Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 27 от 82 ПърваПърва ... 1725262728293777 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 261 до 270 от общо 817
  1. #261
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov
    Хубавото на ЛР кошера е, че развиваш семейството във вертикална посока и не си ограничен, както в 12-сетака ДБ. Можеш да делиш семейства, да създаваш нови в един и същи кошер. Да прилагаш различни техники.Да отглеждаш 2 семейства в един кошер. Иначе стандартнтата ЛР технология, описана в повечето книги е кошер с 3 корпуса, които ротираш в процеса на развитие на семействата и така развиваш по бързо семейството и създаваш по силно семейство. И по-лесно се справяш с роевото настроение. По точно казано ЛР си е флексибъл система.
    Но, иска много четене и знания.
    Само ако ми позволите да допълня към вашия пост иска и съвет от опитен пчелар такъв който е работил със системата и може да разясни това което книгите не са разяснили- смятам и вие ще сте съгласен с мен.
    Поздрави!

  2. #262
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    315
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov
    Хубавото на ЛР кошера е, че развиваш семейството във вертикална посока и не си ограничен, както в 12-сетака ДБ. Можеш да делиш семейства, да създаваш нови в един и същи кошер. Да прилагаш различни техники.Да отглеждаш 2 семейства в един кошер. Иначе стандартнтата ЛР технология, описана в повечето книги е кошер с 3 корпуса, които ротираш в процеса на развитие на семействата и така развиваш по бързо семейството и създаваш по силно семейство. И по-лесно се справяш с роевото настроение. По точно казано ЛР си е флексибъл система.
    Но, иска много четене и знания.
    Което, както би трябвало да се подразбира - означава, че с ДБ не можеш...да развиваш сем. във вертикална посока,да делиш семейства,да създаваш нови в същия кошер,да се справяш лесно с роевото настроение.О, и ДБ не е флексибъл система!
    Нищо лично Гена, ама в София много книги четете и малко пчели гледате.
    Постоянно ме преследват умни мисли...но аз съм по-бърз

  3. #263
    ДБ 10 рамков е по-удобен и практичен да подвижно пчеларство от корпусните кошери....а и изобщо дори за стационарно пчеларстване е по-удобен....не е вярно че не може да се правят комбинации и варианти с него....ЛР има приложение може би само в районите с много обилни и богати застъпващи се паши каквито съществуват на малко места....разгледайте сръбския пчеларски форум да видите че повече от половината от най-успешните им пчелари са на ДБ...не е нужно шаблонно да се преписва едно и също ....начинаещ пчелар с ДБ се учи на пчеларство най-правилно....там подхода към всяко семейство е индивидуален,а не шаблонно - опа днес слагам втори корпус на всичките,утре ротирам,вдруги ден слагам на всички трети корпус ....хахаха...ЛР е за големи майстори....но като гледам в България ДБ си господства и дълго още ще е така...в нашия край никой не търси ЛР отводки, а за ДБ не смогвам да приема всички оферти...сега след тия студове ще има търсене.....много пчела е погинала...особено на невежите...

  4. #264
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    ДБ 10 рамков е по-удобен и практичен да подвижно пчеларство от корпусните кошери....а и изобщо дори за стационарно пчеларстване е по-удобен...
    Чудно защо ли тогава ЛР е най-разпространения модел кошер в световен мащаб? Уж в страните с развито пчеларство са напред с материала, пък в някои от тях дори не знаят какво е ДБ и се "мъчат" с това подвижно на ЛР. Явно тепърва ще трябва откриват ДБ кошер....

    Сега малко по-сериозно.
    ЛР има възможност за малко по-голям плодник от този на 12 ДБ. Почти във всяка страна в която масово се използват 2 корпуса за плодник ще забележите, че семействата са забележимо по-силни, отколкото може да бъде постигнато с 12 ДБ. Което може да означава само едно - самите пчели с които се работи там, изискват по-голям плодник.
    За големи добиви (като изключим пашата) са нужни преди всичко следните две предпоставки:
    (1) голям по-обем кошер, който да побира много мед;
    (2)такава пчела, която да може да изпълва големия по обем кошер с пчели

    Друго - за подвижното пчеларство. ЛР е неудобен само за този, който не знае как да го укрепи. ДБ също се нуждае от укрепване при транспорт, така че....
    Още,рамката - при транспорт по-голямата рамка на ДБ е по-нестабилна (ефекта на махалото).
    При по-ниската рамка на ЛР, подмяната на пити е много по-лесна задача. От една страна че ги градят по-добре дори и при по-слаба паша (почти няма прогризани основи по теловете), от друга че градежа на основи става над, а не от страни на плодника (както е при ДБ) и винаги може да изградиш цял корпус с основи.

    Питата може да бъде изграждана от летва до летва ( при ДБ винаги има празно пространство над долната летва) и по този начин, освен всичко друго, майката по-трудно ще намери място където са се скрие. Когато бях на ДБ, винаги под горната летва имаше пространство (там където на вас обикновено ви се пада венеца) с удължени (свлечени от тежестта) килийки, където майката или не снасяше или в повечето случаи - пилото беше търтеево.

    С по-ниската рамка се борави по-лесно. Винаги прегледът при ДБ изисква повече внимание (умствено), отколкото този при ЛР.
    Ротация на корпуси ? Щом при ДБ не се правят ротации и семействата се развиват, защо същите пчели поставени в ЛР кошер, задължително се нуждаят от такава? Моето правило е, че когато майката така или иначе си снася и на двата корпуса, семейството не се нуждае от ротация.

    Общо взето ЛР може да изисква много по-малко труд и внимание. Ротациите, работата с отделни рамки и честите прегледи не са задължителни. Пълен преглед може да ви се наложи само при търсене на майката за подмяна, през останалото време - бърз преглед на покритието с пчели и изваждане на 1 от средните (без да се налага да изваждаш рамки за да стигнеш до нея ) плодникови рамки говорят също толкова, колкото и пълен преглед на ДБ.

    Това е лично мое мнение. Далеч съм от мисълта, че ще убедя някой привърженик на ДБ да повярва на дори половината от написаното.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  5. #265
    Когато бях на ДБ, винаги под горната летва имаше пространство (там където на вас обикновено ви се пада венеца) с удължени (свлечени от тежестта) килийки, където майката или не снасяше или в повечето случаи - пилото беше търтеево.
    Това се получава когато се ползват хоризонтални телове...при вертикалните няма такова смъкване...

  6. #266
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    През годините съм ползвал всяка възможна комбинация която може да си представиш. Топлината и тежестта винаги си казват думата щом питата е прясна. Нужно е съвсем малко за да станат килийките "негодни".
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  7. #267
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    [Което, както би трябвало да се подразбира - означава, че с ДБ не можеш...да развиваш сем. във вертикална посока,да делиш семейства,да създаваш нови в същия кошер,да се справяш лесно с роевото настроение.О, и ДБ не е флексибъл система!
    Нищо лично Гена, ама в София много книги четете и малко пчели гледате.[/quote]

    Ице, няма проблем, но такива пчелари като теб са единици.
    Говоря за масовия пчелар в БГ с масовия старец ДБ

    А колегата scutelator е обяснил много точно предимствата на ЛР системата.

    Поздрави.

  8. #268
    Потребител
    Регистриран
    21.11.2011
    Мнения
    89
    Аз пък ще го обясня по друг начин.
    Кагато съм с ЛР и точната технология, мога да гледам сам и 200бр. семейства.
    Когато съм с ДБ и точна технология – едва ли повече от 100бр. Няма да имам време да пипна другите 100 бр.(ако съм сам).

    Ако гледам 20 семейства – системата кошер ми е без значение – така или иначе, ще имам време да пипна навсякъде.

    Затова там където имаме полу-промишлено, или промишлено пчеларстване, кошерите почти винаги са ЛР.
    С кошера ЛР се губи много по-малко време при прегледите и затова той се е наложил в целия сват (КОГАТО ФАКТОРА ВРЕМЕ Е ОТ ЗНАЧЕНИЕ).

    „Напредналите” колеги с по няколко кошера няма за какво да се сърдят.
    Нека да ги направят 200 семейства, пък тогава ще видим с каква система ще започнат да работят!??

    То ще си дойде от самосебе си.

    Разбира се всичко това е вярно, ако основната ни цел е да извадим количества мед в крайна сметка.
    Всичко добро и нищо лично.

  9. #269
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    315
    Точно така!
    Прецизно мнение.
    Когато едно занимание стане...основна дейност и работата по него е много , се търси начин .Примерно - наемат се работници, вземат се машини, нещата трябва да стават с определен брой действия.
    Пример- някога "майстор" - дограмаджия - беше врял и кипял дърводелец , с всичките му "екстри". Сега в цеховете за дограма работят хора, които хабер си нямат.Пускат машината - режат, лепят и...готово.
    Автоматизация.
    Така и при промишленото пчеларство- всичко е опростено, сведено до извършването на някакви операции.А целите са различни - опрашване примерно, пакети с пчели...и т.н.
    На такъв пчелин може да работи и филипинец, който цял ден носи и слага корпуси, без въобще да знае защо - просто така са му наредили - и той работи.
    Когато става въпрос за любител, когато става въпрос за малък брой - системата изобщо няма значение. Дори напротив - ако любител започне да работи с промишлена технология - това е същото, като да си оборудва цех за ПВЦ дограма за мин 150000лв, с цел - да си направи един прозорец. А това е нелогично.
    А що се отнася до работата с ДБ - въобще старите стереотипи не важат. Технологията също е гъвкава , може да се работи с повече семейства и да се постигат резултати.Въпрос на опит, инвентар , познаване на района и ...известни изменения в самата изработка на кошерите и в начина на работа с тях.
    Постоянно ме преследват умни мисли...но аз съм по-бърз

  10. #270
    Цитат Първоначално публикувано от apolo_bg
    Аз пък ще го обясня по друг начин.
    Кагато съм с ЛР и точната технология, мога да гледам сам и 200бр. семейства.
    Когато съм с ДБ и точна технология – едва ли повече от 100бр. Няма да имам време да пипна другите 100 бр.(ако съм сам).

    Ако гледам 20 семейства – системата кошер ми е без значение – така или иначе, ще имам време да пипна навсякъде.

    Затова там където имаме полу-промишлено, или промишлено пчеларстване, кошерите почти винаги са ЛР.
    С кошера ЛР се губи много по-малко време при прегледите и затова той се е наложил в целия сват (КОГАТО ФАКТОРА ВРЕМЕ Е ОТ ЗНАЧЕНИЕ).

    „Напредналите” колеги с по няколко кошера няма за какво да се сърдят.
    Нека да ги направят 200 семейства, пък тогава ще видим с каква система ще започнат да работят!??

    То ще си дойде от самосебе си.

    Разбира се всичко това е вярно, ако основната ни цел е да извадим количества мед в крайна сметка.
    Всичко добро и нищо лично.
    Да !!! Смятам се за "напреднал",но си имам работа и паралелно с нея не мога и не искам да гледам повече от 50 кошера....Работя върху това тия 50 да са достатъчно добри за да ми дават добри добиви независимо от системата им....От моите 50 вадя повече отколкото някои със 100....Имам и ЛР и ДБ...работя и с двете системи виждам предимства и недостатъци....но няма да си продам ДБ за жълти стотинки за да мина на 100% на ЛР....пък който твърди че 12 ДБ че е рентабилен да заповяда през юни и юли да види дали е така...

 

 
Страница 27 от 82 ПърваПърва ... 1725262728293777 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 13 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 13 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •