Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 79 от 82 ПърваПърва ... 29697778798081 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 781 до 790 от общо 817
  1. #781
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Отварянето на прелките има по скоро значение за регулиране на влажността в кошера в момент когато пчелите на правят това. Правилно отворените прелки и правилно подредени пити не дават възможност за развитие на мухъли и плесени. Някъде из форума има много информация сервирана предимно от Матеев за движението на въздуха в кошера и т.н. За пчелите има значение да имат отворена прелка на дъното за да могат бързо да почистят подмора в малкото топли дни. Останалите прелки всеки може да си прецени как да ги конфигурира.

  2. #782
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.10.2014
    Мнения
    684
    Пчеларски район
    Габрово
    Аз прелки горни не отварям. Стария казваше , че били за резерва, ако затрупа или заледи, да могат да излязат.
    Не ща, еуропейски кранти ! Българка искам, Българка "сянка нележана”, „трева некосена”, „два бистри кладенци и вода ненапита" Връмугу

  3. #783
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    774
    Пчеларски район
    Варна
    Цитат Първоначално публикувано от zapstojan Виж публикацията
    Благодаря за споделеното Рости!
    Във форума бяха показани снимки на зимни кълба - доста слаби. Тази година и моите са такива /не мога да покажа снимки/.
    Щом не си забелязал ефект от отворена горна прелка, няма да ги барам.
    До сега, както и сега моите зимуват на два корпуса, с прелка само на дъното и то притворена на половина.
    Колкото и слаби да са семействата, не слагам преградни дъски.
    Забелязал съм, че с колкото повече мед ги зазимя, толкова по добре се развиват на пролет.
    Успех на всички и повече мед, и по-високи изкупни цени догодина!
    Обърни внимание обаче и на останалата част от поста на Ростислав!

    За мен въпроса съм го решил с отворена прелка на дъното и на корпуса под корпуса с кълбото. Мрежата на дъното също е отворена.
    Прелката под кълбото осигурява кислород. Също и мрежата на дъното. При мен само прелка на дъното и то стеснена не им е достатъчна. Миналата година пробвах това дето ти казах за парцалчетата и всички които нямаха леко отворени горни прелки ги избутваха. При мен горните прелки са всъщност между корпусите, просто отпред в средата корпуса е зарязан 150мм на 8 мм. Така въздухът влиза между двата корпуса под кълбото.

  4. #784
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от zapstojan Виж публикацията
    Колега, кога я затваряш прелката на втори корпус?
    Никога не ги затварям. На 2 кошера съм ги затворил тази година без да искам при ротацията на корпусите август и така си ги оставих. Ноември като третирах с ОК на тези кошери не се виждаха кълбата. При мен е по влажно и отворената горна прелка спомага за вентилацията, за това зимуват по добре, също така е отворена прелката на дъното и самото дъно, и нямам никакви затоплящи материали. При всеки пчелин е различно за това е добре да се пробва с няколко бройки да се види как е.

  5. #785
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Имам въпрос за ротацията при ЛР кошер. Моите зимуват на 3 корпуса, като семейството нормално е в най-горния/третия/ или между втория и третия. Дъното е мрежесто на 1/3 и не се затваря. През април, като видя, че най-горния /третия/ има повече от 8 междурамия пчели, вадя най-долния корпус /първи/, който е със съвсем празни пити и го паркирам най-отгоре. Не е трудно, защото повдигам едновременно корпусите с електрическата количка. Не пише така в книгите, но там разглеждат ЛР семействата винаги като зимуващи на два корпуса. Реших за себе си, че по този начин, дори да нямам време да отида до пчелина, винаги ще имат място надолу да се разширяват, та да се роят по-трудно, ако се задръсти корпуса на плодника поради немарливост на пчеларя. Има ли съществен недостатък в този начин на работа?
    Този пост е редактиран от agro; 19.04.2018 в 15:10.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  6. #786
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Не съм забелязал да си толкова немърлив в работата си.
    Не ми харесва технологията. Описаните в книгите не работят точно и трябвада се модифицират ама твоя подход е много кардинален. Конкретно, семейство на 8 ЛР междурамия е по-скоро слабо. Много му е рано за огромния обем който му предлагаш. Няколко пъти ще свалиш и горния неусвоен корпус за да прегледаш семейството. Вероятността такова слабо семейство да иска да се рои съществува към края на май през друго време такива кротуват. Ако към края на май е на 8 междурамия то в момента трябва да е на 3-4 и е задължително да е сериозно стеснено или най-добре отдавна обединено. Все пак започваме отводките и да кандилкаме семейства с големина на отводка, които се чудят " къде да подгънат крак" не е добре.

  7. #787
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    727
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Имам въпрос за ротацията при ЛР кошер. ............ През април, като видя, че най-горния /третия/ има повече от 8 междурамия пчели?
    За първата ротация през Април, при мен преценката е друга. Преценявам количеството пило!!! Ротирам при наличие на 6-8 рамки пило, в зависимост от склонността към ройливост на семейството. Април е хладен месец с променливо време. Добре е по-голямата част от това пило да е запечатано. Семейство, което отглежда толкова пило, обикновенно покрива корпус+. Качвам горе втория корпус, където съм подредил предимно нови пити(ако има пропуск сменям с основи),а семейството вече го населява частично. Имам ройлива майка, която на 13.04. вече ме дразни
    IMG_20180419_080623.jpg
    Имаше пило на 7 рамки и се беше задръстила с прашец. Такъв ген двата празни корпуса не го спасяват! Вече има дата за подмяна, ако все още е там. Моите дъна са изцяло на мрежа. Така работя аз, в студен район с 10ЛР. Успех.

  8. #788
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Не съм забелязал да си толкова немърлив в работата си.
    Не ми харесва технологията. Описаните в книгите не работят точно и трябвада се модифицират ама твоя подход е много кардинален. Конкретно, семейство на 8 ЛР междурамия е по-скоро слабо. Много му е рано за огромния обем който му предлагаш. Няколко пъти ще свалиш и горния неусвоен корпус за да прегледаш семейството. Вероятността такова слабо семейство да иска да се рои съществува към края на май през друго време такива кротуват. Ако към края на май е на 8 междурамия то в момента трябва да е на 3-4 и е задължително да е сериозно стеснено или най-добре отдавна обединено. Все пак започваме отводките и да кандилкаме семейства с големина на отводка, които се чудят " къде да подгънат крак" не е добре.
    Тоест, според теб ги преразширявам, а месеца може да се окаже студен. Този април обаче изобщо не е студено и няма прогноза за застудяване. Ротирам само семейства, в които към 15 април виждам повече от 8 междурамия пчели и то денем, когато летящите са навън. Притеснявам се, защото пълнят нектар и се готвят да го запечатват на 2-3 крайни рамки, което значи намаляване на мястото за майката. Стори ми се по-добре да имат място над главата, та, щом искат, да си слагат там нектара. Нека майката, рано или късно, да си хареса по-топлото, ако ли не, горният корпус ще се превърне в магазин за мед.
    Цитат Първоначално публикувано от rumenggr Виж публикацията
    За първата ротация през Април, при мен преценката е друга. Преценявам количеството пило!!! Ротирам при наличие на 6-8 рамки пило, в зависимост от склонността към ройливост на семейството. Април е хладен месец с променливо време. Добре е по-голямата част от това пило да е запечатано. Семейство, което отглежда толкова пило, обикновенно покрива корпус+.
    Това с пилото ми харесва, но искам да се науча да работя с минимално преглеждане на рамка по рамка. Затова подробно преглеждам само слабаците, за да знам какво им има и какво да ги правя. Останалите само един поглед за преценка дали да ротирам. Като повдигна леко корпуса, усещам и дали тежи от мед или е лек с пило. Дори съм намислил да си сложа тегловен датчик на количката, за по-точна преценка какво има в корпуса.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  9. #789
    Агро, трябваше да размениш само 2 и 3 корпус.

  10. #790
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от Юрий Цветков Виж публикацията
    Агро, трябваше да размениш само 2 и 3 корпус.
    А, ето това питам, но не си формулирах въпроса правилно. Не намерих написано защо 2-ри, а не 1-ви да застане най-горе?
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

 

 
Страница 79 от 82 ПърваПърва ... 29697778798081 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •