Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 14 от 40 ПърваПърва ... 4121314151624 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 131 до 140 от общо 395
  1. #131
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    .....Реших че това е момента за етер. Взех тампон за изтриване на грим и сложих десетина капки етер. Кошера е на два корпуса, затворих дъното и всички прелки. Сложих тампона веднага и затворих с парче найлон за да мога да наблюдавам. Нищо не се случи. След две три минути чакане сложих още толкова етер на тампона и веднага на рамките под найлона. Сякаш се позабавиха движенията на пчелите но си ходиха насам на там и никакво заспиване. Писна ми!!!! взех тампона и яко етер. Сложих го и след десетина секунди пчелите застинаха по питите. Изчаках минутка и нито падат, нито мърдат. Омазах майката с мед и я пуснах. Към понеделник ще видя какво е станало и ще пиша. Паднали пчели по дъното нямаше. Като отворих дъното се разнесе страшна смрад. Парите падат на долу, якоооо. За да се изпълнят два корпуса с пари ми се струва трудничко. Долния се препълва, а в горния няма никакво действие. Трябва да се помисли за разнасяна на парите когато обема е с по-голяма височина.
    Подобно развитие ми описа и един колега на ЛС, от закупилите флакони. Предложих му следната идея: затварят се прелките, маха се таванката и на нейно място се разстила хавлиена кърпа. Пръска се върху кърпата и веднага се затваря капака на кошера, така че да имаме постепенно стичане на пари надолу. Да не те притеснява силната миризма - даже и малка концентрация на парите е достъчна да се размирише яко.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  2. #132
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Това не е лоша идея защото така падайки парите ще обливат целия горен корпус, а с тампон парите слизат като стълб на долу и насищат долния корпус,а горе нищо не се случва.
    Забравих да споделя, че в крайна сметка на тампона излях около 1 мл. което е мнооого повече от препоръчаните 6-8 капки.

  3. #133
    Заслужил Автор
    Регистриран
    23.11.2014
    Мнения
    290
    Пчеларски район
    krivodol
    Аз пробва на една отписана търтовка рецидивист.Отначало с тампон,после с пулвенизатор,накрая я полях с етер-упои ги на една трета за около минута,няколко мъртви пчели и това е.На другия ден я опуших с амониева селитра и по имаше ефект.

  4. #134
    Заслужил Автор
    Регистриран
    18.11.2013
    Мнения
    487
    Пчеларски район
    с.Просена
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Това не е лоша идея защото така падайки парите ще обливат целия горен корпус, а с тампон парите слизат като стълб на долу и насищат долния корпус,а горе нищо не се случва.
    Забравих да споделя, че в крайна сметка на тампона излях около 1 мл. което е мнооого повече от препоръчаните 6-8 капки.
    ! 1мл на колко капки се равнява ? 1мл=10капки
    Милен Михов

  5. #135
    Цитат Първоначално публикувано от kapanec Виж публикацията
    ! 1мл на колко капки се равнява ? 1мл=10капки
    22 капки са 1 мл.

  6. #136
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Нека да се има в предвид и следния факт - температурата на кипене на етера е 34-35 гр. Толкова и по високи са в момента и околните температури по пчелините. Оставен на открито, етера при тези температури се изпарява почти мигновено!
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  7. #137
    Автор
    Регистриран
    08.07.2014
    Мнения
    102
    Пчеларски район
    Трънско
    Цитат Първоначално публикувано от miroslav70 Виж публикацията
    Аз пробва на една отписана търтовка рецидивист.Отначало с тампон,после с пулвенизатор,накрая я полях с етер-упои ги на една трета за около минута,няколко мъртви пчели и това е.На другия ден я опуших с амониева селитра и по имаше ефект.
    Аз изпръсках 90% от съдържанието на един флакон с етър върху една търтовка и успях леко да замая пчелите. Първоначално започнах през отвора на милеровата хранилка, после я надигнах и директно... Пръсках в горещо време, кошерите са ми с изцяло мрежесто дъно и пчелите се възстановиха в рамките на броени минути. През цялото време имаше и такива, които спокойно си щъкаха или летяха. Вероятно трябва да се затворят всички отвори на кошера плътно и да се работи с етер при по-студено време, за да има осезаем ефект.

  8. #138
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Етера е по-тежък от въздуха, така че трябва да се затвори прелката и мрежестото дъно.

    Колкото до дозите - това което лично съм наблюдавал много пъти е упояване на пчели в найлонова кесийка с приблизителен обем 0.5L въздух. Когато вътре се пусне напоено с етер памуче от клечка за уши, пчелите не реагират или леко се замайват. Когато обаче се пусне памуче от бебешка клечка за уши (памучето е много по-голямо), пчелите падат веднага на дъното на кесийката, и само някои от тях продължават да мърдат или да се влачат.

    Съдейки по размера на памучето, явно вкарвам доза от 0.2-0.3 куб.см. етер в 500 куб.см. въздух или това прави 1:2000 (около 0.05% в обемни части). Според мене обаче това е много голяма доза, защото като се изсипят пчелите на листа с хартия, те са буквално като окъпани (все едно съм ги заливал с вода). Явно изпарения от памучето етер после кондензира по телата на пчелите (или поне така изглежда).

    Колкото до спрея на Tsc1 - едно пръскане от него в кесийката е предостатъчно. Действа дори и без памуче, но не знам колко точно етер излиза с това 1 пръскане (около 0.5 секунди натискане на бутона).

    Преди няколко дена дадох на пчеларите 1 флакон и ги накарах да упоят пчелите в 50 оплодни сандъчета. Това беше с цел експеримент. Едно сандъче има около 3 литра вътрешен обем, в който насипвам около 100g пчели (1000 бр.). Не съм присъствал и не знам колко пъти са пръскали вътре, но вечерта флакона ми го върнаха и той още пръскаше. Грубо с разклащане преценявам, че може би в него все още има около 20-30% течност.

  9. #139
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    За определяне на дозата аз предлагам следния експеримент:

    1. Взема се едно прозрачно шише и в него се вкарват 10-20 пчели (бройката няма значение)
    2. Запушва се с коркова тапа
    3. През тапата се вкарва иглата на медицинска спринцовка с разграфявания в милилитри
    4. Пуска се определено количество етер (може и капка по капка), и се изчаква 1 минута да се види резултата.
    5. Ако няма ефект, добавя се още етер и така докато пчелите паднат да дъното
    6. На един лист хартия се прави таблица със следните колонки: доза, изчакано време, ефект
    7. Първо се слага една доза и след това се пише какъв е ефекта на 5-тата, 10-тата, 15-тата, 20-тата секунда и т.н.
    8. След това се увеличава дозата и отново се пише какъв е ефекта на всеки 5 секунди.
    9. Повтаря се увеличението на дозата пак, и пак и пак, докато се постигне пълно упояване.

    Ако някой от вас го направи този експеримент, нека да публикува резултатите. Самият аз съм склонен да го направя, но трябва да си купя спринцовка, и да намеря малко свободно време.

  10. #140
    Автор
    Регистриран
    08.07.2014
    Мнения
    102
    Пчеларски район
    Трънско
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Преди няколко дена дадох на пчеларите 1 флакон и ги накарах да упоят пчелите в 50 оплодни сандъчета. Това беше с цел експеримент. Едно сандъче има около 3 литра вътрешен обем, в който насипвам около 100g пчели (1000 бр.). Не съм присъствал и не знам колко пъти са пръскали вътре, но вечерта флакона ми го върнаха и той още пръскаше. Грубо с разклащане преценявам, че може би в него все още има около 20-30% течност.
    А казаха ли ти какъв е резултата и по-точно в каква степен са упоени и за колко време? Защото и аз употребих останалото количество от флакона за едно оплодно съндъче (от онези турските пластмасови с три рамки и хранилка) и ефектът бе по-значителен - голяма част от пчелите се упоиха и паднаха на дъното, но отново се възстановиха много бързо - две, три минути...
    Христо Йорданов

 

 
Страница 14 от 40 ПърваПърва ... 4121314151624 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •