Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 49 от 82 ПърваПърва ... 39474849505159 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 481 до 490 от общо 817
  1. #481
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от pepoing Виж публикацията
    Здравейте, имам един въпрос.
    Коя е по-добра порода пчели за отглеждане в корпусна система Лангстрот Рут, тоест с коя порода се постигат по-добри резултати.
    Моля споделете вашия опит.
    Виж коя порода се използва най-много по света. След това виж и каква порода се използва най-много в страните, където Ланстрот е най-разпространената система. Като за начало, започни от там. Имай в предвид, че всяка порода/раса си има като добри така и лоши представители на своя вид и ако не ти хареса от първия път, не я зачерквай от списъка.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  2. #482
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.01.2014
    Мнения
    602
    Пчеларски район
    с.Кривина, София-град
    Имам колебание какъв вид прелка и прилетна дъска да си поръчам на корпуси ЛР, с които ще работя за първи път тази година.
    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	prelka.png
Прегледи:      581
Размер:	713.1 KB
ID:	3105
    Това са вариантите, между които трябва да избера. Снимките са примерни от форумите.
    Вариант 1: прелетна дъска 12 см примерно и дискова прелка на нея;
    Вариант 2: прелетна дъска 12 см примерно и отвор като тези на дъното, само, че по-малък.

    При вариант 1 предимството е, че зимата няма да слагам мишепредпазители, а само завъртам диска на мрежестия отвор, докато при вариант 2 ще трябва да се ползва мишепредпазител, но пък ще е по-удобно на пчелите да влизат, тъй като е по-широко и няма да се налага да се бутат на отвора на вариант 1. Има и други предимства и недостатъци на 2-та варианта предполагам, чакам мненията ви.
    Да предупредя, че не можах да изчета всички страници на темата

  3. #483
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    аз съм за вариант 2
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  4. #484
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Според мен е без значение кой вариант ще използваш. Аз съм с вариант 1 и още не съм видял пчели да се бутат на отвора и бих казал че им е много удобно.

  5. #485
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Аз пък мисля, че пчелите въобще не се нуждаят от прелетна дъска. Те спокойно могат да кацат на стената на кошера, както и да ходят по нея. Могат и спокойно да уцелят дупката в полет - представете си как безпогрешно уцелват малки клатещи се цветчета и как кацат на тях без да има прелетна дъска. Също и в дивата природа кой им осигурява прелетни дъски?

    Според мене това с прелетната дъска е поредният пчеларски мит. Някога някой пчелар си е помислил, че има полза от нея, и я сложил. После другите са започнали сляпо да подражават, без да се замислят. И като цяло ето ти я новата мода .....

    Та според мене прелетната дъска е ненужна, но за собствено успокоение можете да я слагате. И ако не помогне, поне няма да попречи.

  6. #486
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Лично аз бих ти препоръчал кръгъл отвор, независимо дали ще му сложиш пластмасова врътка или не. Площта за раминаване на пчелите е същата, ако не и по-голяма, сравнено с продълговатия.
    Недостатъците на дървените прилетни дъсчици. Влиза влага във фугите между прилетната дъсчица и корпуса и там където има гвоздеии/видии. При транспортиране (и нареждане плътно един до друг), независимо дали празни или пълни, са много неудобни прелчиците лесно се закачат някъде и повреждат, а пък ако са на пантички - като бъдат ударени няколко пъти, провисват.

    Колкото от нуждата от прелка. Африканските пчели, например, не ползват такава - влизат директно в дупката. Европейските пчели, обаче, кацат преди входа и пропълзяват в дупката. Когато са много натоварени, често и не уцелват прелката от първия път, кацат някъде за да си починат малко, след което предприемат нов опит за кацане на прелката. Точно това е предназначението на дъските, поставяни пред прелките ( т.е. един вид удължение на прелката).Особенно във влажен климат те са много полезни - вместо пчелите да кацат по мократа трева или почва, където често загиват, кацат върху дъската и пропълзяват до прелката и от там до входа. Когато става въпрос за прелки по корпусите, обаче, те не са от голяма полза за пчелите и дори напротив. Когато корпуса няма прелка, пчелите просто кацат на него и пропълзяват до дупката.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  7. #487
    Заслужил Автор
    Регистриран
    12.05.2013
    Мнения
    336
    На прелетната дъска пчелите кацат и вентилират през горещите дни,според мен не е излишна.

  8. #488
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Цитат Първоначално публикувано от delpi Виж публикацията
    Имам колебание какъв вид прелка и прилетна дъска да си поръчам на корпуси ЛР, с които ще работя за първи път тази година.
    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	prelka.png
Прегледи:      581
Размер:	713.1 KB
ID:	3105
    Това са вариантите, между които трябва да избера. Снимките са примерни от форумите.
    Вариант 1: прелетна дъска 12 см примерно и дискова прелка на нея;
    Вариант 2: прелетна дъска 12 см примерно и отвор като тези на дъното, само, че по-малък.

    При вариант 1 предимството е, че зимата няма да слагам мишепредпазители, а само завъртам диска на мрежестия отвор, докато при вариант 2 ще трябва да се ползва мишепредпазител, но пък ще е по-удобно на пчелите да влизат, тъй като е по-широко и няма да се налага да се бутат на отвора на вариант 1. Има и други предимства и недостатъци на 2-та варианта предполагам, чакам мненията ви.
    Да предупредя, че не можах да изчета всички страници на темата
    Мишепредпазителите се слагат на основния вход - дънната прелка, който на повечето кошери е доста широк. Никой не слага мишепредпазител на отворите на корпусите, защото отворите на продълговатите отвори е не повече от 6 мм, а от там няма как да влезне мишка.
    Ако не се събира прашец и не се налага да се вкарват вътрешни прашецоуловители, спокойно може отворите на дънната прелка да се правят 6 мм и да се елиминарт мишепредпазителите.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  9. #489
    Автор
    Регистриран
    21.10.2012
    Мнения
    151
    моите са с вариант 1 зимата облитането е предимно от горните прелки и нямам прелетна дъска
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри 2015-01-11 10.24.41.jpg‎   2015-01-11 10.24.47.jpg‎   2015-01-11 10.25.05.jpg‎  

  10. #490
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.01.2014
    Мнения
    602
    Пчеларски район
    с.Кривина, София-град
    Благодаря за мненията и съветите.
    Спярх се на варианта, който е показал joromainata.

 

 
Страница 49 от 82 ПърваПърва ... 39474849505159 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •