Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 6 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 59
  1. #11
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    545
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    Цитат Първоначално публикувано от Outcast Виж публикацията
    Ти си втория човек, от който чувам това.
    Би ли споделил по-подробно, как става номера.
    Ако искаш да работиш с голям процент изградени рамки само от пчелите, без обтелване и основи, трябва да ги редуваш в корпуса. Между две добре изградени рамки слагаш рамка необтелена за градеж. През роевия период от април до средата на юни градят предимно търтиеви килийки, тези ги бракуваш за восък. След като мине роевия период градят само работнически килийки, тези пити ги пускаш в употреба както другите с тел и основа. Бракуваш само ако е изградена накриво или изпъкнало навън. Когато майката е млада, и не е от роене, семейството гради само работнически килийки. Спазвай основния принцип, никога една до друга рамки за градеж без тел и основа, пчелите ще ги изградят неправилно, а може и да свържат един далак по диагонал.

  2. #12
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Някакво инфо за пробата тази година.
    Припомни ми малко по-конкретно.

  3. #13
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Юрка,беше писал,че ще пробваш фарар.

  4. #14
    От миналата година имам и фарари и съм много доволен от работата с тях. Но мисля че tarty има в предвид нещо конкретно и не си спомням какво точно.

  5. #15
    Наблюдател
    Регистриран
    12.06.2016
    Мнения
    28
    @ Георги Куров

    А би ли споделил, дали намалената мъртва зона има практическо значение ?
    Разбирам, че при теб я няма, защото плодника ти е на рамка 300мм, но сигурно си си изградил мнение по въпроса. И дали съставен плодник ( от две 145мм рамки ) не е по-малкия компромис, пред вид наличието на хоризонталната 25 мм междина, която осигурява по-лесно придвижване на майката.

  6. #16
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от Юрий Цветков Виж публикацията
    От миналата година имам и фарари и съм много доволен от работата с тях. Но мисля че tarty има в предвид нещо конкретно и не си спомням какво точно.
    Нищо конкретно, просто не исках с директен въпрос да се почувстваш задължен да отговаряш пред всички, това си е по твое усмотрение.

  7. #17
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    545
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    Цитат Първоначално публикувано от Outcast Виж публикацията
    @ Георги Куров

    А би ли споделил, дали намалената мъртва зона има практическо значение ?
    Разбирам, че при теб я няма, защото плодника ти е на рамка 300мм, но сигурно си си изградил мнение по въпроса. И дали съставен плодник ( от две 145мм рамки ) не е по-малкия компромис, пред вид наличието на хоризонталната 25 мм междина, която осигурява по-лесно придвижване на майката.
    Не мога да изразя мнение за мъртва зона, защото я няма в кошерите ми в зимния период. Ако ми зададеш въпроса по друг начин - коя рамка предпочита майката за развитие на пило ? Твърдо голямата рамка 300 мм, семени и рамки 145 мм над центъра на кълбото, търтиево и работническо, но не си оставя плодника. Работя без Ханеманова решетка.

  8. #18
    Наблюдател
    Регистриран
    12.06.2016
    Мнения
    28
    Метода ти е като на Софрон Софрониев, който на високите ЛР плодници е без ХР, а на Фарарите със ХР. Като по учебник. Мерси за отговорите

  9. #19
    Наблюдател
    Регистриран
    30.05.2016
    Мнения
    21
    Колега мисля че се заблуждаваш, нищо общо със Софрон .

  10. #20
    Заслужил Автор
    Регистриран
    25.06.2013
    Мнения
    349
    Пчеларски район
    Брезник
    Цитат Първоначално публикувано от Юрий Цветков Виж публикацията
    Ако правилно съм разчел чертежа, то горната летва е дебела 8 мм, а долната 7 мм. Следователно питата е 130 мм Личното ми мнение е, че магазинната пита няма нужда от толкова дебели летви, каквито са стандартните.
    Напълно съм съгласен,проблема е ,че дърводелците не искат да ги правят .

 

 
Страница 2 от 6 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •