Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 73 ПърваПърва ... 234561454 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 730
  1. #31
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Колкото до майкопроизводителите - те съществуват не по причина пчеларски програми, а по причина КОНТРОЛ ОТ СТРАНА НА ДЪРЖАВАТА ВЪРХУ ГЕНЕТИЧНИЯ МАТЕРИАЛ. Така е не само при пчелите, но и при всички останали животни. Има си логика това да се контролира, дори и когато животните не стават за ядене (напр. коне или кучета).

    Та развъдни асоциации ще има дори и ако нямаше никакви помощи от страна на държавата.

    По въпроса с качеството на майките и отводките също ще ви кажа моето мнение:
    Да, качеството понякога е лошо, но за това не са виновни асоциациите, а САМИТЕ ПЧЕЛАРИ, членуващи в тях. Някои от тях са мошеници и тарикати, и това е всеобщо известен факт. Но нима такива няма и извън асоциациите? Та нали именно асоциациите са тези, които трябва ДА КОНТРОЛИРАТ ПРОЦЕСА НА МАЙКОПРОИЗВОДСТВО.

    С две думи - пчелари-мошеници и тарикати ВИНАГИ ЩЕ ИМА, но се предполага, че под контрола на асоциациите те ще са ПО-МАЛКО НА БРОЙ или ще извършват по-малко нарушения най-малкото защото ще бъдат принудени да изпълняват една камара изисквания, което не се прави от майкопроизводителите в сивия сектор.

    От страна на обикновенния пчелар съществува по-малък риск при закупуването на майка от лицензиран производител, най-малкото защото при проблеми има къде и на кого да се оплаче. Ако обаче купувате майки от анонимни телефони в интернет, риска си остава изцяло за ваша сметка.

  2. #32
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Колкото до майкопроизводителите - те съществуват не по причина пчеларски програми, а по причина КОНТРОЛ ОТ СТРАНА НА ДЪРЖАВАТА ВЪРХУ ГЕНЕТИЧНИЯ МАТЕРИАЛ. Така е не само при пчелите, но и при всички останали животни. Има си логика това да се контролира, дори и когато животните не стават за ядене (напр. коне или кучета).
    Матеев, моля ако имаш данни предоставиш информация как държавата осъществява контрол върху генетичния материал при пчелите?

  3. #33
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от vasilevsa Виж публикацията
    Матеев, моля ако имаш данни предоставиш информация как държавата осъществява контрол върху генетичния материал при пчелите?
    Няма как в един постинг да ти опиша всичко, защото е материал за цяла една книга. Просто прочети Наредба 35 и Наредба 47 - това са все неща, които лицензираните производители трябва ги правят, а държавата трябва да ги контролира дали ги правят. Нелицензираните производители дори не знаят, че съществуват такива наредби.

    Но иначе си прав в едно нещо, което дори и не го подозираш. Когато си имаш работа с МОШЕНИК, какъвто и контрол да му правиш, мошеника си остава мошеник. Той вместо да мисли как да повиши качеството, мисли как да заобиколи наложените правила и как да пробие (измошеничи) създадената система за контрол.

    Та в основата на проблемите са ПЧЕЛАРИТЕ-МОШЕНИЦИТЕ, а не създадената система за контрол, която става все по-сложна и по-сложна именно защото има мошеници.

  4. #34
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Прочети Наредба 35 и Наредба 47 - това са все неща, които лицензираните производители трябва ги правят, а държавата трябва да ги контролира дали ги правят. Нелицензираните производители дори не знаят, че съществуват такива наредби.
    Сигурен съм, че има регламенти и наредби. Но каквото и да правят самите майкопроизводители дали го правят е друг въпрос и до каква степен държавата контролира направеното, произвеждат висока сепен метизирани пчели и надали сами те не знаят какви гени се съдържа в произведената продукция. Моето лично мнение е че и в този сектор е създаден организиран безпорядък.

  5. #35
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от vasilevsa Виж публикацията
    ....., Но каквото и да правят самите майкопроизводители дали го правят е друг въпрос ....
    Нали и аз това казвам - не се знае кой какво прави. Когато обаче има някаква система за контрол, дори и тя да е лошо скроена, все пак е по-добре отколкото да няма никаква система (както и при сивия сектор).

  6. #36
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Доколкото си спомням бюджета за 2014-2016 за прогрмата бе в рамките на 13 милиона лева. Същият бюджет ли ще е за 2017-2019 или ще е по различен? Питам защото поне според официалната статистика в началото на миналия период 2014 година семействата са били малко над 570 хиляди, а сега в края му 2016 се отчитат малко над 700 хиляди семейства. Както Рости написа регистрирания брой семейства оказва влияние на отпусканите пари. Това би трябвало да означава че ще има увеличение на бюджета
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  7. #37
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Аз мога да дам един съвет към колегите които са кандидатсвали и са одобрени да не чакат а да отидат до фонда да пуснат по едно заявление за отказ да може да освободят ресурс за резервите.Нека не бъдем все алчници.

  8. #38
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от borislav aleksandrov Виж публикацията
    Доколкото си спомням бюджета за 2014-2016 за прогрмата бе в рамките на 13 милиона лева. Същият бюджет ли ще е за 2017-2019 или ще е по различен? Питам защото поне според официалната статистика в началото на миналия период 2014 година семействата са били малко над 570 хиляди, а сега в края му 2016 се отчитат малко над 700 хиляди семейства. Както Рости написа регистрирания брой семейства оказва влияние на отпусканите пари. Това би трябвало да означава че ще има увеличение на бюджета
    При това СЕРИОЗНО УВЕЛИЧЕНИЕ трябва да има. Около 3 000 000 лева

  9. #39
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Понеже никога не съм кандидаствал по националната програма (не съм виждал смисъл) да попитам като един пълен лаик. Интересът е голям но и злоупотребите доколкото чувам също не са малко.
    Та се интересувам защо има направление за лекарства? Официално да се подобри борбата с вароатозата и нозематозата. Това е добре лошо няма.
    Но при пчелини от 20 до 50 семейства че дори и до 100 броя годишните разходи не са особено големи и малко трудно ще се убедя че съсипват финансово пчеларя (макар че познавам доста пчелари за които всеки разход над 1 лев е направо огромен и го оставя гладен). За мен малко нещата клонят към да се стимулират продажбите на точно определени препарати които в друг случай обикновения пчелар не би си закупил.
    Предполагам че когато се подават документите за плащане се прилага касова бележка и фактура само. А контролира ли се дали пчеларя е използвал този препарат на пчелина си. Например да покаже празните опаковки, използваните лентички и т.н. Какво пречи да кандидаствам за лекарства да си ги закупя да ми върнат един добър процент (имам си фактура) а понеже не ми са нужни защото не ползвам точно този препарат или съм на био методи после да си ги продам и да си взема разликата. Също трудно някой може да ме убеди че не се злоупотребява в това отношение...
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  10. #40
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    За съжаление няма да има увеличение на бюджета, понеже Евросъюза промени в последния момент правилата на играта и според тях бюджета за 2017-2019 ще се изчислява на база броя на семействата през 2015 г. - тоест на база на същия брой семейства, който беше миналата година. Колкото до абсолютната сума на бюджета - тя зависи от глобалния бюджет за пчеларския сектор в целия Евросъюз, разделена на броя на семействата в целия Евросъюз. Тоест - все още гадаем каква ще е сумата, но най-вероятно ще е съизмерима с тазгодишния бюджет (някъде между 4 и 5 милиона лева).

    Когато подавахме програмата НПП 2017-2019 за нотификация в Евросъюза, измислихме и гласувахме един примерен бюджет, който го направихме на база около 5.3 милиона лева, но още тогава беше ясно, че тази сума ще бъде редуцирана, и парите по отделните подмерки ще бъдат пропорционално намалени. НПП се върна от нотификация и на 02.07.2016 г. ходихме в София на I-во заседание по създаване на Наредбата за прилагане на НПП, но тогава не ни казаха какъв ще е бюджета. Сега във вторник ще сме на II-ро и последно заседание по Наредбата за прилагане на НПП, и тогава горещо се надявам, че най-после ще научим какъв е бюджета.

 

 
Страница 4 от 73 ПърваПърва ... 234561454 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •