Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 6 от 29 ПърваПърва ... 4567816 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 51 до 60 от общо 285
  1. #51
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Както е видно не се хабим за протести. За протести само си чешем езиците из форумите. А за другото си прав. Има известни наченки и тези, които не чакат някой да им свърши работата търсят начини да реализират продукцията си без посредници, а другите нека си чакат. Има една поговорка "преди да поискаш нещо, помисли какво си дал". Сами се сещайте какво имам предвид.
    Като за начало трябва да се научим да работим по правилата, да спазваме технологични и хигиенни норми, да произвеждаме качествена продукция или иначе казано да спазваме добрите производствени практики.Не е лесно, но не е и невъзможно. Една вакла овца да има в стадото, цялото стадо гори. Не може да третираме семействата с щяло и нещяло и да говорим за качествена продукция.
    Има и още няколко и то сериозни проблема. Средната възраст на пчеларите е над пенсионната. Е иди говори на такива хора, за които кооперация е мръсна дума, че това е начина, особено, след като преди години, някои пчеларски лидери ги завлякоха с доста крупни суми уж за тази цел. Стопанствата са на 80% любителски с малко производство предимно за собствени нужди;Ниските доходи и невъзможност за инвестиции, и не на последно място балканския манталитет.

  2. #52
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.05.2012
    Мнения
    337
    Цитат Първоначално публикувано от pchelichkata
    Колега Бонев, дори за миг не съм оспорил правотата в исканията на пчеларите.Единственото,кое то не разбирам е защо се пилее сили и енергия само в посока обединение за протести, а не се полагат усилия в посока САМИ ДА СЪЗДАДЕТЕ ПАЗАРНИТЕ МЕХАНИЗМИ които да ви донесат печалбите.Нима е толкова невъзможно да се създадат обединения на малки групи пчелари с търговско преработвателна дейност?Така ще се прескочат прекупвачите и ограниченията на закона за ограничения на продажбите, ще се увеличи и печалбата, а това ще е добър пример и за по- страхливите да се включат в подобни обединения.Резултатът ще е , че вече няма да водите преговорите от позицията на едвам оцеляващи , а ще сте в позиция на ПРАВОИМАЩИ

    Няма как да станат тези неща за които пишеш!Добри са,но пчеларите според мен са тъпи тарикати!Ние едно събрание нямаме последните 5г.Над 30 пчелари сме с над 50 с-ва.Общо в землището са над 3000 пчелни с-ва.Имаме хора със 300,400 броя и всеки се спасява.Идва фирма да взема проби-никой не ти се обажда!Едно купуване на ленти не можем да направим организирано.С много хора нищо не става!Става ако са максимум двама трима с големи бройки.За мен пътя е идеята на Борислав Александров в темата подвижно пчеларство за камиона с крана.Стискаш си задника с яко бачкана 2-3-4г купуваш си такъв камион и залагаш на тонове продукция.В противен случай мрънкаме,недоволни сме и така ни минава живота.
    1000 пчелари - 1000 технологии

  3. #53
    Наблюдател
    Регистриран
    03.10.2012
    Мнения
    12
    В такъв случай,мога само да пожелая успех на тези , които правят нещо, а на тези които са сорта "кисело грозде" да узряват по - бързо.

  4. #54
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.01.2013
    Мнения
    231
    Цитат Първоначално публикувано от borislav aleksandrov
    първо добре дошъл във форума надявам се да намериш информация по някой въпроси да споделяш из своя опит и знания и най-вече да си създадеш много нови контакти а защо не и нови приятелства с колеги в цялата страна
    И за добре дошъл да ти попаря надеждите - това няма как да стане
    Закона за пчеларството (ЗП) не е идеален и мнозина в това число и аз съм за промяна на ЗП но добър или лош все пак имаме нещо по-радостното че от действащ закон на теория но не и на практика почна да дава някакви признаци на живот. Разбира се има много още какво да се желае. Бедата е че ние членовете на този форум не можем да го променим дори и да организираме подписка, всички да се подпишем и да я пратим било в парламента или МС. Никои няма ни обърне внимание дори и някоя маса няма да подпрът с нашето искане и това е така защото нямаме подкрепата на нашите пчеларски съюзи но най вече нямаме лоби.
    Относно субсидията тя е коментирана коментирана и пак коментирана И отново ще те разочаровам пак няма да стане ако ще всички пчелари и техните семейства в тази страна се подпишат или излезнат на протести. Единствените доволни ще са новинарите чиито новини ще запълним и ще слушаме поредните тъпи коментари на някои абсолютно некомпетентен социолог. А ние я получим я не някое обещание как ще станем милионери през следващите няколко години... Всеки които иска субсидия трябва да чака до 1 януари 2014 година и след това да се надява че правителството ще отвори глава земеделие от договора за присъеденяване към ЕС и ще я предоговори и тогава има смисъл да им се напомни че съществуваме понеже предният път т.е. в сегашната глава земеделие пчеларството не фигурира видете ли просто го били забравили... и съответно събсидия било за семейство било за кило мед или по каякъвто и да е друг критерий няма и няма и да има колкото и да ни се иска
    Модератор, за да говори на тази тема мъсля че трябва да се определи статут на пчеларя. Има нещо като влияние на цени на пазаро, определене на политика и още някои неща. Докато существуват сериозни и притиснати любители - пчелари то какво то и да говорим няма да се случи.

  5. #55
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.01.2013
    Мнения
    231
    Пчеловодство по селата. имам малко земя, работя на зплата, чух че от меда мога да извадя някой леви не ми трябва мнага да се грижа за пчелите, те сами ще се погръжат за себеси.Да сметка така се прави и то па начин който е най ужасен за бизнеса, на мен ми стигат 50 кошера за да работя някаде и да припечелвам от пчели, в форуми много такива бисера четох тия дни. някой има 1 тон мед от 50 кошера и е рад, иска да го даде и тук започва всичко. От него излиза цена 3 лева на кило, и торговци ориентират своите закупчици на тази цена.Имам тайни консултанти сред торговците и те ми помагат в определяне на местноста от която излиза цената. Ето начало, но има и други, кои то имат 20 тона, и заради тозис 1 тон и на тях предлагат 3 лева.Според мен трябва да се введе ред в отношения и в определене на пчелари,да се регламентира дейност и контрол върху добив на мед и пчеларски практики,да се отдели пчелар за лична консумация от промышлен производител, кой то работи и обслужва 300 пчелосемейства и на гори, да се види регионално добиване на мед, региони в които най добре да се правят отводки, региони със специфични и рядки сортове на мед, пример Сранджа, конкретизирам Манол Манолов, полифлорни медове и други, да се усили контакт на контролни държавни организации с промъшлени производители и любители, не се обиждайтес, тези които гледат и 10 пчелни семейства могат да имат богат опит в пчеларство, моите думи никак не омаловажават тяхните знания и труд кой то те полагат, само че има разлика между двете неща. Приведу пример в света има любителски бокс който представлен като дисциплина на олимпийски игри и има олимпийски чемпиони и има профисеонален бокс който не може да бъде представен на олимпийски игри и спортисти любители не могат да учавстват в состезания на боксери професианалисти. Това не прави тяхните титли празни. И тези два та вида на един спорт существуват в света и носят удоволствие на хората.Така трябва да е и с пчеларството, разлачни условия, различни цели, различни направления. Знам че това което пиша няма да харесва на болшинството от пчелари но при правелен подход към вопроса може да бъде постигнато подобряване при раздяла и други неща които допренесут за подобряване на бизнеса с мед в РБ. Давайте да вдигнем тази тема но без арогантност и излишна надутост, моля преди на ме наречете как то и да решите помислите за това какви Вие искате за себеси и с какво располагате като материална база и пари за да го направите и готови ли сте да посвятите цялото си време на този занаят. Да си дадете сметка не 2-3 пъти на седмица, а всеки ден от 8 до 20 часъ като му е ред за една истинска работа, без да търсите оправдание що то днес не мога да дойда, що то имам друг ангажимент. Начало на тази зима духаше ураганен вятър, задайте вопроса кой отишол през това време на пчелина за да го провери и при необходимост да закрепи капаците на кошери и да направи други неща за пчелите си? Като отговорите на себеси ще ви стане ясно до каде сте в този бранш, любител ли сте или профессионал. Пожелавам Ви да бъдете честни със себеси, от себеси почните и тогава може да намерим как да си помогнем взаимно.

  6. #56
    На този проблем има много просто решение. Кооператив или кооперация, наричайте го както искате, важен е принципа. Но разбирасе манталитета ни пречи, както в почти всяко отношение свързано с битието ни.

  7. #57
    Наблюдател
    Регистриран
    21.02.2011
    Мнения
    48
    Колегата от Варна е в голяма грешка, този който вади около 1 тон мед си го продава директно на дребно-от7лв. нагоре, а тези с по 20 тона са по уязвими и търговците ги цакат с по 3лв.на кг. Според мен коопериране му е майката,и стига сме чакали някой друг да ни определя правила /закони/ ,да ми чертае релси които да съм длъжен да спазвам, ми ако не ми хареса посоката???

  8. #58
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Колеги,
    Понеже в близките няколко дни е вероятно да се започне работе по промени в закона за пчеларството, а по стечение на обстоятелствата съм ситуиран като участник в работната група, която ще работи по този проект, ще имам нужда от сериозна помощ и подкрепа от ваша страна в няколко направления:
    1. Предложения за промени в закона, като те трябва да бъдат надлежно аргументирани
    2. След като предложенията бъдат обсъдени и оформени ще се опитам да ги подредя и да оформя текстовете като предложение за закон всичко сис съответните аргументи.
    3 така подготвения текст ще бъде подложен на широка дискусия, като молбата ми ще е да се разгледа и в местните организации или групи като всички нови предложения и несъгласия да могат да се изчистят. Имайте впредвид, че всичко трябва да е синхронизирано с националното и европейско законодателство. Сед като всичко бъде изчистено ще помоля и за широка писмена подкрепа, т.е. подписка или декларация от името на дружества или група неорганизирани пчелари, че подкрепя предложението.
    Искам това поради факта, че в тази работна група ще съм сам сред дузина вълци. Ако искаме да постигнем нещо, то ще трябва по някакъв начин да удостоверч, че зад това предложение стои мнозинството пчелари и че доверието към вълците е изчерпано.
    Сроковете са много кратки. До колкото ми беше обяснено, се готви едно голямо пришпорване, за да може до нова година закона да е в сила.
    От Тук http://www.google.com/url?sa=t&rct=j...54934254,d.Yms можете да изтеглите закона.
    Междувремменно, аз в следващите дни ще гледам да нахвърля някои от основните неща.

  9. #59
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Съвсем на пръв поглед:
    Чл.8 ал.2 - да се промени. Регистрацията да става март и октомври. Безсмислено след след всяка отводка дори преди да е ясно дали ще и се оплоди майка и т.н да тичаш до кметството. И кому е нужна тая информация в срок от 15 дни? Безсмислено.
    ал.3 смяна съобразно ал.2
    ал. 5 да отпадне ЕГН заради закона за лични данни, да отпадне "брой пч. семейства" той се променя постоянно и да правим нови табели на всяка промяна е тъпо пък и пак се питам на кой му трябва колко са?
    Да се добави задължително да се упомене начин за връзка със собственика тел. или друг. Необходимо е и е за добро. Може да потрябва на пожарникар гасящ близък пожар примерно.
    ал. 6 да отпадне
    Чл.9 Да се създаде унифицирана бланка за попълване към ал.2 и ал.3
    В глава три въобще не става ясно какъв е реда да регистрация на пчелин. Да се създадат точни и ясни правила и да стане ясно какъв е точно редът.Да се изпише, че пчелина е животновъден обект и подлежи на регистрация като такъв. Да стане ясно че ролята на кметчето е да води регистъра, а не да казва дали може или не да се регистрира пчелин. Да се определи как се извършва определянето на капацитета на пчелина спрямо големината му и той да бъде за пч. кошери, а не за пч. семейства.
    чл.18 Да с е разреши закупуване поне от ЕС. По този начин няма опасност да се внесат пчели убийци и т.н. Майка със сертификат и здравен статус да може да се внася от ЕС без проблем.
    Чл. 20 ал 1 и ал 2 ОТПАДАТ тука вече ще става страшно.........
    Търговията с отводки и майки придружени с документа за нормален здравен статус трябва да се разреши за всички а не за богопомазаните в някаква развъдна асоциация. Няма проблем да си съществува тая асоциация и като произвежда тея страхотни майки и може да им дава сертификат пазара да им определи цената и дали въобще ще съществуват ама да ни карат да зачитаме само тях, а те да ни продават разни пълни мърши хайде стига.
    чл.24 Да се разреши употребата на Фумагилина при условие да не се продават пч. продукти от третираните кошери. Абсолютно доказано е, че единственото лекарство срещу достигналата огромни мащаби нозематоза е фумагилина.
    Чл. 28 Според текста сега няма как да се продава мед с парче пита в буркана.
    Чл.29 Да отпадне защото е безумен. Никой няма да пуска изследвания за всеки производител по отделно и да съхранява отделно. И какъв е смисъла нали го смесват преди да излезе на пазара. Ако помислим то тези изисквания важат и за всички регистрирани по наредба 26. Никой няма да ги спазва.
    Да се разреши продажбата на мед в пити с рамки или без при положение, че в питите не е отглеждано пило или има съвсем малък такъв участък.
    Да се разреши търговията с прашец, пч. млечице, пч. отрова, прополис.
    Чл. 32 да се добави алинея подобна на ал1 от чл. 36 само че комисията да се занимава с нарушенията по ал.1 и ал.2 на чл.32 По този начин при отравяне ще е ясно веднага коиса членовете на комисията и тя ще може да се свиква мълниеносно при нужда, а това е много важно за доказване на обстоятелствата при едно отравяне. Тогава ще има повечко страх, защото като се изпише протокола и се подпише от представители на 5 институции измъкването ще е мноооооооого трудно.
    чл. 36 Не работи и никога няма да заработи. Трябва да стане ясно в новия закон кой в крайна сметка ще осъществява контрола по здравния стаус на пчелите ветиринарните лекари с регистрирана клиника ли, или пчелари проверители. Въобще на мястото на този член трябва доста да се помисли какъв текст трябва да се появи.

  10. #60
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Чудя се дали не е редно след като няма да има субсидии или друга финансова помощ от държавата то поне да се изиска да отпаднат някои финансови тежести. Осигуровките на земеделския производител- пчелар, примерно. Или поне да се каже, че ако отглеждаш до ...... бр. кошери си освободен. Мега простотия е да работиш редовна работа и да отглеждаш 10 кошера за които да плащаш 12 месеца осигуровка при положение, че вече плащаш за редовната си работа. В тоя смисъл ако за малко кошери не се плащат осигуровки то какъв е проблема всички, които имат дори и един кошер да са регистрирани замеделски производители и да подлежат на ветеринарен контрол. В момента ако комшията с два три кошера има гнилец примерно може да подпали цялото село и никой няма как да го проконтролира ако той не е регистрирал пчелин и не е зем. производител.
    Може би сега и време да се помисли отново за маркирането на кошерите. Проследяемоста е доста важно нещо, както и от гледна точка на ветеринарния контрол, така и от гледна точка на намаляване на кражбите. Имаме тема за едни чипове носещи информация, (забравих им името) те са изключително удобни за целта и ако се наложат със закон и бъдат принудени всички да ги поставят може да се създаде една много полезна база данни. Освен това в момента дори и сам да си намерите откраднатите кошери е почти невъзможно да докажете, че са ваши.
    Другата чудесна идея за прокарване за която също си имаме тема е за интернет базирана база данни за разположението на пчелините и земеделските площи подлежащи на пръскания и изработка на предупредителна система за пръскане .
    Сигурен съм че ще излязат още страшно много въпроси и то с никак не лесни решения. Срока до нова година е безумен. Явно ще се роди поредното недоносче.

 

 
Страница 6 от 29 ПърваПърва ... 4567816 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •