Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 40 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 395
  1. #11
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ами в общия случай това е всичко, което исках да напиша, и за което исках да ви информирам. Диетиловия етер има шанса да се окаже идеалното средство, което буквално може да направи чудеса с пчеларските технологии. Пчеларския труд буквално може да заприлича на една приятна игра с конструктор Лего - вземаш си пчели откъдето си искаш и ги местиш където си искаш без никакви ограничения. Правиш лесни сглобки - майка от едно място, пило от друго, пчели от трето, мед и прашец от четвърто, сглобяваш ги в отводка или семейство, и всичко заработва от раз без никакви проблеми с приемане на майки (една или 10), бягане на пчели в старите кошери и всичко останало.

    Буквално нещата отиват към пренаписване на пчеларските учебници. Прекалено е хубаво, за да я вярно, и в момента непрекъснато се чудя откъде ще изскочи някой недообмислен или непроверен фактор, който ще направи на пух и прах всичко написано до момента.

  2. #12
    Потребител
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    75
    Пчеларски район
    Добрич
    Какво е използваното количество етер, примерно за приспиване на цял кошер? Както и говорим за 99% чист етер, нали така?

  3. #13
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    С етера може би триеш RAM-а, без да засягаш харддиска. Самия факт, че майката управлява кошера с феромоните си би трябвало отдавна да накара учените да се замислят.
    Доколкото знам, пчелите нямат истински мозък. Имат само някакви нервни струпвания (ганглии) от сравнително малко на брой неврони. Тези ганглии са пръснати из цялото тяло на пчелата и по всичко изглежда, че работят автономно, като всеки един отделен ганглий се грижи за един единствен орган (крило, краче, стомахче, жлеза и т.н.). Има един централен ганглий, който може би си комуникира с останалите и ги командва по някакъв начин, но неговите ресурси, изчислителна мощ и "памет" са смешно малки.

    При това положение въобще не е чудно, че една пълна упойка е в състояние да изтрие всичко, което този ганглий някакси е успял да запомни. Не знам дали този феномен е изследван от пчеларските учени, но ако наистина това е така, то тогава се откриват неподозирани възможности за пчеларите. Ха-ха ..... натискаш копчето RESET на пчелата, и тя става нова новеничка, готова да се влюби във всяка една нова майка и във всеки един нов кошер. Готино, нали ......

  4. #14
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Интересна тема е тази.... А това за приспиването на цял кошер едновременно го имам под ръка - фог машина. Повдигаш капака и вдухваш колкото трябва (а колко трябва???), после надяваш върху кошера един паралелопипед от тънки рамки и найлон, отворен само отдолу и чакаш!
    Този пост е редактиран от tsc1; 03.07.2016 в 18:02.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  5. #15
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Vmitev Виж публикацията
    Какво е използваното количество етер, примерно за приспиване на цял кошер? Както и говорим за 99% чист етер, нали така?
    Предполагам, че има различни видове етер. Този, който аз използвам, е в течна форма, но се изпарява много лесно и много интензивно. Ако капачката на шишието не е със специален гумен пръстен и не уплътнява добре, етера изфирясва само за няколко дена.

    Относно дозите - ами трябва да се пробва. За приспиването на малко на брой пчели в найлонова кесийка се използва памуче от клечка за уши, което е топнато в шишенцето с етер. След това се пуска на дъното на кесийката и пчелите заспиват буквално за 2-3 секунди. Ако е цяла отводка се слага по-голямо парче памук и стои малко по-дълго. Ако е цял кошер, директно могат да се накапят 8-10 капки с помощта на стандартен капкомер.

    При всички случаи сам ще натрупаш опит, като започнеш да експериментираш. Склонен съм да си мисля, че са достатъчни много по-ниски дози, за сметка на по-дълъг престой на памучето в кошера (отводката). Освен това все още не е напълно ясно дали наистина трябва на 100% да приспиваме пчелите или е достатъчно само да ги замаем и умиришем със силната миризма на етер. Това тепърва предстои да се провери.

    Едно предупреждение:
    След като пчелите се кротнат, памучето с етер веднага трябва да се махне, и кошера трябва да се отвори, защото иначе има опасност да се задушат и да умрат. Това не е чак толкова критично и памучето може да стои доста дълго, но ако го забравиш вътре, наистина ще ги умориш. Това се случи с една наша кесийка с пчели, в която имаше забравено памуче.

  6. #16
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.11.2011
    Мнения
    314
    Пчеларски район
    Русе
    Аз си мислех да пробвам с амониев нитрат,но това с етера изглежда една идея по-лесно.Ще мога така да си правя отводките че всички да са почти еднакви и да имат равен старт.А придаването на майка става голямо улеснение.Абе влизам в експеримента тъкмо си мисля да правя някоя друга отводка след слънчогледа.А от къде може да се сдобие човек с този етер,в какво разфасовки и на какви цени върви?

  7. #17
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от n.kostadinov Виж публикацията
    .....А от къде може да се сдобие човек с този етер, в какво разфасовки и на какви цени върви?
    Етера се продава от фирма Валерус: http://www.valerus-bg.com/category/chem-reagent/1/

    Разгледай безкрайния списък от химикали и ще го намериш (ползвай функцията Search). Един литър струва 16 лв., но това количество ще ти стигне за години напред. Има обаче един проблем - фирма Валерус отказва да изпраща този етер на физически лица или на фирми, които не са регистрирани като лаборатории или фармацевтични дружества. Та за да си го доставя, аз отидох в една лаборатория, и ги помолих те да ми го поръчат.

    Диетилов Етер.JPG

  8. #18
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от n.kostadinov Виж публикацията
    Аз си мислех да пробвам с амониев нитрат,но това с етера изглежда една идея по-лесно....
    Само искам да припомня на всички ентусиасти, които решат да се пробват да работят с етер:

    Етера лесно приспива както пчели, така и хора. С него трябва да се работи внимателно и САМО НА ПРОВЕТРИВО И ОТКРИТО МЯСТО. Също така не трябва да се съхранява в затворени помещения, особенно ако в тях живеят хора. Много е летлив и лесно може да излезе дори и през една лошо затворена капачка на шише или буркан. Ако го транспортирате, дръжте го в багажника на колата, а не в купето.

    Освен всичко друго е и много лесно възпламеним, така че трябва да се предприемат всички мерки за пожарна безопасност, които бихте предприели ако съхранявате например бутилки с бензин. Например не трябва да се пуши в близост до него или пък не трябва да го слагате в близост до запалена пушалка.

  9. #19
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Интересно ако кошера иска да се рои и го приспиш какво ще стане.

  10. #20
    Автор
    Регистриран
    08.12.2011
    Мнения
    124
    По това което си обяснил много хора биха се навили да експериментират,но не всеки ще успее да се снабди с етер. Това вещество може да се използва за доста опасни неща освен за опити с пчели. И това,че си се снабдил с него без да имаш разрешение за работа с него си е доста грубо нарушение на закона. А това което си открил наистина може да пробърне много теорий и практики в пчеларството.

 

 
Страница 2 от 40 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •