Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 67 от 82 ПърваПърва ... 1757656667686977 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 661 до 670 от общо 817
  1. #661
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    867
    Цитат Първоначално публикувано от Юрий Цветков Виж публикацията
    Да си изпълня обещанието.
    Разликата с преди няколко години е, че вече работя само с ЛР корпуси, без магазини и не третирам с абсолютно нищо.
    След последното вадене на мед през Септември, кошерите остават в следната конфигурация. 1-ви корпус пило и пчели, 2-ри корпус пълен с мед. В началото на Октомври правя ротация. И така остават да зимуват. Не храня и не стимулирам с нищо. Ако имам корпуси с изградени пити, ги оставям като 1-ви най долу и над тях двата които са за зимуване. Зимуват на долна прелка и отворено дъно (1/4 мрежа). Тези които са на 3 корпуса, отварям и прелката на средния корпус в края на януари. Да е по-удобно на пчелите. При ротацията през Октомври слагам найлони вместо покривни табли. След нова година само повдигам капака и ги поглеждам. Ако някой се покаже над рамките, слагам Апифонда за застраховка, независимо че в кошера има много мед. За състоянието на семейството съдя по летежа и видяното през найлона. Преглед правя само по изключение, ако нещо ме е усъмнило. Според времето в средата или края на Март завъртам горния корпус на 180 градуса. През Април, според състоянието на семейството, правя ротация на корпусите. Целта е преди акацията майката да заработи със сигурност в корпуса с ново-изградените (от предния сезон пити). Там където е имало трети корпус с празни пити най-отдолу, си остава на същото място. Непосредствено преди акацията правя следната подредба. На дъното отива горния корпус с питите в които за първи път се залага пило, естествено с майката. ХР корпуса с останалото пило (той е бил основен предния сезон) и отгоре празния който е бил най-отдолу или нов с празни пити и основи, ако нямам трети. Ако правя отводки, това е момента в който вземам пити с пило и пчели, а на тяхно място допълвам с основи.След излюпването на пилото от 2-рия, го слагам като 3-ти и чакам да го запечатат на 100%. Ако се налага междувременно добавям като втори корпус само с основи. След запечатването на най-горния корпус (този с питите от миналогодишния плодник, центрофугирам и питите отиват за претопяване. Така всеки сезон сменям плодника. До края на лятото кошерите са на 3-4 корпуса.
    Общо взето това е.
    Много интересна технология! Възникват няколко въпроса. От колко години не си третирал срещу акара? Ползваш ли строителна рамка за борба с акара? Преди години бе споделил по-различна технология за работа с ЛР кошери - с два ЛР корпуса за плодник и магазини за стоковия мед. Защо реши да я промениш по този начин? Сега вадиш мед от пити в което е гледано пило. Забелязваш ли разлика в качеството на меда спрямо преди? Пчелите градят ли добре основи, поставени над ХР? По книгите пише, че основите за градеж се поставят до пити с открито пило.

  2. #662
    Цитат Първоначално публикувано от valaz Виж публикацията
    Много интересна технология! Възникват няколко въпроса. От колко години не си третирал срещу акара? Ползваш ли строителна рамка за борба с акара? Преди години бе споделил по-различна технология за работа с ЛР кошери - с два ЛР корпуса за плодник и магазини за стоковия мед. Защо реши да я промениш по този начин? Сега вадиш мед от пити в което е гледано пило. Забелязваш ли разлика в качеството на меда спрямо преди? Пчелите градят ли добре основи, поставени над ХР? По книгите пише, че основите за градеж се поставят до пити с открито пило.
    1. От 20011г.
    2. не.
    3. Защото не ми се работи на ниво рамка, а само с цели корпуси.
    4. не, но не съм правил лабораторни анализи.
    5. Да.
    6. По книгите пише много работи, някои са верни, други не.

  3. #663
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Koгато пашата е по- слаба - в смисъл не е тази пикова паша, като да речем по време на слънчогледа или рапицата - тогава е препоръчително основите да се слагат до пити с открито пило, инак пчелите понякога ги пренебрегват. Това важи особено за ДБ - предполагам, че като площта е по- голяма и пчелите някак губят ищах да я изградят. А в обилна паша, един път така се случи - поради мое невнимание и небрежност - че ми изградиха основа, дори зад преградната.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  4. #664
    Забранен
    Регистриран
    12.09.2014
    Мнения
    355
    Някои кошери вече са ми на 2 корпуса , 1 корпус запечатано,2 корпус открито .
    Нямам изградени рамки и не знам къде да сложа 3-ия корпус с основи-най горе или по средата ?
    От две години съм с пчели и досега бяха само отводки и не съм стигал до 2-3 корпуса.
    Минах половината тема, засега нищо не намирам.

  5. #665
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Слагай трети ,че за пресните яйца нямаш място.
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  6. #666
    Заслужил Автор
    Регистриран
    18.11.2013
    Мнения
    487
    Пчеларски район
    с.Просена
    Корпуса с прясно пило го смъкни първи по средата да остане корпуса с В.О
    Милен Михов

  7. #667
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    774
    Пчеларски район
    Варна
    Разгледай и тази тема! Мисля че имаше писано по въпроса.
    http://pchelari.com/forum/showthread...8F%D1%82%D0%B0

  8. #668
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    727
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от tihmr Виж публикацията
    Някои кошери вече са ми на 2 корпуса , 1 корпус запечатано,2 корпус открито .
    Нямам изградени рамки и не знам къде да сложа 3-ия корпус с основи-най горе или по средата ?
    От две години съм с пчели и досега бяха само отводки и не съм стигал до 2-3 корпуса.
    Минах половината тема, засега нищо не намирам.
    Цитат Първоначално публикувано от kapanec Виж публикацията
    Корпуса с прясно пило го смъкни първи по средата да остане корпуса с В.О
    След 4-5 дни задължително провери щателно за заложени маточници, особенно в трети корпус. Успех.

  9. #669
    Цитат Първоначално публикувано от tihmr Виж публикацията
    Някои кошери вече са ми на 2 корпуса , 1 корпус запечатано,2 корпус открито .
    Нямам изградени рамки и не знам къде да сложа 3-ия корпус с основи-най горе или по средата ?
    От две години съм с пчели и досега бяха само отводки и не съм стигал до 2-3 корпуса.
    Минах половината тема, засега нищо не намирам.
    Аз бих го сложил най-отгоре. Стига пчелите да са изпълнили хубаво другите два. За пилото има достатъчно място, този ще ти е медови.

  10. #670
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    867
    Цитат Първоначално публикувано от Юрий Цветков Виж публикацията
    Да си изпълня обещанието.
    Разликата с преди няколко години е, че вече работя само с ЛР корпуси, без магазини и не третирам с абсолютно нищо.
    След последното вадене на мед през Септември, кошерите остават в следната конфигурация. 1-ви корпус пило и пчели, 2-ри корпус пълен с мед. В началото на Октомври правя ротация. И така остават да зимуват. Не храня и не стимулирам с нищо. Ако имам корпуси с изградени пити, ги оставям като 1-ви най долу и над тях двата които са за зимуване. Зимуват на долна прелка и отворено дъно (1/4 мрежа). Тези които са на 3 корпуса, отварям и прелката на средния корпус в края на януари. Да е по-удобно на пчелите. При ротацията през Октомври слагам найлони вместо покривни табли. След нова година само повдигам капака и ги поглеждам. Ако някой се покаже над рамките, слагам Апифонда за застраховка, независимо че в кошера има много мед. За състоянието на семейството съдя по летежа и видяното през найлона. Преглед правя само по изключение, ако нещо ме е усъмнило. Според времето в средата или края на Март завъртам горния корпус на 180 градуса. През Април, според състоянието на семейството, правя ротация на корпусите. Целта е преди акацията майката да заработи със сигурност в корпуса с ново-изградените (от предния сезон пити). Там където е имало трети корпус с празни пити най-отдолу, си остава на същото място. Непосредствено преди акацията правя следната подредба. На дъното отива горния корпус с питите в които за първи път се залага пило, естествено с майката. ХР корпуса с останалото пило (той е бил основен предния сезон) и отгоре празния който е бил най-отдолу или нов с празни пити и основи, ако нямам трети. Ако правя отводки, това е момента в който вземам пити с пило и пчели, а на тяхно място допълвам с основи.След излюпването на пилото от 2-рия, го слагам като 3-ти и чакам да го запечатат на 100%. Ако се налага междувременно добавям като втори корпус само с основи. След запечатването на най-горния корпус (този с питите от миналогодишния плодник, центрофугирам и питите отиват за претопяване. Така всеки сезон сменям плодника. До края на лятото кошерите са на 3-4 корпуса.
    Общо взето това е.
    От прочетеното по книги и форуми стигнах до извода, ХР затруднява пчелите, да пренасят нектара през нея. Ако над нея има вход и пчелите го носят директно в медовия корпус, тогава пък губят контакта с майката, което отново намалявало добивите. Не съм правил опити, за да установя, кое колко е вярно. Имаш ли впечатления по този въпрос?

 

 
Страница 67 от 82 ПърваПърва ... 1757656667686977 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •