Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 6 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 59
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    12.06.2016
    Мнения
    28

    Кошер 1/2 ДБ или Фарар на рамка 145мм

    Каква е причината у нас да се работи с магазинна ДБ (Фарар) на рамка 160мм, респективно корпус на 170 мм.
    Аз такава не виждам, освен инерцията на традицията и ......че, 145 милиметровата рамка, не подлежи на подпомагане по мярка Г, Дейност 1.
    Напротив !
    Всички разумни аргументи са за рамка с височина 145мм с намалена дебелина на хоризонталните летви, М оплетка (а може и само вертикална) и корпус на 155мм (размера е за безфалцов корпус).
    Забелязва се лавинообразно нарастване на пчеларите, които преминават на 5 корпусни кошери на рамка 145мм.
    И до сега не съм прочел нито един негативен коментар от пчелари работещи с по-ниската рамка.
    Напротив.


    Farrar Frame 145.jpg




    Сигурно пропускам нещо, ама какво ?

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Сподели с Tarty и Иван Мънков . Момчетата работят с такава система .

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    А не съм работил с размер 145 мм, работя си със стандартна магазинна ДБ и затова не пиша.

  4. #4
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    546
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    Аз работя с такава рамка 145 мм. Плодника ми е ДБ 310 мм, нагоре съм с корпуси 155 мм. Ако искам да кача плодникови рамки горе, два корпуса от 155 мм се превръщат във втори плодник. Тези рамки може да не обтелваш и пчелите ги изграждат много стабилно. Центрофужат се перфектно в радиална центрофуга и се връщат отново в кошера, но аз ги бракувам за добив на восък. Минават през пресата и после във восъкотопилката. Рано на пролет над плодника слагам 2 или 3 празни рамки, пчелите ги изграждат с търтиеви килийки и майката ги осеменява, като запечатат ги изваждам и директно във восъкотопилката, търтейте и всичките акари които са се събрали вътре. В плодника не слагам стройтелна рамка, малките рамки горе се обслужват по лесно.

  5. #5
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.06.2014
    Мнения
    466
    Пчеларски район
    гр Aприлци
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    А не съм работил с размер 145 мм, работя си със стандартна магазинна ДБ и затова не пиша.
    То и аз не съм, но мисля да опитам следващия сезон ! Дори смятам да отида на по ниска, но с друга цел ! Иначе съм много доволен от стандартната магазинна рамка и то особено в тази костелива година !

  6. #6
    Наблюдател
    Регистриран
    12.06.2016
    Мнения
    28
    Цитат Първоначално публикувано от Георги Куров Виж публикацията
    ........Тези рамки може да не обтелваш и пчелите ги изграждат много стабилно........
    Ти си втория човек, от който чувам това.
    Би ли споделил по-подробно, как става номера.

  7. #7
    Ако правилно съм разчел чертежа, то горната летва е дебела 8 мм, а долната 7 мм. Следователно питата е 130 мм, ами тя е толкова и в стандартна магазинна рамка, така че не би следвало да има проблем ако не е обтелвана. Между другото аз съм въртял ЛР не обтелени пити в хордиална центруфуга и ако внимаваш, не се късат. Личното ми мнение е, че магазинната пита няма нужда от толкова дебели летви, каквито са стандартните.

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от Юрий Цветков Виж публикацията
    Ако правилно съм разчел чертежа, то горната летва е дебела 8 мм, а долната 7 мм. Следователно питата е 130 мм, ами тя е толкова и в стандартна магазинна рамка, така че не би следвало да има проблем ако не е обтелвана. Между другото аз съм въртял ЛР не обтелени пити в хордиална центруфуга и ако внимаваш, не се късат. Личното ми мнение е, че магазинната пита няма нужда от толкова дебели летви, каквито са стандартните.
    Някакво инфо за пробата тази година.

  9. #9
    Потребител
    Регистриран
    27.05.2013
    Мнения
    64
    Пчеларски район
    с.Брестово Ловешко
    Цитат Първоначално публикувано от Георги Куров Виж публикацията
    Аз работя с такава рамка 145 мм. Плодника ми е ДБ 310 мм, нагоре съм с корпуси 155 мм. Ако искам да кача плодникови рамки горе, два корпуса от 155 мм се превръщат във втори плодник. Тези рамки може да не обтелваш и пчелите ги изграждат много стабилно. Центрофужат се перфектно в радиална центрофуга и се връщат отново в кошера, но аз ги бракувам за добив на восък. Минават през пресата и после във восъкотопилката. Рано на пролет над плодника слагам 2 или 3 празни рамки, пчелите ги изграждат с търтиеви килийки и майката ги осеменява, като запечатат ги изваждам и директно във восъкотопилката, търтейте и всичките акари които са се събрали вътре. В плодника не слагам стройтелна рамка, малките рамки горе се обслужват по лесно.
    По принцип слагаш восъчна основа, само когато ти е за строителна рамка не слагаш така ли да разбирам?

  10. #10
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    546
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    Цитат Първоначално публикувано от tsvetanko1973 Виж публикацията
    По принцип слагаш восъчна основа, само когато ти е за строителна рамка не слагаш така ли да разбирам?
    Обтелвам и слагам восъчни основи на 90 %. Точно така, когато е за строителна рамка, употребих определението празна, да се изразя точно, необтелена рамка без основи. Във всеки корпус над плодника работя с 9 рамки, 7 с тел и основи 2 без тел и основи. Това го правя за по -висок добив на восък. Добивам около 200 кг. восък годишно от строителни рамки и разпечатки. Средно от кошер добива е близо 1 кг. .

 

 
Страница 1 от 6 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •