Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 73 ПърваПърва 123451353 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 730
  1. #21
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.05.2016
    Мнения
    313
    Цитат Първоначално публикувано от Краско Виж публикацията
    Няма ли достатъчно бюджет за отводки и за майки ония дето правят горе програмата (отводкаджии и майкопроизводители) ще изреват на умряло. Настоявайте за по голям бюджет за кошери. Те са атрактивните активи.
    Как ще има по-голям бюджет за кошери като нямат фирми за кошери.

  2. #22
    Автор
    Регистриран
    18.01.2012
    Мнения
    131
    Пчеларски район
    там край реката
    Цитат Първоначално публикувано от borifototo Виж публикацията
    Как ще има по-голям бюджет за кошери като нямат фирми за кошери.
    Защо трябва непременно фирми да има. Просто няма достатъчно дърводелци и другото е, че кошерите искат прецизност. Малко да не се спази размера и става много весело.

  3. #23
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Не знам защо така разсъждавате. Има някаква сума за разпределение по перата на програмата. Събира се комисията и я разпределя взимайки доста критерии предвид. Вижда се че сумата е малка и не е достатъчна както за отводките така и за майките така и за кошерите. Е почти няма от къде да се вземе за да се разпредели по-голям бюджет по тези мерки. През следващия период комисията направи възможното да отпаднат перата, които точиха позорно програмата и средствата пак няма да стигат. Интереса е голям заради опростената процедура и достъпните критерии. Дали хората в комисията имат фирми за кошери или не виждам да е от значение. Ако се увеличи бюджета за кошери трябва да се намали бюджета по някое друго перо. А сега кажете от кое перо да вземат пари? От лекарствата, от отводките или от майките. По теза пера излишък няма дори напротив, има доста голям недостиг. Като отпаднат мерките по популяризиране на меда и се намали драстично бюджета по научна дейност от която полза не сме видели други резерви НЯМА. За сметка на това се откриват нови мерки и то по наши предложения. Е нали и за тях трябва бюджет. Така или иначе при недостиг на средства недоволни ще има, нови моля да критикувате с аргументи и то по теми които сте малко информирани. В заключение е видно, че проблема идва от недостига на средства, а те се определят от европейски институции на база брой регистрирани семейства в страната. Е след като в страната има огромен брой не регистрирани семейства, кой е виновен за недостига на средства, европейските институции, ДФЗ, министерството, комисията по програмата или пчеларите с нерегистрирани семейства????

  4. #24
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Единствения вариант с толкова пари да се подпомогнат повече хора е като се намали процента на подпомагане. Това ще доведе до сериозен отлив на кандидати и разпределение на средства между повече хора. Дали пчеларите ще сме доволни от това???

    И като слагате палчета надолу дайте да видим аргументите ви.

  5. #25
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    За мен лично, не е логично да се подпомагат отводките и майките, защо? Защото това е работата която върши пчеларят, отглеждането на пчели. Все едно държавата да ме подпомогне в плащането на заплатата на мойте работници. Не че ще ми лошо държавата да заплати 70-80% от заплатата им. Та за мен, по важно е помощта да е насочена към закупуването на неща, несвързани със самото отглеждане на пчелите. Кошери, лекарства, ремаркета и други необходими машини и съоръжения за по-добри условия за работата на пчеларя. Пчеларят трябва да се стреми да се усъвършенства в отглеждането на пчелите а не да става по добър дърводелец.

  6. #26
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    За отводките мога да се съглася до някъде, но за майките не съм съгласен. Не е работа на обикновения пчелар да се опитва да прави селекция, няма и възможност за това. Не е работа и на профисионалния пчелар да прави селекция. Това си е работа на развъдните асоциации и понеже в БГ те са мнооооооооооого далеч от нужното ниво, ние не оценяваме необходимостта от тяхното съществуване. ДА не забравяме, добрите добиви и намаляване на вложеното количество труд зависят много от майката.
    Искам да кажа, че майки е редно да се купуват и няма лошо това да подпомагана дейност. Темата за качеството е друга.

  7. #27
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    За отводките мога да се съглася до някъде, но за майките не съм съгласен. Не е работа на обикновения пчелар да се опитва да прави селекция, няма и възможност за това. Не е работа и на профисионалния пчелар да прави селекция. Това си е работа на развъдните асоциации и понеже в БГ те са мнооооооооооого далеч от нужното ниво, ние не оценяваме необходимостта от тяхното съществуване. ДА не забравяме, добрите добиви и намаляване на вложеното количество труд зависят много от майката.
    Искам да кажа, че майки е редно да се купуват и няма лошо това да подпомагана дейност. Темата за качеството е друга.
    Ми ти сам го казваш, кофти майка, няма мед. Защо да я купуваш, като и твойте ще ти дадат същото количество, а по някога/доста често/ самия пчелар със своето невежество/незнание/вреди на семейството, но после все някой друг му е виновен.Пчеларят работи, печели от своята дейност/ и от анкетите се виждат подробностите/ и е нормално да си подобрява генофонда на пчелина си. Това си е инвестиция и то доста добра, но защо държавата трябва да пръска мойте и твойте пари наляво и надясно, на можещи и неможещи. Дони като не взима субсидии защо успява да е на пазара и дори цените му са двойни.

  8. #28
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Изместваш разговора. Помощта я взимаме ние и си купуваме майки. Примера с Дони не е подходящ. Ако разсъждаваме, защо държавата трябва да харчи моите и твоите пари за да подпомага конкурентите ми ще кажа че не трябва, но като се дават пари за кошери, центрофуги, ремаркета и т.н. не е ли същото? Слекционата дейност не е работа на пчеларя. С това в нормалните държави се занимават и университети, които подпомагат хората специализиралите се в производство на майки. Пак ти казвам това че тук майкопроизводителите не предлагат необходимото качество е друг проблем ( за това също има обективни причини )След 4 години ако спрат програмите ще се пренесем в реалната конкуренция и тогава който може ще оцелява, но сега реалността е друга.

  9. #29
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Изместваш разговора. Помощта я взимаме ние и си купуваме майки. Примера с Дони не е подходящ. Ако разсъждаваме, защо държавата трябва да харчи моите и твоите пари за да подпомага конкурентите ми ще кажа че не трябва, но като се дават пари за кошери, центрофуги, ремаркета и т.н. не е ли същото? Слекционата дейност не е работа на пчеларя. С това в нормалните държави се занимават и университети, които подпомагат хората специализиралите се в производство на майки. Пак ти казвам това че тук майкопроизводителите не предлагат необходимото качество е друг проблем ( за това също има обективни причини )След 4 години ако спрат програмите ще се пренесем в реалната конкуренция и тогава който може ще оцелява, но сега реалността е друга.

    И хайде да не правим чуждото грозде кисело. И аз и ти сме се възползвали от евро финансиране
    Аз използвах програмите за да развия хобито към бизнес. Само веднъж съм купувал отводки/бяха записани в проекта по който кандидатствах/ и веднъж/миналата година/ майки от Дони. Съгласен съм с теб за селекционната дейност трябва да се извършва от специалисти и когато си закупиш майка за 200 лв, да знаеш, че от тази майка ще си произведеш нужните за теб майки и търтей, а не да се доверяваш на друг да ти разнообрази генофодта около теб. Така и пчеларя ще цени/изисква/ много повече от закупената майка. Мисля, че Дони го беше казвал или писал за това, че всеки пчелар над 100 кошера,сам трябва да си произвежда майките. Друг е въпроса от каде ще закупи гена.

  10. #30
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    А аз ще ви дам една груба статистика, за да успеете да прецените дали rosty_sz е прав или не:

    Та поне при мене около 70% от отводките се продават на пчелари по програмите и само 30% на свободния пазар.

    При майките е точно обратното - 70% или дори 75% се продават на свободния пазар и само 20% са по програмите.

    Моето заключение е следното:
    1. Отводки се продават, защото има пари по пчеларските програми
    2. Майки се продават, защото пчеларите имат нужда от тях, и в повечето случаи тази нужда е спешна - от днес за утре или най-късно за в други ден.

 

 
Страница 3 от 73 ПърваПърва 123451353 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •