Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 78 от 82 ПърваПърва ... 28687677787980 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 771 до 780 от общо 817
  1. #771
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от zapstojan Виж публикацията
    Колега, кога я затваряш прелката на втори корпус?
    Ако прелката се остави още от есента, пчелите сами си решават да ли да запишат входа с прополис или да си оставят съвсем малко отворче, колкото да влиза някакъв въздух. Ако мислете, че сте по умни от тях значи можете да се заиграва те с тях както намерите вие за добре. Не съм чувал досега район да няма прополис.

  2. #772
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Ако прелката се остави още от есента, пчелите сами си решават да ли да запишат входа с прополис или да си оставят съвсем малко отворче, колкото да влиза някакъв въздух. Ако мислете, че сте по умни от тях значи можете да се заиграва те с тях както намерите вие за добре. Не съм чувал досега район да няма прополис.
    Колко от тях ще решат да запечатат отвора с прополис? Например от 100 бр.?

  3. #773
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Колко от тях ще решат да запечатат отвора с прополис? Например от 100 бр.?
    Колкото толкова, нека те си решават да ли им трябва въздух или не. При мен по голямата част запушват, като някой си оставят дупчица с дебелина, колкото кибритена клечка, но аз съм в гора и нямам проблем с него.

  4. #774
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Колкото толкова, нека те си решават да ли им трябва въздух или не. При мен по голямата част запушват, като някой си оставят дупчица с дебелина, колкото кибритена клечка, но аз съм в гора и нямам проблем с него.
    Тук нещо ме финтираш в отговора. Вярно е, че пчелите заклейват отвора, но си мисля, че нещо не го знаем този процент колко е. От 100 кошера най - много 7-8 да го направят. Хайде сложи ги 10. Иди сега и прочети на твоите колко са и виж дали съм сбъркал. Чак пък кибритена клечка.

  5. #775
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Преди две години ги оставих на горна отворена прелка и от 100 два заклееха.

  6. #776
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Ако прелката се остави още от есента, пчелите сами си решават да ли да запишат входа с прополис или да си оставят съвсем малко отворче, колкото да влиза някакъв въздух. Ако мислете, че сте по умни от тях значи можете да се заиграва те с тях както намерите вие за добре. Не съм чувал досега район да няма прополис.
    Въпроса е друг.
    Ако есента пчелите решат да не заклеят прелката. Какво става когато започнат да отглеждат пило?
    Тогава и да искат да я заклеят, времето може да не позволява.
    И понеже не знаем какво искат пчелите /не сме по-умни от тях/, затова правим експерименти и обменяме опит.

  7. #777
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от zapstojan Виж публикацията
    И понеже не знаем какво искат пчелите /не сме по-умни от тях/, затова правим експерименти и обменяме опит.
    Eеееееее, то една пчела, ако е по - умна от нас, то ние сме егати олигофрените.

  8. #778
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    774
    Пчеларски район
    Варна
    Цитат Първоначално публикувано от zapstojan Виж публикацията
    Въпроса е друг.
    Ако есента пчелите решат да не заклеят прелката. Какво става когато започнат да отглеждат пило?
    Тогава и да искат да я заклеят, времето може да не позволява.
    И понеже не знаем какво искат пчелите /не сме по-умни от тях/, затова правим експерименти и обменяме опит.
    Пробвай следното нещо и ще разбереш какво искат пчелите!

    Запуши им прелката с парцалче навито на руло, което лесно се изважда. Ако до една седмица не са го избутали значи искат да е затворено, ако не търси го на земята пред кошера!

  9. #779
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Въпроса за горна или долана прелка е почти като ЛР или ДБ. От моя опит ще кажа, че съм пробвал различни варианти и не съм намерил особена разлика в зимуването. За мен въпроса съм го решил с отворена прелка на дъното и на корпуса под корпуса с кълбото. Мрежата на дъното също е отворена. При такава конфигурация никога, никое семейство нищо не се е опитвало да заклее. Заклейват си таблите и толкова.
    Преди два надникнах във всички семейства. 10% са показали върха на кълбото над рамките. 2 семейства бяха доста покатерени на таванката. Всичко е нормално. Въпреки че зимата определено започна малко по-рано спрамо последните 7-8 години и въпреки, че средните нощни температури са по ниски от последните 7-8години сякаш не се забелязва някакво кой знае какво повишаване консумацията мед. Това за пореден път доказва, че еволюцията си е свършила работата и е създала много енергийно пестилив метод на зимуване на пчелите при който условията извън кълбото (вкл. и в кошера) не са от толкова голямо значение.

  10. #780
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    Благодаря за споделеното Рости!
    Във форума бяха показани снимки на зимни кълба - доста слаби. Тази година и моите са такива /не мога да покажа снимки/.
    Щом не си забелязал ефект от отворена горна прелка, няма да ги барам.
    До сега, както и сега моите зимуват на два корпуса, с прелка само на дъното и то притворена на половина.
    Колкото и слаби да са семействата, не слагам преградни дъски.
    Забелязал съм, че с колкото повече мед ги зазимя, толкова по добре се развиват на пролет.
    Успех на всички и повече мед, и по-високи изкупни цени догодина!

 

 
Страница 78 от 82 ПърваПърва ... 28687677787980 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •