Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 76 от 82 ПърваПърва ... 26667475767778 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 751 до 760 от общо 817
  1. #751
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Тоест това не е ротация, а е преподереждане.
    Ще споделиш ли след това преподреждане какво е положението в края на септември? Всички еднакво ли действат след преподреждането? Какво е положението в първи корпус към 30,09 и респективно във втори? Колко дебели венци ти правят за зимуване? Къде ти е последното пило? Каквото още се сетиш.
    Благодаря.
    Да и така може да се каже, то и пролетта пак не е ротация.
    На тези въпроса трудно ще ти отговаря защото след това не ги закачам. Отварям единични бройки и забелязвам увеличаване на пилото с около 1 рамка.
    Венците са различни в зависимост от това дали отворя 1вия или 2рия корпус. Ако е затворен входа на 2рия корпус правят дебели венци, но аз отварям входа на 2рия корпус и така още от ноември са ударили тавана непосредствено до входа а меда и в задната част на рамките. Този метод ми го каза колега, от начало пробвах с 2 кошера после с половината пчелин и от 2 години на 100% са така. Пролетта ми стартираха много силно, но това зависи много от годината.

  2. #752
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Прав си, не може да се работи по книга, има много НО всяка година защото времето не е едно и също, а и при вас не е каквото даде Господ, а каквото сее арендатора. Важното е да можеш да излезеш от всяка една ситуация със някаква полза за теб.

  3. #753
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Към Ник, нещо не ми харесва, в смисъл всичко е добре когато са живи на пролет, но не ми харесва, че правиш нещо, и не следиш резултата от действията си.
    Как разбра, че си подреждат гнездото като им оставиш меда в първи?
    Що за добра подредба е ако са ударили тавана още ноември? И моите ще са така ако не взимам мерки тоест това ми говори, че поставянето на мед долу не върши никаква работа в насока подреждане на гнездото. Дали служи за подхранване въпроса също е спорен. Той е още по труден за доказване.

  4. #754
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Прав си, не може да се работи по книга, има много НО всяка година защото времето не е едно и също, а и при вас не е каквото даде Господ, а каквото сее арендатора. Важното е да можеш да излезеш от всяка една ситуация със някаква полза за теб.
    Точно това е разковничето на успешното пчеларство и за съжаление аз все още не мога да "източа" максимално ни един сезон.

  5. #755
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Ник, сподели за затворената прелка на втори корпус е дебелината на венеца. Аз се каня все да експериментирам в тая посока ама то от година на година все по голяма жега и удрям една майна на експериментите и всичко е отворено на макс, защото всичко ми е на слънце изцяло. Колеги споделете, наблюдавате ли зависимост между дебелината на венеца и отворената (затворена ) прелка на втори корпус?

  6. #756
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    И аз съм го забелязал това с прелка. На доста места го споменават същото. При отворена прелка пчелите избягват да има мед до нея( пазят се от кражба), но също така съм забелязвал, че есента накой кошери запушват целия вход със прополис.

  7. #757
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Към Ник, нещо не ми харесва, в смисъл всичко е добре когато са живи на пролет, но не ми харесва, че правиш нещо, и не следиш резултата от действията си.
    Как разбра, че си подреждат гнездото като им оставиш меда в първи?
    Що за добра подредба е ако са ударили тавана още ноември? И моите ще са така ако не взимам мерки тоест това ми говори, че поставянето на мед долу не върши никаква работа в насока подреждане на гнездото. Дали служи за подхранване въпроса също е спорен. Той е още по труден за доказване.
    Не е точно така, когато правех опита ги следях, но вече не ги притеснявам излишно. Меда от долу го ползват зимата и много хубаво зимуват. Не ти пречи да пробваш на няколко кошера и сам ще видиш резултата.

  8. #758
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Ник, сподели за затворената прелка на втори корпус е дебелината на венеца. Аз се каня все да експериментирам в тая посока ама то от година на година все по голяма жега и удрям една майна на експериментите и всичко е отворено на макс, защото всичко ми е на слънце изцяло. Колеги споделете, наблюдавате ли зависимост между дебелината на венеца и отворената (затворена ) прелка на втори корпус?
    Пчелите се стремят да са по близко до свежия въздух и по близко до изхода, също така и се стремят да сложат меда по далеко от входа да го скрият.
    Ако затворен 2ри корпус кълбото се стреми да е по близко до отвора и пуска кълбото максимално на долу което прави венеца по дебел. Ако е отворен 2рия корпус пчелите са точно до него там правят кълбото и меда е в задната част на питите като от пред венец почти няма и така с фенерче мога да преценя всеки един момент кълбото колко се е преместило на зад.

  9. #759
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Че не държат мед близо до входа ясно, че сформират кълбото до свежия въздух също, но къде остава последното пило и в какви размери? Струва ми се че затваряйки горната прелка още през август, ще постигна по голям венец в предния край на рамките, но това ще е за сметка на венеца в средната част на рамките. Просто пилото ще се измести по към центъра. Така или иначе майката няма да почне да снася на долната половина на рамките в 2-ри к-с и горната част от рамките в 1-ви к-с. Пилото ще си остане във изцяло във втори тоест и венеца пак няма да е като при дадана ( над 10 см).

  10. #760
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Тая година ротирах в началото на Август 5-10 някъде. Доста хора тук се изказаха, че не е трябвало така, развалял съм им мостовете между корпусите и т.н. Добре, ама сега имам на тия 2 кошера доста добри кълбета, които са на целия горен корпус и леееко хващат горните летви на долния(и тва не трябваше да го казвам, че ще ме карат да се гърмя). 2017г ще ротирам още по-рано, може в края на Юли. За мен това върши работа. Не съм ровил да броя пилото. Само повдигах таблите през деня. А през нощта с фенерчето светех през отворите на корпусите, Септември-Октомври имаше пчели и на двата корпуса. Което за мен следва да е имало доволно пило.

 

 
Страница 76 от 82 ПърваПърва ... 26667475767778 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 6 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 6 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •