Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 68 от 82 ПърваПърва ... 1858666768697078 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 671 до 680 от общо 817
  1. #671
    Ако Хр е не обрамчена и лежи директно на рамките, наистина ги затруднява, но ако е в рамка и не допира до рамките, няма никакъв проблем. И не мисля че, намаля добива.

  2. #672
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.10.2014
    Мнения
    684
    Пчеларски район
    Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от Юрий Цветков Виж публикацията
    Ако Хр е не обрамчена и лежи директно на рамките, наистина ги затруднява, но ако е в рамка и не допира до рамките, няма никакъв проблем. И не мисля че, намаля добива.
    Ако е с крачета като пластмасовите също не опира долу в рамките

  3. #673
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Да се похваля. За първа година ЛР ми е на повече от 1 корпус покритие с пчели през Октомври. Ще видим напролет как ще излязат от зимата и как ще засилят пролетта. Ама за сега везните клонят да поддържам 3-5-6 бройки. Добре влизат в зимата.

  4. #674
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    И добре ще излязат от зимуване .
    Само , не ги бъркай сега.

  5. #675
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    867
    Един ЛР корпус е малко за плодник, а два са много. През пролетта, когато пчелите напълнят един корпус с пило и пчели и отгоре поставя втори, се получава преохлаждане на гнездото. Пчелите се изместват в едната страна на корпусите, а другата остава без пило и пчели. След две седмици, пчелите усвояват напълно горния корпус, за сметка на долния. При прегледа на гнездото през август, обикновено установявам, че долната част на питите в долния корпус са прогризани и напълно празни от мед. Оставям ги да зимуват в кошера, а на пролет ги вадя и претопявам. Тази година купих за проба два полистиролни кошера. Ако и при тях се появят подобни проблеми, ще се откажа изцяло от ЛР кошерите.

  6. #676
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.05.2014
    Мнения
    334
    Пчеларски район
    Айтос
    Аз съм с 8р кошери. Повечето са 2лр за плодник или 1дб и 1 лр за плодник. Като до Юни месец майките работят в тези два корпуса, след това слънчогледа ги натиска и слизат само в първи корпус ( или дб или лр). Тези прогризаните пити са на семейства където съм ги гледал на 3-4 корпуса, общо взето август месец, майката беше във втори корпус, мед имаше доволно в 3-4 копус, първия беше празен с ето такива пити. Това се е получило, защото преди пашата майката е била в 3-ти корпус и пашата я натиска до 2-ри... Август месец бе МНОГО АМА МНОГО СУХО и е накарало пчелите да гризът восък да си запечатват пилото....Това не ми се е получавало при кошери с 2 корпуса за семейството.
    14801118_1443101355707212_1936500084_n.jpg14813620_1443101469040534_1288954878_n.jpg

  7. #677
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от valaz Виж публикацията
    Един ЛР корпус е малко за плодник, а два са много. През пролетта, когато пчелите напълнят един корпус с пило и пчели и отгоре поставя втори, се получава преохлаждане на гнездото. Пчелите се изместват в едната страна на корпусите, а другата остава без пило и пчели. След две седмици, пчелите усвояват напълно горния корпус, за сметка на долния. При прегледа на гнездото през август, обикновено установявам, че долната част на питите в долния корпус са прогризани и напълно празни от мед. Оставям ги да зимуват в кошера, а на пролет ги вадя и претопявам. Тази година купих за проба два полистиролни кошера. Ако и при тях се появят подобни проблеми, ще се откажа изцяло от ЛР кошерите.
    А какво ще се получи пролетта ако сложиш втория корпус от долу и свалиш майката с две рамки там? Може да ползваш ХР а може и да ги оставиш сами да се оправят.

  8. #678
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    867
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    А какво ще се получи пролетта ако сложиш втория корпус от долу и свалиш майката с две рамки там? Може да ползваш ХР а може и да ги оставиш сами да се оправят.
    Пролетта, отнемам долния корпус с изгризаните пити и ги претопявам. Монтирам нови основи и чакам, пчелите да изпълнят с пило и мед корпуса, който съм им оставил. Когато това стане, поставям отгоре втори корпус с празни пити и основи. За да избегна преохлаждането на гнездото, разширявам от един корпус с 10 пити на два корпуса с по 8 пити в корпус. След две седмици, допълвам до 2 корпуса по 10 пити. Така избягвам и прогризването на основи по теловете, защото добавям по по-малко основи на един път. Пренареждането на пити в двата корпуса е сериозна интервенция и рядко минава без жилене. В крайна сметка, постигам развитието на семействата за акацията, но с повече труд, в сравнение с ДБ.

  9. #679
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Не прочетох да си пробвал това което ти писах, може да го пробваш. Друг начин да не преохлаждаш гнездото е да им слагаш по един магазин ДБ.

  10. #680
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Янчо,при Васко този номер може да се получи,ако на пролет обединява 2в1.Или още есента да го прави.География.......

 

 
Страница 68 от 82 ПърваПърва ... 1858666768697078 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •