Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 13 от 21 ПърваПърва ... 31112131415 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 121 до 130 от общо 210
  1. #121
    Потребител
    Регистриран
    30.07.2015
    Мнения
    55
    Пчеларски район
    Североизточен
    Е нормално да е по дребна за момента,все пак ги поръчах миналия понеделник.После еконт,вторник сутринта пристигнаха,вечерта придадени и чаак във събота я пуснах от кутийката.А и забелязах,че доста наедряват като поработят седмица две,пък и спрямо тези който смених пак са по добре.

  2. #122
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.03.2017
    Мнения
    226
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията

    13. Ако след 4-5 дена майката не е успяла сама да се освободи (например умряла пчела е запушила отвора), в никакъв случай тя не трябва да се освобождава на ръка.
    Аз вчера придадох майка по тук описания начин и днес само отворих, за да махна от кутийката 2 мъртви пчели, които бяха паднали точно върху отворите.

    Въпросът ми е в тази голяма топлина дали майката няма да пострада, ако стои в кутийката толкова дълго. Моите пчели са се накачулили върху кутийката, но не забелязвам изобщо да опитват да ядат храната от външната страна. Майката да не умре за това време?

    И вторият ми въпрос е: пак заради топлината изцяло съм отворила дъното на кошера. В него са само млади пчели, не виждам да има летящи. Дали е възможно кошера да бъде нападнат (сложила съм 2 пити с мед в него) сега докато е само с тези млади пчели? Ще могат ли да го отбраняват, ако ги нападнат?

    Между другото: за първи път придавам майка. За първи път отварям кошер и бъркам в него без никакви предпазни средства. Пчелите са изцяло концентрирани върху кутийката с майката, не ми обърнаха никакво внимание, нито 1 не се опита да ме ужили.

  3. #123
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.01.2014
    Мнения
    602
    Пчеларски район
    с.Кривина, София-град
    Виж дали все пак пастообразната храна, която след изяждането и ще освободи майката, намалява. Ако не намалява с нещо тънко направи дупка за да се освободи по-лесно майката. Миналото лято едни майки на третия ден отварям да видя дали са освободени - ами тя храната почти непипната, явно беше много твърда. Направих тънка дупчица за да ги улесня и на следващия ден майките бяха освободени и приети.
    При пчелите има мед, защото има ред!

  4. #124
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.03.2017
    Мнения
    226
    Аз засега гледам да не отварям повече кошера, че едва 32 часа са се минали откакто придадох майката, а нали трябва семейството да се остави на спокойствие. Преди обяд, когато отворих да махна мъртвите пчели, забелязах, че наистина храната е много твърда и не е ядено от нея, от външната страна със сигурност не беше. За правенето на тънко тунелче пише да е чак на 4-5 ден. Е, мен точно този дълъг период ме притеснява. В това топло време и с тази толкова твърда храна и без вода...

    Утре ще погледна внимателно пак, ама да не ги притеснявам само. И ме е страх от крадци, намерих на дъното 7 мъртви пчели свити като при жилене, та си мисля да не влизат някакви натрапници.

  5. #125
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от Sylvie Виж публикацията
    Аз вчера придадох майка

    И вторият ми въпрос е: пак заради топлината изцяло съм отворила дъното на кошера. В него са само млади пчели, не виждам да има летящи. Дали е възможно кошера да бъде нападнат (сложила съм 2 пити с мед в него) сега докато е само с тези млади пчели? Ще могат ли да го отбраняват, ако ги нападнат?

    Между другото: за първи път придавам майка. За първи път отварям кошер и бъркам в него без никакви предпазни средства. Пчелите са изцяло концентрирани върху кутийката с майката, не ми обърнаха никакво внимание, нито 1 не се опита да ме ужили.
    Добре,намалила си адреналина.Ако имат занимавка т.е. работа,сиропец,нектарец или белтъчини,ти не ги интересуваш въобще.Ти не съществуваш за тях,освен ако не убиеш някоя и се разнесе миризма на отровата им.Нпръскай втвърдената храна с вода и я прободи с 2–3мм шиш.Пак напръскай.До вечерта е освободена,че може и по рано.Зависи дали са готови с килийките за да я пробват до колко става.Няма да умре.Има си вече свита,която я храни,пои и дори пощи.Напредвай!

  6. #126
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.03.2017
    Мнения
    226
    В четвъртък направих както ме съветвате, прободох и двата сектора с клечка за зъби и ги оставих.
    Тази вечер отварям, клетката празна, майката се разхожда спокойно между пчелите върху едната пита с пило
    Явно е приета добре, мисията е изпълнена Дано да стане силно и здраво семейство.

    Само се притеснявам, че прашеца в питата е доста намалял, а още няма летящи пчели. Мисля да добавям в сиропчето по малко бирена мая, която ми остана от пролетта, пък дано скоро да се появят и летящи пчели.

    Благодаря, колеги

  7. #127
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от Sylvie Виж публикацията
    Само се притеснявам, че прашеца в питата е доста намалял, а още няма летящи пчели. Мисля да добавям в сиропчето по малко бирена мая, която ми остана от пролетта, пък дано скоро да се появят и летящи пчели.

    Благодаря, колеги
    Не се притеснявай!Нямаше да пиша,но някъде другаде,колега не разбра за какво гладиаторския символ е надолу и ме упрекна.За да не ме разбереш неправилно,бързам и пиша.Палеца се отнася за даването на бирената мая.Сложи я във фризера за пролетта!На 3 ден вече имаш единични летящи,които носят най–неотложното за с–вото.На 5 ден имаш едно задоволително облитане.Това облитане трябва да ти говори,че тук живота тръгва нормално.Ако даваш бирената мая,този период от време се удвоява.А маята не е прашец.Всичко започва да закъснява.Не те обвързвам с моя тертип на работа,можеш да направиш това което мислиш, че е най–полезно за Твоите пчели.Късмет и успех в джунглата на пчеларстването!
    Този пост е редактиран от Трендафил Дончев; 04.06.2017 в 23:14.

  8. #128
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.11.2012
    Мнения
    241
    Здравейте колеги.
    Искам да попитам от по опитни пчелари за придаване майка в клетка. Клетка обикновена, с двата отвора, запушени с медено тесто. Майка в клетка (с пчели предружителки) поставена в отводка за 2-та денонощия БЕЗ отворени сектори за храна (да свикнат малко с нейната миризма)
    Въпроси:
    1.Трябва ли да махна пчели предружителки от клетка, преди отваряне сектори за храна? И ако трябва, как това да направя безопасно, да не изпусна майка заедно с тях?
    2. Когато отварям сектори за храна, трябва да ли направя в тесто дупки/канали с зъбна клечка?

  9. #129
    Заслужил Автор
    Регистриран
    16.02.2018
    Мнения
    236
    Тази клета се нарича транспортна.Пчеларите се изтарикатиха и с нея предават майка,но тя недава гаранция,че няма да имаш проблем.Предавай майките с предавателна клетка,а за нея попрочети малко.

  10. #130
    Забранен
    Регистриран
    12.09.2014
    Мнения
    355
    Цитат Първоначално публикувано от Бърз Виж публикацията
    Здравейте колеги.
    Искам да попитам от по опитни пчелари за придаване майка в клетка. Клетка обикновена, с двата отвора, запушени с медено тесто. Майка в клетка (с пчели предружителки) поставена в отводка за 2-та денонощия БЕЗ отворени сектори за храна (да свикнат малко с нейната миризма)
    Въпроси:
    1.Трябва ли да махна пчели предружителки от клетка, преди отваряне сектори за храна? И ако трябва, как това да направя безопасно, да не изпусна майка заедно с тях?
    2. Когато отварям сектори за храна, трябва да ли направя в тесто дупки/канали с зъбна клечка?
    Чупиш и двата отвора, без да махаш придружителите. Пчелите отвън първо ще освободят малкия отвор и като влизат и излизат, ще разнасят феромоните на майката из кошера. Докато освободят големия отвор от тестото, би трябвало вече да са приели миризмата и.
    Поне теорията е такава.

 

 
Страница 13 от 21 ПърваПърва ... 31112131415 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •