Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 6 ПърваПърва ... 23456 ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 60
  1. #31
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Цитат Първоначално публикувано от delpi Виж публикацията
    ...
    Понеже всички преди мен са прави и очевидно ти предстоят много размисли и страсти, помисли и за т.нар. плевенска технология. Или както дядките на село преди много години казваха, "Колко повече вадиш - толко повече носят".
    Тоя линк съм го качвал на много места из форума, извинете.

    http://sinor.bg/7544-FAKTORI-VLIYaEStI-VARHU-MEDOSBORA
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  2. #32
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    774
    Пчеларски район
    Варна
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    ........Адска жега, лястовици, пчелояди и т.н..........
    Това ме посети за нещо в страни от темата. Забелязвам, че лястовиците се събират по жиците и се чудя дали не е прекалено рано за подобно поведение!?

  3. #33
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от iliew Виж публикацията
    Това ме посети за нещо в страни от темата. Забелязвам, че лястовиците се събират по жиците и се чудя дали не е прекалено рано за подобно поведение!?
    http://prikachi.com/images/889/8857889G.jpg
    това е от неделя за 3 път тая година така се събират
    мисля ,че това са млади лястовици

  4. #34
    Автор
    Регистриран
    08.01.2014
    Мнения
    173
    Пчеларски район
    област Плевен
    A дали добивът не се е повишил при периодичното отнемане поради това ,че меда ваден на всеки 4 дни не е бил достатъчно вентилиран (бил е с по-високо водно съдържание)?

    Цитат Първоначално публикувано от jordanov Виж публикацията
    Понеже всички преди мен са прави и очевидно ти предстоят много размисли и страсти, помисли и за т.нар. плевенска технология. Или както дядките на село преди много години казваха, "Колко повече вадиш - толко повече носят".
    Тоя линк съм го качвмеал на много места из форума, извинете.

    http://sinor.bg/7544-FAKTORI-VLIYaEStI-VARHU-MEDOSBORA

  5. #35
    Цитат Първоначално публикувано от freelancer_bg Виж публикацията
    A дали добивът не се е повишил при периодичното отнемане поради това ,че меда ваден на всеки 4 дни не е бил достатъчно вентилиран (бил е с по-високо водно съдържание)?
    При този начин на работа се вадят само отделни пити които са запечатани, а не всичко. Наистина пчелите като че ли донасят повече така, но аз лично няма как да го правя - физически.

  6. #36
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Цитат Първоначално публикувано от freelancer_bg Виж публикацията
    A дали добивът не се е повишил при периодичното отнемане поради това ,че меда ваден на всеки 4 дни не е бил достатъчно вентилиран (бил е с по-високо водно съдържание)?
    Ако го вадиш с водата, много ясно че килата ще са повече, стига да не го разливаш по пътя. То тва проста аритметика и физика, 2 и 2 са 4, само пазар да имаш, ма даже не ми се и коментира.
    А в статията става въпрос за другото все пак...
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  7. #37
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.01.2014
    Мнения
    602
    Пчеларски район
    с.Кривина, София-град
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Аз съм в полупланински район и имам по 3-4 магазина на кошер а вие на толкова декари слънчоглед с два магазина и след това се чешем зад врата и се чудим кой да обвиним. Това пчеларстване от твоя страна е изцяло любителско и трябва да се замислиш дали ще си продължаваш по старому или ще обмислиш методиката си на работа.
    tarty, пчеларството при мен лично на този етап наистина е само любителско. Осъзнавам грешката си и занапред ще си науча урока. Една от причините да съм само с по 2 магазина е, че реших да ползвам малко по-скъпи кошери за сметка на качеството и 3ти магазин вече ми идваше малко в повече като цена.
    При пчелите има мед, защото има ред!

  8. #38
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.01.2014
    Мнения
    602
    Пчеларски район
    с.Кривина, София-град
    Цитат Първоначално публикувано от jordanov Виж публикацията
    Понеже всички преди мен са прави и очевидно ти предстоят много размисли и страсти, помисли и за т.нар. плевенска технология. Или както дядките на село преди много години казваха, "Колко повече вадиш - толко повече носят".
    Тоя линк съм го качвал на много места из форума, извинете.

    http://sinor.bg/7544-FAKTORI-VLIYaEStI-VARHU-MEDOSBORA
    Това може да се каже, че го приложих на 2 от семействата ми, които бяха напълнили и двата магазина. На 19 Юли им отнех по 4 рамки запечатани и ги прехвърлих на други семейства, от които върнах празни магазинни рамки. Е, след 5 дни като центрофугирах празните рамки бяха пълни с нектар(незапечатани). Един от двата кошера беше именно роилия се, но по това време явно вече е било късно и семейството е било в роево...
    При пчелите има мед, защото има ред!

  9. #39
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.01.2014
    Мнения
    602
    Пчеларски район
    с.Кривина, София-град
    Вчера направих преглед на роилото се семейство и на двата хванати рояка. Оказа е, че старата майка е в по-малкия от двата роя. Там имаше прясно снесени яйца върху вече изградените восъчни основи. За 3 дни и двата роя са изградили по 2 восъчни основи. Дано и на другите 2 места има майки и успеят да се оплодят.
    При пчелите има мед, защото има ред!

  10. #40
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Цитат Първоначално публикувано от delpi Виж публикацията
    Това може да се каже, че го приложих на 2 от семействата ми, които бяха напълнили и двата магазина. На 19 Юли им отнех по 4 рамки запечатани и ги прехвърлих на други семейства, от които върнах празни магазинни рамки. Е, след 5 дни като центрофугирах празните рамки бяха пълни с нектар(незапечатани). Един от двата кошера беше именно роилия се, но по това време явно вече е било късно и семейството е било в роево...
    Чудесно. Много е добре някои неща, които на пръв прочит изглеждат като фантасмагория да ги видиш с очите си. Това което си направил също е стара практика, /макар че аз видя ли запечатана и отива в центрофугата/ даже нещо повече - може да отнемаш и пълни незапечатани и да ги слагаш на други да запечатват. Тук нещата вече опират до опит, възможност, оценка на ситуацията и познаване на собствените пчели, разбира се. Просто си има семейства които си работят в различно темпо, пък и с различно качество, за количеството ясно. Вярно, това са любителски техники, но мисля че това не те притеснява на тоз етап. Профи подхода е всичко дюс еднакво, палети, височина колкото повече толкова повече, лашкаш с мотокара на камион, после в цеха за изцеждане и т.н. и т.н.
    Дотук не виждам грешка да имаш, а и в пчеларството някои неща се броят за грешка като ги направиш за втори път или пък за десети. Скъпите сандъци също не са панацея, често пъти май само гъдел за собственика се явяват, ма туй нататък ще го разбереш.
    Давай основи сега да градят и старата си я ползвай пълноценно, поне до зазимяването.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

 

 
Страница 4 от 6 ПърваПърва ... 23456 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •