Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 30 от 82 ПърваПърва ... 2028293031324080 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 291 до 300 от общо 817
  1. #291
    Цитат Първоначално публикувано от Лежаков
    Сега просто Ви моля, да ми обясните,къде ми е голямата грешка?? Може би наистина греша, но не знам къде.
    Голямата грешка не е във вашата работа с лежаците. Както Иван Деспотов обясни, през пролетта майката обикновено е в най-горния корпус и никога в най-долния. За да е там, значи има само един корпус. Варианта с решетката го изключвам, защото е пълно безумие да се остави корпусен кошер да зимува в най-долния корпус ограничен с решетка.(Причините няма да ви ги обяснявам). Та голямата грешка е да се разшири семейство, което е само на един корпус с още 2-3-4 корпуса едновременно и поставени над него. Може да се разшири на веднъж, но по начина, който споменах преди.

    Надявам се да сте ме разбрали правилно, Аз не критикувам работата ви с лежаците, били те стандартни или наклонени, само коментирам личния си опит с ЛР.

  2. #292
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от valaz
    Kогато при пролетното развитие на семейство в ЛР кошер, плодника достигне 2 корпуса и дойде време да поставим трети, а единия плодников корпус без майката даа бъде поставен над ХР, кк познавате в кой от двата корпуса е майката? Обикновено майката е в горния корпус, но понякога може и да е в долния. Преглеждане на питите една по една е много трудоемко и би направило ЛР технологията по-времеемка от ДБ. В пчеларските книги не се разглежда този въпрос.
    Тук има няколко варианта.
    Някои работят само с един корпус за плодник (целогодишно). Пилото изтласква меда над ХР. Майка не се търси. Когато дойде време за разширение слагаш ХР над корпуса и нагоре магазините/корпусите за мед.

    Други работят с два корпуса за плодник, пак целогодишно. Майка пак не се търси. На пролет - ХР и разширяваш (е, не съвсем. ще го обясня след малко). Но тук има уловка - ХР е един вид преграда и кара пчелите да складират меда под нея. Когато се получи меден венец под ХР, веднъж губиш от недобит мед(няма да искат да го складират над ХР, особено ако пашата е слаба ) и втори път от блокирането на плодника (което намалява пилото, и в последствие пчелната популация). Единственото което може да изтласка меда над ХР това е пилото. Но за тази цел майката, дори и по време на паша, трябва да може спокойно да изпълва двата плодника с пило ( като 1-2 от питите обикновено са прашец) или поне ако има някакъв мед в плодника, той да е отстрани а не над пилото (венец). Което пък би трябвало ви да даде отговор на въпроса защо 2 корпуса за плодник и ХР не е повсеместно разпространена система. Или защо много от пчеларите които използват "двоен плодник" не ползват ХР (включително и аз)

    За да накараме пчелите да складират мед над ХР, те трябва първо да "усвоят" първия корпус/магазин преди да я поставим. Ако при първото разширяване я сложим и върху нея корпус с основи - ще има доооста да почакаме докато почнат да го градят и слагат мед. Затова практиката е да се постави магазина с основите/питите и веднага щом го залеят (още преди майката да се е качила) се поставя ХР.

    Практиката плодника да е на 2 корпуса и по някое време той да се разделя с ХР, до колкото ми е известно, не съм чувал да се практикува другаде освен в БГ (със сигурност в никоя англоговоряща страна). Затова и този метод не е обяснен в литературата.
    Тука няма как, малко или много работата е трудоемка.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  3. #293
    Цитат Първоначално публикувано от yuri
    Ако обаче, всички тези корпуси се поставят отдолу, без проблем може да не ги погледнеш и до септември. Личен опит.
    Сигурен съм, че няма да има проблем.Този начин на подреждане, наподобява живота и развитието на пчелния рой.
    Когато един рой се засели в хралупа, първите изградени килийки са на тавана.Затова и майката снася яйцата там /на най-високото място в гнездото/.С продължаване на градежа на питите,майката снася в тях и бавно слиза надолу.Освободените от пилото килийки, пчелите ги запълват с мед и не позволяват да се връща обратно.Следователно в началото, развитието на пчелното семейство върви отгоре на долу.Затова и не би трябвало, да има проблем.
    А защо не го практикувате?
    "Колкото повече,толкова повече". - Мечо Пух

  4. #294
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    [quote="Лежаков А защо не го практикувате?[/quote]


    Задължително ли е в рамките от които се центрофугира меда да са се излюпвали пчели?Задължително ли е тези същите рамки да присъстват по време на третиранията срещу вароа и др.?

  5. #295
    [quote=Aleksey][quote="Лежаков А защо не го практикувате?[/quote]




    Мисълта ми е, че това развитие на семейството, е в природата на пчелите.Идеята на "yuri" ми хареса.
    Пчеларя решава, кои пити ще центрофугира.А с какво, кога, как и къде ще третира, зависи от неговите познания.
    "Задължително" трябва да дишаме, да се храним и да акаме.За нищо друго "задължително", не се сещам.
    "Колкото повече,толкова повече". - Мечо Пух

  6. #296
    Цитат Първоначално публикувано от Лежаков
    А защо не го практикувате?
    Къде и кога съм казал, че не го практикувам. Напротив още преди 10 поста казах това:
    Ако обаче, всички тези корпуси се поставят отдолу, без проблем може да не ги погледнеш и до септември. Личен опит.
    А след това и:
    За разлика от вашия пчелин, моя е на 150 км от дома ми и често ми се налага да разширявам "ударно", но никога не го правя по описания от вас начин, защото го намирам за голяма грешка.
    Не винаги постъпвам така, само защото предпочитам преди главните паши пчелите ми да имат на разположение "девствени" пити за стоковия мед. Защото добивам мед, преди всичко за себе си и предпочитам да е от пити в които никога не е люпено пило.

  7. #297
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от Лежаков
    "Задължително" трябва да дишаме, да се храним и да акаме.За нищо друго "задължително", не се сещам.
    Ами постарай се .Иначе колегите биха се замислили за познанията на някой.

  8. #298
    Потребител
    Регистриран
    29.12.2011
    Мнения
    62
    На вниманието на 'scutellator'- ABJ, бр 2/2005 г например.

  9. #299
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Дано нямаш в предвид Juniper Hill..
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  10. #300
    Наблюдател
    Регистриран
    12.07.2011
    Мнения
    15
    имам един въпрос .
    как може да се открие маиката при буйна паша

 

 
Страница 30 от 82 ПърваПърва ... 2028293031324080 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •