Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 44 от 82 ПърваПърва ... 34424344454654 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 431 до 440 от общо 817
  1. #431
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Цитат Първоначално публикувано от srg Виж публикацията
    Те предпочитат да стоят на ДБ-овите и да си свалят храна отгоре защото времето го позволява.Лошо е че при продължително застудаване може да загине.
    Миналата година при подобна процедура бях оставил една по-тъмна ДБ пита накрая заради късно пило. Напролет полувината пчели бяха загинали защото бяха формирали кълбото там.
    Има голяма разлика от 1 ДБ пита в ЛР плодник и 3-4 ДБ пити в ЛР плодник. Почти колкото е разликата между зимата миналата година и зимата тая година. Но наистина трябва да се следи и дългосрочната прогноза.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  2. #432
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Това го разбрах. Въпроса е как да процедирам с подхранването. Кълбата са захапали по няколко см. (съвсем малко) от 2ри корпус и ако сложа питката между корпусите ще направя беля.
    Мисля да си ги сложа над рамките на 2ри корпус и след това найлона и който иска да се качва да яде после при стесняването ще му мисля.

  3. #433
    Заслужил Автор
    Регистриран
    31.01.2012
    Мнения
    481
    Пчеларски район
    Южен централен
    Цитат Първоначално публикувано от jordanov Виж публикацията
    Има голяма разлика от 1 ДБ пита в ЛР плодник и 3-4 ДБ пити в ЛР плодник. Почти колкото е разликата между зимата миналата година и зимата тая година. Но наистина трябва да се следи и дългосрочната прогноза.
    Тази година зимата не е свършила, а приликата и в двата случая - предпочитат да зимуват на ДБ-ви рамки.
    Този пост е редактиран от srg; 21.01.2014 в 11:00.

  4. #434
    Наблюдател
    Регистриран
    11.01.2013
    Мнения
    26
    Цитат Първоначално публикувано от buci59 Виж публикацията
    Ето моят метод на работа:
    Работя с 8-рамкови ЛР кошери правени от мен,като на моменти вместо 8,работя с 9 рамки,за което ще обясня по-долу защо и как го правя.За плодник ползвам 2 корпуса,а нагоре за мед к-си,но колко,зависи от сезона и годината.Ще обясня метода си на работа,като започна от началото на самата календарна година,за да стане ясно как и защо го правя.
    Районът където пчеларствам е може би най-северния и студен край на страната,както и най-медоносен,но това не ми пречи в първите дни след новата година да сложа по една питка /около 1кг/от чист мед направо в/у рамките,без значение дали имат или нямат мед,защото по това време те,пчелите са в най-горния корпус,където и винаги са били.Това става много бързо и лесно,защото от зазимяването до акациевата паша гнездото ми е покрито с найлон,който само се повдига и поставя питката.Мнозина ще попитат-не се ли мачкат пчели така?Не,защото нямам табла отгоре,а найлона купира релефа на питката,така,че тези опасения са излишни.Над гнездото обаче и под капака на кошера в посочения период винаги имам празен к-с пълен с възглавница от затоплящи материали.Същата процедура се повтаря още 1-2 пъти през 14-15 дни.Около 15-20 февруари в с-та вече има доста пило и в първия удобен момент правя нещо,което малко го правят-без да правя проверка на с-та но сигурен,че вече имат доста пило/което си личи и по кълбото/,слагам рамка пълна с прашец в средата м/у пилото.Така рамките в кошера са вече 9,като разстоянието м/у тях го намалям от 12 на 8-9.Това намаляне на разстоянието в междурамието спомага за още по-бързото развитие на с-то.Друго нищо не правя,но по този начин създавам още по-добри условия за затопляне,а питата с прашец е първата скорост за излитането на с-та напред.Втора пита с прашец поставям след около 15-20 дни или около 10-15 март,но всичко това е свързано с времето в природата и точни дати няма.През това време вече правя и пълния преглед на с-та,когато и завъртам корпусите на 180гр.както и ротирам някой от тях.Всичко това го правя така рано за мнозина от вас,защото при мен първата паша от рапица идва около 15-20 април и с-та трябва да са готови за нея и снесените яйца през периода 10-30 март ще бъдат работни пчели точно в периода 20.04-10.05.За рапицата слагам к-с за магазин,който отделям с ХР от плодника.През този пролетен период,когато има изобилие от прашец,си заделям две пити с такъв за онзи период в следващата година,за които вече писах.След рапицата като паша идва акацията,когато вече с-та ми са изключително силни и за да не ги "изтърва",защото времето почти винаги е променливо,правя следното:над магазна поставям отделно,дъно с отворен кръгъл вентилационен отвор,махам възглавницата със затоплящите м-ли от най-горния к-с и го поставям в/у дъното,но с обърнат вход,където правя отводка с 3-4 рамки пило и пчели.Нещата така съм ги подготвил,че след ден-два в отводката да се излюпи майка от маточник,който съм си произвел.На свободното от пило място поставям празни пити а не ВО,като броя на рамките отново го връщам на 8 и си остават толкова до следващата година,до периода,който вече споменах.Дори и при поставянето на втори к-с за мед,отводката си стои най-горе в кошера.След пронасяне на майката в отводката /маркирам я и отново обръщам входа в нормална посока/ в края на акациевата паша,отново вадя 2-3 рамки с пило и пчели и ги качвам в отводката,като по този начин разтоварвам основния кошер от пило и пчели с цел противороево,и засилвам самата отводка.Така за кратко време се създава една много силна отводка,която по-късно ще ми бъде страшно необходима и полезна.В общ план,това са и мерките,които взимам за да не ми се роят с-та.Ако отводките се засилят до толкова,че да им стане тясно,прехвърлям рамки с пило на някои по-слаби с-ва или правя нови отводки,там,където майките не са се оплодили.Стремя се да имам маточици почти през целият сезон,защото винаги трябват,но това е обемна,подредена и не лека работа.За слънчогледовата паша,правя основното и най-важно нещо,след създаването на отводките-обединявам ги със семействата от където съм ги създал.Процедурата е много елементарна-махам дъното в/у което е била отводката и затварям входа.Вярно е,че пчелите от отводката блуждаят за известно време,но до края на деня се преорентират към основния вход на кошера.Тъй като ползваното дъно на отводката беше с отворен вентилац.отвор,миризмата в кошера е една и няма бой м/у пчелите.След около седмица пренареждам корпусите,като к-са с отводката я свалям под ХР и не се интересувам,коя майка ще остане,в 90% от случаите това е младата.С всичко това направих 3 много важни неща:1.Създадох условия с-та да не се роят,като създадох отводка.2.Засилих основното с-во с цял к-с пчели.3.Смених си майката в с-то.Тогава и слагам ВО за градеж в к-са за мед.Роевия период е преминал отдавна и всички пити са изградени перфектно.Лично за мен ми е нужно всяко с-во да ми изгради 4-5 пити за да си подменя старите в с-то,които постепенно изтеглям и бракувам.
    След изваждане на меда,корпусите ги връщам на същите места,над ХР за да ги почистят и стоят така около 10 дни.В първите дни на август поставям и лентите против акар /в периода без пило,след ноември,третирам и с ОК/а когато ги вадя след 35-40 дни с едно отваряне на кошера правя и основното подреждане на с-то а именно:върху дъното поставям корпусите с празните и почистени рамки/обикновенно 2бр/,върху тях поставям к-са с меда,който съм отделил за пчелите,но го отделям от долните корпуси с найлон,като в предната страна оставям прозорец по цялата ширина на к-са от около 2-3 см.Над к-са с меда е к-са с пилото,което все по-вече намалява.Покривам с найлон и отново к-са с възглавницата.През следващите дни и седмици,пчелите пренасят мед от долния к-с нагоре и си оформят гнездото,така както те си искат,аз по-вече не се намесвам.В по-късен етап поставям и мишипредпазители,които аз съм си правил,и които са много удобни и ефикасни.През цялата година,дънният вентелационен отвор е винаги отворен,а входа на пчелите е на самото дъно,като в различните периоди е и различно голям.Кръглият вход на корпуса с пилото отварям само през пролетта,когато пилото нараства и с-то има нужда от много кислород.За питите не ми трябват условия за съхранение,защото по начина по който ги съхранявам,няма молци.
    Колеги,сигурно съм пропуснал нещо,в желанието си да обясня почти всичко,за което моля да ме извините.
    Колега ,поздрави за добре обяснената технология на работа ,би ли споделил само през активния период на пашите майката само в един корпус ли я държиш тоест първия .

  5. #435
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Цитат Първоначално публикувано от Хари потър Виж публикацията
    Колега ,поздрави за добре обяснената технология на работа ,би ли споделил само през активния период на пашите майката само в един корпус ли я държиш тоест първия .
    Да,точно така.

  6. #436
    Наблюдател
    Регистриран
    25.03.2013
    Мнения
    2
    Пчеларски район
    Елена
    Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Съветът ми е да демарираш на ливадата.Ако ограничиш майката(пилото) на акацията,за ливадата няма да имаш пчели за медобер.
    Благодаря за отговора.
    Има логика и в това предложение, особено ако не успея да развия добре семействата за акацията.
    Но не разбирам защо ще остана без пчели ако огранича майката по-рано. Все пак, ако приложа Демари в края на април, майката ще продължи да снася в плодника без да се качва нагоре. Така след акациявата паша мога пак да демарирам - вадя меда, запечатаното пило отива горе и посрещам ливадната паша. Някой дали прилага метода по два пъти? Колега buci59 какво мислиш за това?/публикувано в тема МОЯТА ПРАКТИКА/

  7. #437
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Октомври направих ротация на корпусите на 2 кошера като празния го поставих от горе а пълния от долу за опит.
    Направи ми впечатление, че тези 2 семейства нямат почти никакъв подмор, по 10тина пчели след 2те застудявания.

  8. #438
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.01.2011
    Мнения
    209
    Пчеларски район
    Свищов
    Nik_m, ти май ще направиш революция в ЛР технологията. Аз не бих препоръчал такива експерименти.

  9. #439
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Те са имали повече от месец да си пренаредят запасите. И други пчелари го правят това, но малко след последната паша. Аз не съм го измисли а съм го прочел, но малко с закъснение го направих.
    Просто ми беше направило впечатление малкото подмор и днес като го почистих пак видях че всички семейства имат по една ракиена чаша подмор а тези 2те семейства пак са с чисти дъна.
    При мен се чистят дъната за секунда, свалям райбера и дърпам с една приставка и готово. За какво да занимавам пчелите цял ден да чистят като аз го правя за секунда, а и в този сняг може и да не се освободят от умрялата пчела.

  10. #440
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Това е защото есента беше много мека, както и зимата. Пчели са имали време да си преподредят гнездото.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

 

 
Страница 44 от 82 ПърваПърва ... 34424344454654 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •