Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 16 от 82 ПърваПърва ... 614151617182666 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 151 до 160 от общо 817
  1. #151
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Можеш и една отводка да си направиш от трите, да ги облекчиш за известно време. Джанките не са ли ти цъфнали вече ? Края на април сме вече, 16 дни докато се излюпи майката, няколко дена да доузрее и вече ще има и търтеи да я оплодят.
    Слагаш основи за градеж и след това и корпус с основи, като се позатопли времето, а то ще се затопли скоро.

  2. #152
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    315
    Цитат Първоначално публикувано от petkofire
    Обръшам се с молба към колегите които пчеларстват с ЛР кошери-имам 3 семейства в лр кошери,на по един корпус са в момента.Проблема ми е,че пчелите са изпълнили корпуса и трябва да разширявам,но нямам изградени пити(имам общо 5-6 пити)Какво да няправя за да не почнат да се роят?Все още няма градеж.След 3-4 дни ще ги карам на рапица.Мисля си за вариант с магазинни пити,но не ми се ще много.
    Ако времето при теб е студено и променливо - изчакай с основите , ще ги прегризат. Ако чак толкова са се наели направи 1 отводка от трите и ги разшири с изградени ДБ пити , отрежи ги до нужния размер . Ако нямаш и такива - избери от магазинните и слагай.После те ще идат в магазина на който и да е кошер, ако са пълни с пило - още по добре.Отдолу може да има градеж- далаци, това си е восък. Дават го да се оправя времето и рапицата ще цъфне сигурно към 22-23 април там. И аз дебна същия блок. В тоя студ няма да тръгнат да се готвят за роене , ама след седмица гледай какво става.
    Постоянно ме преследват умни мисли...но аз съм по-бърз

  3. #153
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Също можеш да направиш така - напълни един корпус с основи - 8 бр. сложи в него по средата 2 рамки със запечатано пило от плодника и сложи целия корпус под първия. На мястото на взетите рамки с пило сложи изградени магазинни пити. Майката ще ги осемени, а пчелите ще ги доизградят надолу и ще има търтиево пило, хем восък , хем борба с акара. После като дойде рапицата ротираш и си готов за нея с медови корпус.

  4. #154
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov
    Също можеш да направиш така - напълни един корпус с основи - 8 бр. сложи в него по средата 2 рамки със запечатано пило от плодника и сложи целия корпус под първия. На мястото на взетите рамки с пило сложи изградени магазинни пити. Майката ще ги осемени, а пчелите ще ги доизградят надолу и ще има търтиево пило, хем восък , хем борба с акара. После като дойде рапицата ротираш и си готов за нея с медови корпус.
    Много сложно стана. Ако тръгна да го правя трябва да си го запиша на листче и да си го нося с мене, щото не мога да го запомня.
    Придържай се към нещо по-просто и няма да сбъркаш. Колкото по-малко им се мешаш на пчелите в работите - по-добре.
    Често като начинаещи, пчеларите имат по-големи добиви от "професионалистите". "Късмета на новака" ще кажат някои. Но просто начинаещите пчелари не знаят какво да правят с пчелите си и не ги закачат много-много, и няма как да объркат нещо ...
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  5. #155
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.11.2010
    Мнения
    220
    Няма градеж,времето е студено,така,че основите отпадат.Ако видя зор ще слагам магазинните пити и така.мерси за съветите

  6. #156
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Добре колеги, дайте един точен и ясен отговор, за да можем и ние новобранците да научим нещо. Аз като казах, долния корпус да е с 8 основи, не значи че пчелите ще ги изградят, няма как да стане това нещо. Но като тръгне рапицата и го сложи този корпус отгоре, тогава ще го изградят за нула време. Целта е да се забави задръстването на единствения корпус, с който разполага колегата. А ви епрофсионалистите със стотиците кошери, нормално е да не признавате тези порамкови техники. В случая колегата е само с 3 кошера и може да си ги ровичка и гледа както си иска и колкото време си иска. Все пак, за да стигнем до Я, трябва да минем през А, Б, В и тн в пчеларството.

  7. #157
    Nic 59
    Guest
    Добра среща колеги.
    При мен проблема е същия. Освен това ги прехвърлям
    от Даданов корпус. Според мен реши как ще работиш
    за напред - със два плодника или плодник и магазин.
    Разширяването със цял корпус в това време за мен
    е много - особенно при липса на изградени основи.
    Ще ги прехвърля във два корпуса като ги свия и двата и нови ВО от страни. Там където градят усилено
    ще слагам нови /теловете към корпуса/. Мога да ги
    закарам на хубава паша но няма смисъл - мед
    /за мен/ не ми трябва а практика и изградени основи.

  8. #158
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Разширяването със цял корпус в това време за мен
    е много - особенно при липса на изградени основи
    Само така си мислиш. Има ли приток няма проблеми. Няма ли, корпуса става излишен. Средно положение няма.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  9. #159
    Nic 59
    Guest
    Имах в предвид - лошото /дъждовно/ време.

  10. #160
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.04.2011
    Мнения
    248
    Здравейте, изчетох целия форум за няколко дни но не успях да намеря информация за моя случай.
    Става въпрос за преместване на ДБ в МК без подрязване на питите - ами с приставка корпусче 7см. Намислил съм следното:
    1. Премествам плодниковите пити в корпус + наставка 7см.
    2. При започване на паша поставям магазин за да ползвам семейството за медодобив.
    3. След запълване на магазина добавям 2ри корпус между магазина и корпуса.
    4. След запълване на втория корпус, връщам питите и пчелите по тях в ДБ и им придавам майка и ги готвя за зимуване.
    5. Изпръсквам магазина от МК.
    6. Поставям нов корпус за да ги изградя на 2 за зимуване.

    Ако пашата е слаба, ще го оставя да зимува с корпус и наставка + плодникa. Тогава ще върна обратно ДБ след паша в 2012.

    Смятате ли, че това е разумен метод за създаване на МК кошери, като в същото време не унищожавам ДБ рамките, че дори ги ползвам да заселя семейство на тях?

 

 
Страница 16 от 82 ПърваПърва ... 614151617182666 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •