Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Резултати от 11 до 17 от общо 17
  1. #11
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.02.2014
    Мнения
    249
    Защо ще приспиваш и майката?Приспиваш,нов кошер,майка и готово.

  2. #12
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    Търтовка се оправя с глад или с етер.

  3. #13
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Днес направих един експеримент понеже търтовките май си летът един път я изтръсках на 30метра от кошера и се върнаха пак а май има и опасност да налетят в друг кошер и да убият майката.Днес реших да направя така на мястото на търтовката поставих кошер същият модел и цвят вътре поставих пита с разновъзрастово пило и 2 пити с мед а търтовката я преместих в страни в едни шубраци, сега ги погледнах и в 2 кошера пчелите са долу горе 50:50 утре ако в търтовката има много пчели може би ще го оставя само на В.О. пък ще видя какво ще стане най вероятно нищо но ми е любопитно.

  4. #14
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от valaz Виж публикацията
    Търтовка се оправя с глад или с етер.

    С излизащо пило и пчели също се оправя

  5. #15
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.07.2011
    Мнения
    473
    Ще ви разкажа аз как се справих с тазгодишните си търтовки и то със 100 процентна успеваемост.
    Първо изтръскаш всички пчели заедно с кошера на около 25 м. от местонахождението на кошера. В кошера връщам рамките без търтиево пило или с малко , като го орязвам. Добавям 2 пити с люпещо се пило с пчелите от други кошери. Непосредствено след това поставям оплодена майка в клетка. След 4 дни майката се разхожда спокойно по питите като пътюм пуска понякое яйце.

  6. #16
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    По принцип става аз обикновенно само изрязвам търтиевото пило слагам от други една пита с разновъзрастово пило и обикновенно става или обединявам 3 наведнъж и пак става.
    Но въпросната отводка в момента хем е търтовка хем и придадох стара майка и не я убиха но не снасяше 3 седмици и ми писна.

  7. #17
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.11.2012
    Мнения
    241
    Здравейте колеги!

    Пробвал различни начини - препоръчвам най лесен, проверен тази година, вариант с "две точки":
    1. Кошер не дърпаме, стои на свое място - стръскаме от ВСИЧКИ рамки пчели в КОШЕР и оставяме с отворена прелка на 24 часа.(без храна, без вода)
    2. Ако има отводок с майка на 2-Е РАМКИ - направо слагаме по средата на кошера заедно с пчели ( преградни табли от страни). Ако няма - 2-Е РАМКИ с отворено пило + ХРАНИЛКА.

    ***Аз притискал майка с кръгла клетка на пита (колеги руснаци слагат направо без клетка). Клетка на ръб има един кръглия отвор - затварял този отвор с медено тесто. Търтиево пило от търтовки лесно отваря с четка за метал. И след 2-а дена , кога майка вече приета, допълваме плодника с тези пити. Почистят за нула време и не изхабим ресурси за хранене на не пълноценен търтей.

 

 
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •