Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 61 от 73 ПърваПърва ... 1151596061626371 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 601 до 610 от общо 730
  1. #601
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Благодаря на Матеев, че продължава да ни държи информирани.
    Знам че напоследък не му се пише във форума, но ще задам няколко въпроса.
    Обсъдихте ли, защо е толкова ниска усвояемоста по всички направления и дали ще се вземат някакви мерки за да се повиши?
    Ще има ли промени в наредбата?
    Какви ще са процентите за подпомагане? Определено по-високите пределни цени дават по-изгодно финансиране, НО това ще е вярно само ако се запазят и процентите.
    Как ще се финансира есенното третиране за вароа, което е основно третиране, а сега с него стана пълна каша? Програмата трябваше да отвори още юли и такива уверения имаше и от ДФЗ за да може да се играе за есенно третиране. Естествено това не се случи и не само, че няма да стане юли ами и в нарушение на собствената си наредба ще отворят към коледа. Ние на това сме му свикнали и не е нищо ново, но пак не стана ясно КАК ЩЕ КАНДИДАТСТВАМЕ ЗА ЕСЕННО ТРЕТИРАНЕ? Сега пак ще кажат, който си е взел лекарства и си пази фактурата ще му я признаем, а това е абсолютно нарушение. Който поне веднъж е чел наредбата ще види, че инвестициите, които се признават са само тези, които са направени след подаване на заявлението и дори в заявлението мисля, че имаше такъв въпрос и си длъжен да декларираш, тоест да излъжеш за да ти бъдат признати. Това е чисто юридическата страна на въпроса, а той има и чисто финансова (парична) страна. Излиза че пчеларя ако му стиска да си вземе по-добри (по-скъпи) лекарства, ще чака благословията на ДФЗ дали ще са склонни и този път да извършат нарушение и да му признаят разхода за финансиране ако не "имал си пари, дал си".

    Още веднъж благодаря на Матеев и искам ясно да кажа, че в нищо не го обвинявам, но съм бесен на ДФЗ с техните глупости.

  2. #602
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    След , като си ядосан знаеш , къде да изпратиш своето в ДФЗ .
    Успех момче , но не мисля , че ще се получи .
    Рости , тези всички са в една игра.
    Документи няма да цитирам .

  3. #603
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    За мярка Е имаше ли някакви коментари?
    Да, Мишо Михайлов за пореден път започна да мърмори, че по тази мярка не е могъл да усвои пари, защото от МЗХ не са му признали подадените документи. Аз обаче мисля че ви намекнах, че мярката е така направена, че по нея много трудно да могат да се точат пари. В резултат на това по нея никой не е получавал пари поне от момента, в който аз съм в тази работна група. Това е добре за пчеларите, защото 200 000 лева по тази мярка ще се преразпределят към най-популярните пчеларски мерки. Логиката, която сме я гласували на заседание в Работната група, и която стриктно се спазва от ДФЗ е, че всички излишъци и неусвоени средства се преразпределят по другите мерки ПРОПОРЦИОНАЛНО НА ПЧЕЛАРСКИЯ ИНТЕРЕС. Тоест колкото дадена пчеларска мярка е по-популярна, толкова по-много пари ще получи от преразпределянето на излишъците.

  4. #604
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Благодаря на Матеев, че продължава да ни държи информирани.
    Знам че напоследък не му се пише във форума, но ще задам няколко въпроса.
    Обсъдихте ли, защо е толкова ниска усвояемоста по всички направления и дали ще се вземат някакви мерки за да се повиши?
    На всички стана ясно, че усвояемоста по най-важните мерки наистина е спаднала драстично. Ние им го намекнахме това, и те не се и съпротивляваха. Един вид признаха си го.

    Колкото до причината - нима тя не е ясна за всички?
    Миналата година благодарение на пчеларите-предатели, а може би и благодарение на разпореждане на висшето ръководство, пределните цени бяха намалени на фона на намалените преди това проценти за подпомагане. Предполагам помните и скандала със САПИ, който ние го предизвикахме заради фалшифицираните от тях пазарни цени на майки и отводки, а после предателите пчелари надделяха в гласуването и така се сдобихме с най-лошата възможна година по отношение на усвояемоста на пчеларските пари. Този факт им го напомнихме на служителите на ДФЗ и МЗХ, но по всичко изглеждаше, че те също са стигнали до подобни на нашите изводи.

    Така или иначе не можехме да направим нищо повече по този въпрос, защото информацията от ДФЗ ни я дадоха в последния момент, разпечатана на листи хартия, и нямахме шанса въобще да я обсъждаме, защото това обсъждане беше извън обхвата на дневния ред. Заседанието беше само за гласуване на бюджети и пределни цени, и в това отношение се справихме прекрасно, още повече че и ДФЗ и МЗХ този път бяха на наша страна, а пчеларите-предатели ги нямаше. Самото САПИ беше дало прекрасни цени от проучванията си. Явно още му пари под гъза от миналогодишния скандал. Така или иначе една съвкупност от благоприятни фактори този път донесе за пчеларите по програмите повече пари в техните джобове, а това според мене силно ще повиши процента на усвояване на парите по мярката.

    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Ще има ли промени в наредбата?
    Какви ще са процентите за подпомагане? Определено по-високите пределни цени дават по-изгодно финансиране, НО това ще е вярно само ако се запазят и процентите.
    Промените в наредбата за 2018 г. ги правихме през пролетта на 2017 г. някъде през март и април. По него време още никой не знаеше, че процентите на усвояване на парите ще са толкова ниски. След това направените промени ходиха за няколко месеца в Евросъюза за нотификация и утвърждаване, така че към днешна дата вече нищо не може да се направи за НПП 2018 г. За 2019 г. обаче тепърва предстоят заседания на Работната група, и те ще се проведат през пролетта на 2018 г. На тези заседания аз съм почти сигурен, че вече ще можем да издействаме увеличаване на процентите за подпомагане. Няма как - вече имаме доказателства, че намалените проценти намаляват и усвояемоста. На подобно мнение са и служителите на ДФЗ и МЗХ. И ако котка не ни мине път (предатели, политическо ръководство), то напролет съм почти сигурен, че ще успеем да увеличим процентите за подпомагане, които обаче ще влязат в сила чак за НПП 2019 г.

    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Как ще се финансира есенното третиране за вароа, което е основно третиране, а сега с него стана пълна каша? Програмата трябваше да отвори още юли и такива уверения имаше и от ДФЗ за да може да се играе за есенно третиране. Естествено това не се случи и не само, че няма да стане юли ами и в нарушение на собствената си наредба ще отворят към коледа. Ние на това сме му свикнали и не е нищо ново, но пак не стана ясно КАК ЩЕ КАНДИДАТСТВАМЕ ЗА ЕСЕННО ТРЕТИРАНЕ? Сега пак ще кажат, който си е взел лекарства и си пази фактурата ще му я признаем, а това е абсолютно нарушение. Който поне веднъж е чел наредбата ще види, че инвестициите, които се признават са само тези, които са направени след подаване на заявлението и дори в заявлението мисля, че имаше такъв въпрос и си длъжен да декларираш, тоест да излъжеш за да ти бъдат признати. Това е чисто юридическата страна на въпроса, а той има и чисто финансова (парична) страна. Излиза че пчеларя ако му стиска да си вземе по-добри (по-скъпи) лекарства, ще чака благословията на ДФЗ дали ще са склонни и този път да извършат нарушение и да му признаят разхода за финансиране ако не "имал си пари, дал си".....
    По третирането за Вароа няма промяна на мнението на ДФЗ от миналата година. Устно те твърдят, че ще признават фактурите, ако са направени в рамките на пчеларската година. А пчеларската година по НПП 2017-2019 започва от 1-ви Август и завършва на 31-ви Юли. Гледайки сумите за похарчените пари през предходната година съм склонен да повярвам, че те наистина са признавали такива фактури, само че тези фактури са били много малко на общия фон.

    Ако искаш да имаш някаква сигурност, пътят е да се напише официално писмо до ДФЗ със запитване за казуса, и след това да се базираме на отговора на това писмо, ако някъде някой пчелар по регионите има проблеми. Ако ти е мерак - измисли текста на писмото, и аз ще го изпратя официално от името на КБП.

  5. #605
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Благодаря за отговора.
    На писмо те едва ли ще отговорят, защото това означава да си признаят, че са извършели нарушение на наредбата си и се канят отново да го направят. Все пак както сам казваш тази наредба е минала и през ЕС и те ще трябва да отговарят и там за тези нарушения ако излязат наяве.
    Да ни признават разходи на честна дума за нас не е вариант. Явно ще се оправяме както можем.

  6. #606
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    По всяка вероятност НПП 2018 г. ще се отвори малко преди коледа..



    Причината за по-хубавите цени тази година се дължи на това, че на заседанието ги нямаше ПРЕДАТЕЛИТЕ ОТ МИНАЛАТА ГОДИНА:
    1. Петко Симеонов
    2. Калоян Кисов от Пловдив
    3. Иван Кънев от Русе
    4. Сребрин Илиев
    5. проф. Георги Цанков

    Добре дошъл! Това което си писал е интересно за тези които използват програми и съответно субсидии от държавата.Аз съм скаран с подобни подаяния от държавата т.е. не ползвам.
    Интересува ме дали този сезон си правил/или твоите служители –пчелари/ някакви експерименти по пчелините и какви са резултатите? Разбира се,ако имаш време и желание да го споделиш тук.Аз не преставам да попивам всяко ново и уместно за отглеждането на пчели/за кога ли,амаааа...а/,затова и питам.А ти експериментираш постоянно,знам го,Затова,моля,сподели го.Ще ти бъда благодарен,а мисля,че няма да съм само аз. И още веднъж–Добре дошъл,отново! С почитания–Гогол.

  7. #607
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Нека да не е в тази тема и нека да не е тази вечер. Иначе ще отворя друга тема и ще опиша премеждията и експериментите през този сезон и натрупания опит от тях.

  8. #608
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Нека да не е в тази тема и нека да не е тази вечер. Иначе ще отворя друга тема и ще опиша премеждията и експериментите през този сезон и натрупания опит от тях.
    Благодаря и със думи!!! Не настоявам да е веднага.И ти имаш нужда от почивка.Знаех го това,второто изречение.''ШИЛО В ТОРБА НЕ СТОИ''(народна поговорка/.Не съм сгрешил в преценката си,макар и да съм динозавър от мезозоя,е пък може и от палеозоя.Знам ли как ще ме определят колегите тук. БЛАГОДАРЯ!!! За отзивчивостта.

  9. #609
    Наблюдател
    Регистриран
    28.01.2015
    Мнения
    5
    Благодарим на г-н Матеев, че ни информира.

  10. #610
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.10.2010
    Мнения
    302
    Пчеларски район
    Севлиевски

 

 
Страница 61 от 73 ПърваПърва ... 1151596061626371 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •