Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 40 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 395
  1. #41
    Автор
    Регистриран
    28.02.2011
    Мнения
    117
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Идеята за следващото приложение ..... Това ме навежда на мисълта, че самото упояване вероятно изтрива паметта на пчелите за миризмата на собствената им майка, и когато се събудят, те без никакви проблеми приемат всяка една чужда майка за своя.
    Не си спомням къде, но бях попаднал на информация за нещо упойващо, което наистина изтрива паметта на пчелите, поне що се отнася до местоположението на кошера. Така кошера може да се премести на малко разстояние и излетелите пчели да се връщат пак в него, а да не го търсят на старото място. Само че не помня какво беше веществото...

  2. #42
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.11.2011
    Мнения
    314
    Пчеларски район
    Русе
    Цитат Първоначално публикувано от Stefanbg Виж публикацията
    Не си спомням къде, но бях попаднал на информация за нещо упойващо, което наистина изтрива паметта на пчелите, поне що се отнася до местоположението на кошера. Така кошера може да се премести на малко разстояние и излетелите пчели да се връщат пак в него, а да не го търсят на старото място. Само че не помня какво беше веществото...
    Амониев нитрат,изсипва се малко в пушалката(в нея пък трябва да има въглен).При изгарянето се отделя райски газ който приспива за кратко пчелите.Задължително след като се приспят да се проветри добре,ако искате да се събудят.Това обаче аз лично не съм го пробвал за сега и го знам само на теория.

  3. #43
    Автор
    Регистриран
    28.02.2011
    Мнения
    117
    Цитат Първоначално публикувано от n.kostadinov Виж публикацията
    Амониев нитрат,изсипва се малко в пушалката(в нея пък трябва да има въглен).При изгарянето се отделя райски газ който приспива за кратко пчелите.Задължително след като се приспят да се проветри добре,ако искате да се събудят.Това обаче аз лично не съм го пробвал за сега и го знам само на теория.
    Въйййй, значи и с амониева селитра мога да се друсам. А аз работих в азотноторов завод и съм пропуснал да си гепя няколко тона. Тя голяма работа бе, тор, барут, че и райски газ, който пък е анастетик, аналгетик и наркотик (заради предизвикваната еуфория). Това на шега, де! Идеята е много интересна и заслужава да се експериментира. Стига при изгаряне наистина да се получава N2O !

  4. #44
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.11.2011
    Мнения
    314
    Пчеларски район
    Русе
    Цитат Първоначално публикувано от Stefanbg Виж публикацията
    Въйййй, значи и с амониева селитра мога да се друсам. А аз работих в азотноторов завод и съм пропуснал да си гепя няколко тона. Тя голяма работа бе, тор, барут, че и райски газ, който пък е анастетик, аналгетик и наркотик (заради предизвикваната еуфория). Това на шега, де! Идеята е много интересна и заслужава да се експериментира. Стига при изгаряне наистина да се получава N2O !
    Надявам се да не ме анатемосат колегите, че го публикувам(вече доста го обсъждахме въпросния на друго място), но тук на клипа ясно се вижда действието на амониевата селитра

    https://www.youtube.com/watch?v=ZjmgNpSKO_0

  5. #45
    Наблюдател
    Регистриран
    22.11.2015
    Мнения
    29
    Пчеларски район
    шумен
    Когато, се работи с трисемейни няма нужда от ЕТЕР.Ние слагаме решеткие и те заработват веднага, както при сборна отвотка. Ползбаме ги за отгледвачи вече 7г, но при двусемйните е друго.Там уеднаквяваме с мрежа за 24ч. преди да сложим решетките, но може би с ЕТЕРА ще спестим една операция. https://www.facebook.com/photo.php?f...type=3&theater

  6. #46
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Питане към всички, изказали се положително в темата за ползването на диетилов етер:
    Какво е мнението Ви за ползването му чрез херметични метални флакони с вместимост 100ml? Ние можем да осигурим производството и доставката на такива.
    Какви са предимствата:
    1. Малък, но достатъчен за пчеларски нужди обем на опаковката.
    2. Гарантирана херметичност и удобно съхранение имайки в предвид неговата летливост.
    3. Възможност за ползване както чрез напръскване на малко количество върху памуче за провеждане на тест за опаразитеност така и за лесно упояване на цял кошер чрез впръскване под капака.
    4. Налягането във флакона е създадено чрез СО2, а не чрез аерозоли. Практически безвредно за пчелите.
    В зависимост от заявения интерес ще планираме големината на партидите и съответно цената. Тестово ще пуснем партида от 10 флакона. Моля всички, които биха искали да тестват метода да пишат тук.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  7. #47
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Кажи някаква цена.

    Аз съм склонен да си взема флакони с малка разфасовка заради удобството за носене и работа с него. Доколкото разбирам ти предлагаш етер под формата на спрей (като дезодорантите) нали? Ако е така, аз ще ти стана клиент.

    Ще кажеш ли някаква цена и ще пуснеш ли една снимка на опаковката (спрея)?

  8. #48
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Кажи някаква цена.

    Аз съм склонен да си взема флакони с малка разфасовка заради удобството за носене и работа с него. Доколкото разбирам ти предлагаш етер под формата на спрей (като дезодорантите) нали? Ако е така, аз ще ти стана клиент.

    Ще кажеш ли някаква цена и ще пуснеш ли една снимка на опаковката (спрея)?
    Ами да видим дали има въобще интерес и ще пусна пробна партида. Тогава ще се уточни и цената - флакон, СО2, труд, етикиране.... Можеш ли да ми доставиш 1-2 литра, че закупуването наистина е проблем?
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  9. #49
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    867
    Някога в пчеларските книги съм чел за упойващото действие на диетиловия етер и на райския газ, получен от амониева селитра. За безопасното боравене с тях е необходимо упътване за точно дозиране, очаквани ефекти, странични ефекти и т.н. Възможно е освен упойването, тези препарати да имат и някакви нежелани странични ефекти върху пчелите. С тях навлизаме в една слабо проучена пчеларска технология. Ако обаче имах някое търтовъчно семейство, не бих се поколебал да си правя опити с него.

  10. #50
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.11.2011
    Мнения
    314
    Пчеларски район
    Русе
    Към колегата tsc1, аз също ще купя един флакон.
    По темата, преди два дни си направих експеримент но със амониева селитра.Причините, са че е лесно достъпна и сравнително доста по-безопасна от етера.Та исках да събера две отводки, на които майките от последната серия маточници не се завърнаха и сега са без майки.Разпалих няколко чамови летвички в пушалката и изсипах в нея около една супена лъжица амониева селитра.Пуснах 5-6 кълба дим и първата отводка веднага отихна(тя бе предназначена да се премести на новото място), оставих възглавницата и отидох да пусна още 5-6 кълба дим на втората отводка(реших да приспя и нея за да не ги пръскам с някакъв аромат и да няма бой).Да обаче втората отводка не я хвана, явно селитрата изгаря много бързо и количеството райски газ, който се отделя е малко и бързо свършва.Разтоянието между двете отводки е под 5м.Преместих тези които упоих при другите и оставих 5-10мин кошера отворен за да наблюдавам какво се случва.Започнаха да идват на себе си и да се наместват по рамките.След час отворих и новото семейство си изглеждаше абсолютно нормално.Вече два дни са така и по нищо не личи да имам някакъв проблем, пчелите наистина забравят старото местоположение на кошера.Аз обаче не бих рискувал да приспя семейство на три корпуса с пчели, мисля че като изпадат на дъното тези които останат най-отдолу ще бъдат смачкани и задушени.Следващия експеримент ще е да оставя маточниците, които са вече заложени да се излюпят в отглеждача(нямам инкубатор като Матеев) и да придавам неоплодени майки.Идеята ми е да избегна некачествените маточници.Малко са, но има и такива на вид изглеждат добре а пък...Майките също, 24 часа след пренасяне на личинките отварям и гледам по дънцата на маточните чашки и тези, които не са добре замлечени отстранявам.Въпреки това има един малък процент от майките, които още като се излюпят изглеждат по-дребни от останалите.Та искам да преборя този процент неуспех и ако tsc1 направи такива флакони ще е доста по-лесно отколкото със селитрата.

 

 
Страница 5 от 40 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •