Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 81 от 82 ПърваПърва ... 317179808182 ПоследнаПоследна
Резултати от 801 до 810 от общо 817
  1. #801
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Е добре де, щом не стават за пило, що да стават за мед!? Кой го яде тоя мед от тея пити? Напротив - за медодобив трябва да са светли, чисти пити с минимално присъствие при химическа обработка. Такива са лесни и за съхранение на склад, даже и да е топло времето. За това най-добре е медодобив само от ДБ магазини, мани ги приказките че сичко трябвало да бъде един размер.
    Иначе на въпроса колко пити годишно, не знам, корпус може би. Любен Радоев май и той така го даваше като препоръка едно време. Демек, на две-три години - и в топилката.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  2. #802
    Автор
    Регистриран
    17.10.2012
    Мнения
    136
    Пчеларски район
    Троян
    И аз мисля така,но поради факта ,че все увеличавам броя на кошерите и изпитвам недостиг на пити, а и виждам,че изграждането на 1 корпус ЛР коства много на пчелите и ме връща назад с добива на мед.Затова ги бракувам в течение на годината,а не есента.
    Майки има - сандъци няма. Сандъци има - пчели няма. Пчели има - рамки няма, рамки има - пило няма, пило има - място няма, място има - средства няма, средства има - време няма.... Егати занаята
    Solaris60

  3. #803
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Е то при положение че увеличаваш бройка есента няма как да бракуваш. Единствено напролет което е черно може да го махнеш и после през годината квото успееш и така. Но редовната подмяна на старите пити е задължителен елемент от всички добри пчеларски практики.
    И да, изграждане на цял корпус не е малко работа и тук излиза още едно предимство да си с ДБ магазини /или корпуси с размер на рамката !/2 ДБ/ за медодобив. Такъв корпус зареден с няколко изградени пити и ВО се усвоява при равни други условия доста по-бързо отколкото ЛР корпуса. И после втория.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  4. #804
    Автор
    Регистриран
    11.11.2016
    Мнения
    166
    Пчеларски район
    Айтоско
    Лошото е,че новоизградените пити стават миш-маш след въртенето.И аз гледам изкривените и търтеевите пити да ги ползвам за медови,но не и по тъмните.Да кажем до светло-кафеви.

  5. #805
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Тука вече отваряме въпроса за обтелване, техника на центрофугиране и вид на центрофугата и т.н., че даже и вида на меда... Но да, с някои уговорки тва пак го слагаме към минусите на медодобив от ЛР рамки - при равни други условия по-лесно се вади мед от новоизградена 1/2 ДБ рамка отколко ЛР такава.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  6. #806
    Автор
    Регистриран
    17.10.2012
    Мнения
    136
    Пчеларски район
    Троян
    Днес проверих всички кошери-няма стоков мед от акацията.Имам два кошера ДБ с магазини-еми пълни са.А ЛР-нищо.Попълнили са крайните рамки с акация,но отгоре останали венци от старият мед,и направили венци над пилото.Всички празни килийки заляти с некар,но има и пило.
    Общо взето добре,но мед за центофугиране няма.Пило много и предстои да се люпи.И ако се одъжди(в троянският предбалкан не е валяло 45 дни) са готови за клона.
    Мислих и наслагах ВО за градеж.Поне ще имат мед до липата.
    Просто семействата не баха готови за тази паша-не бяха усвоили 2 корус и като сложих третият и хепетен се объркаха.
    Вече се замислям за два ЛР корпуса и 2-3 ДБ магазини или за 8 рамкови ЛР.
    С магазини е по добре,но нов инвентар,нов размер рамка, а и 120 кошера Х2 магазина ще излезе....
    При вас как е?
    Майки има - сандъци няма. Сандъци има - пчели няма. Пчели има - рамки няма, рамки има - пило няма, пило има - място няма, място има - средства няма, средства има - време няма.... Егати занаята
    Solaris60

  7. #807
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от piper Виж публикацията
    Днес проверих всички кошери-няма стоков мед от акацията.Имам два кошера ДБ с магазини-еми пълни са.А ЛР-нищо.Попълнили са крайните рамки с акация,но отгоре останали венци от старият мед,и направили венци над пилото.Всички празни килийки заляти с некар,но има и пило.
    Общо взето добре,но мед за центофугиране няма.Пило много и предстои да се люпи.И ако се одъжди(в троянският предбалкан не е валяло 45 дни) са готови за клона.
    Мислих и наслагах ВО за градеж.Поне ще имат мед до липата.
    Просто семействата не баха готови за тази паша-не бяха усвоили 2 корус и като сложих третият и хепетен се объркаха.
    Вече се замислям за два ЛР корпуса и 2-3 ДБ магазини или за 8 рамкови ЛР.
    С магазини е по добре,но нов инвентар,нов размер рамка, а и 120 кошера Х2 магазина ще излезе....
    При вас как е?
    При мен е добре. Тази вечер прегледах десетина, заляли трети корпус с нектар, някои нацяло, някои имат по една-две пити празни още. Запечатване няма още. Ама и така цъфтяща акация сякаш друг път не съм виждал. Наслагах им по един магазин 9 рамков, да имат място да пръскат нектара и утре ще отворя останалите. Може би беше по-добре да не слагам магазина най-отгоре, а да го подпъхна под корпуса с нектар, но много труд иска. Само един беше с пило на трети корпус, него го ротирах и сега си има празни пити на трети корпус. Имам си и един слабак, които трета година стои на 1 корпус, гледа много малко пило, на повече от 4 междурамия пчели не съм го виждал и нито мре, нито се засилва. Пилото му разхвърляно, явно майката му нефелна, ама как пък не я смениха досега. Държа си го с учебна цел, да видя какво ще се случи накрая.
    Има ли нещо лошо, ако на един кошер са му сложени по това време повече от нужните магазини или корпуси? Понеже имам много инвентар, не ми свиди да им подавам. И още едно питане - на затворени или на отворени прелки е добре да стоят медовите корпуси и магазини?
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  8. #808
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Преди 35 години двама от Троян , имена няма да цитирам работиха с ЛР , но ходиха към Овча могила .

  9. #809
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали

    На затворени или отворени прелки е добре да стоятмедовите корпуси и магазини?

    Цитат Първоначално публикувано от Юрий Цветков Виж публикацията
    За да останат пчелите в по-топлата зона.
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    При мен е добре. Тази вечер прегледах десетина, заляли трети корпус с нектар, някои нацяло, някои имат по една-две пити празни още. Запечатване няма още. Ама и така цъфтяща акация сякаш друг път не съм виждал. Наслагах им по един магазин 9 рамков, да имат място да пръскат нектара и утре ще отворя останалите. Може би беше по-добре да не слагам магазина най-отгоре, а да го подпъхна под корпуса с нектар, но много труд иска. Само един беше с пило на трети корпус, него го ротирах и сега си има празни пити на трети корпус. Имам си и един слабак, които трета година стои на 1 корпус, гледа много малко пило, на повече от 4 междурамия пчели не съм го виждал и нито мре, нито се засилва. Пилото му разхвърляно, явно майката му нефелна, ама как пък не я смениха досега. Държа си го с учебна цел, да видя какво ще се случи накрая.
    Моля,кой ще отовори на въпроса?

  10. #810
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Един ,,Мастър шеф"стана!На затворени или отворени прелки да бъдат медови корпуси и магазини?

 

 
Страница 81 от 82 ПърваПърва ... 317179808182 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •