Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 50 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 491
  1. #21
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Помощта де минимис можем да искаме заради лошия сезон. Както споменаха и по-горе колегите за отравяния, бедствия и т.н. си има друг ред. Та защо определяме сезона като лош. Съвсем телеграфно - мека зима и доста топло време до края на април. Семействата се взривиха. Месец май необичайно студен (Матеев може да даде метео справка за това) и необичайно мноооооооооого валежи. Всъщност валя само веднъж -40 дни без край (Матеев и тук може да даде метео справка, но до колкото знам почти двойно е надвишена нормата на валежите) Резултат тотално пропаднала акациева и ливадна паша през май и първата половина на юни. Тотално роене което води до изпускане на ливадна паша за планинските райони и с нея приключва сезона, за равнинните изпускане на ливада, лавандула, кориандър и предпоставки за изпускане и на последната най-добра паша - слънчоглед. По неведуми за мен причини (предполагам отново метеорологични) слънчогледа тази година в цяла южна България където съм бил или разговарял с колеги цъфна с десет до петнадесет дни по-рано като по този начин намали времето за възстановяване на семействата от майската епопея. Ако си беше цъфнал на време семействата щяха да имат шанса грубо казано за почти два цикъла пило ( около 35 дни ) при цъфтеж при мен лично на 12.06. ми останаха десетина дни нормално време за възстановяване на семействата. Е няма как да стане. За да е картинката пълна отново по незнайна за мен причина (предполагам адската жега която настъпи или много дъжд който даде шанс на всички семена да се развиват еднакво) блоковете със слънчоглед прецъфтяха двойно по бързо от нормалното което уби тотално надеждите за някаква последна спасителна паша. Спокойно можем да определим сезона като много тежък и много по тежък от години в които е даван де минимис.
    Кой да вземе помощ. Логично е това да е този на когото тя е най-необходима и е " дал за да иска да получи". Най необходима е помощ точно на хората с повече семейства противно на изказаните тези по-горе.Колкото повече са семействата толкова по големи са реализираните загуби. За поддържането на тези семейства през "зимния май" са отишли повече средства. Ако семействата в едно стопанство са повечко, е почти сигурно, че те са единствения доход на цели семейства и сега тези хора са на колене. Бати Иван с тавана на военната пенсия който си и бачка и до днес и си гледа 20 семейства определено не е засегнат толкова колкото Бати Гошо със триста семейства на които разчитат той и съпругата му, сина му и внучето му. Тук е тънкия момент да се измисли колко да бъде долната и горната граница броя семейства и тъй като недоволните ща се повече от доволните при такъв развой на събитията ПРЕДЛАГАМ помощ да получат тези които дохода им от пчеларство за 2015 надхвърля 30% от общия им доход. Такъв е подхода и в мярка 6.3 примерно така че за държавния апарат това е пътека през която вече минават и ще бъде приемливо. Хубаво е да се декларира от държавния апарат предварително каква е възможната сума която може да задели държавата за подобна помощ. Споменах още едно условие "да си дал за да искаш да получиш" горното условие до някъде покрива и този критерий. За да докажеш доход от мед значи си го декларирал и съответно си му платил данъка. Една част от колегите плащат данъци всеки месец и това са РЕГИСТРИРАНИ ЗЕМЕДЕЛСКИ ПРОИЗВОДИТЕЛИ. Само те могат да имат претенции за държавна помощ за пчеларство, защото са коректни данъкоплатци-пчелари. И още една подробност да са наистина коректни данъкоплатци, а не да работят за пред данъчното само когато имат мед за продаване, а през останалото време да са "спрели дейност" тоест да не са прекъсвали дейност примерно през цялата 2015 или 12-18 месеца назад примерно.
    Сега остава да се преформулира в по-изискан стил гореизложеното и съм сигурен, че ще мине през държавния апарат без никакви проблеми.

    За антибиотиците в меда и неговото качество няма да взимам отношение защото вижданията на Матеев по тази тема са мноооого различни от моите и само ще се скараме отново и няма да има никакъв смисъл моето мнение по въпроса защото той няма да го защити пред министерството. Само ще кажа, че колегата правилно попита по горе Като е толкова кофти меда защо го купуват, та нали го изследват предварително? Някой май се опитва да хлъзне министерството. Ако пък е станал международен въпрос за качеството на БГ меда пак ще попитам Ако е изкупен мед отговарящ на условията за космическа храна, а е продаден на международния пазар далеч по-лош то пчеларите каква вина имат?

  2. #22
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Забравих нещо мнооого важно. Предстои зазимяване на семействата и това започва след броени дни, а не както си мислят в министерството ноември декември. В момента е тотална суша и тотален пек. Прогноза за нещо различно няма в близките 30 дни. Започва ГОЛЯМОТО ХРАНЕНЕ и то ще продължи около 60 дни. За покриване на дневния енерго-разход на едно нормално семейство трябват около 350 гр. захар (600-700 мл. сироп) 60 дни по 350 гр. това си е 20 кг. захар на семейство без да го запасяваме. Ако смятат да дават по 3-5 лева помощ въобще да не се хабят.
    Минали години даваха помоща заради зимна смъртност най-вече. Взимаха предвид бройката от пролетен преглед сега коя бройка ще вземат? Няма никаква логика пак да е бройката от пролетен преглед защото от тогава тя се е сменила десетки пъти тази година. Това ще е проблем в разговорите.
    Минали години искаха, който кандидатства и получи да запази броя подпомогнати семейства до есенен преглед сега не знам какво да обещаваме като много колеги говорят за продажба на част от семействата за да покрият разходи и заеми.

  3. #23
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Помощта де минимис можем да искаме заради лошия сезон.
    За мен лично сезонът изобщо не е лош може би труден но в никакъв случай лош, слънчогледа даде и продължава да дава още поне седмица това, което съм си запланувал като минимален добив ще го постигна макар да не съм извадил и един килограм мед досега от 250 семейства, знам колко приблизително мед има в момента в магазините.Времето е прекрасно както и бях писал преди липата високи температури плюс сутрешна роса ,а днес и страхотна мъгла изобщо време мечта за пчеларя. Това е едно позитивно мнение след толкова много негативни.

  4. #24
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Искрено ти завиждам.
    Помощта е по желание. Можеш да НЕ кандидатстваш.

  5. #25
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Дори и да е така, пак трябва да отида на тази среща. Ако не го направя аз, кой друг ще отиде. Повечето от другите "лидери" отдавна са го ударили отпускарската - виждам им очите само от дъжд на вятър, а напоследък нещо почти всички са се изпарили ..... .

    Има си пчеларски проблеми и от време на време ни се отдава шанс да спомогнем за тяхното разрешаване, ако не напълно, то поне частично. Такива моменти не трябва да се пропускат, така че според мене ходенето в понеделник в София си е направо задължително. Просто съвеста ме кара така да постъпвам .....

    Ще ви кажа и какво друго ще ме накара да направя тази глупава съвест - ще ме накара да предложа пчеларите с много кошери да бъдат отрязани от помощите, и така ще си вкарам автогол, правейки добро на всички останали пчелари, и ясно осъзнавайки, че никой няма да я оцени тази саможертва.

    Е ви е си знаете какво правите.Но пари пак няма да има

  6. #26
    Рости, споделям точно същото мнение, но изглежда съм се изразил не ясно. Визирам точно хора като теб, Бормалийски (надявам се познат на всички) и др. такива. Защо не включвам Матеев, Курдов, Стефанов и т.н. Матеев е фирма с различни дейности и направления в пчеларството. Останалите му бизнеси, в случая нямат никакво отношение. Та ако годината не е особено медоносна, то пропуснати ползи от меда, могат да се компенсират от майки и отводки примерно. Особено при това не секващо търсене. Ако той самия не е съумял да реализира целия потенциал на производствата си е негов проблем. Значи просто е калпав мениджър. И аз не виждам причина, аз, Пешо, Груйчо, Муйчо и т.н. (тоест държавата) да плащаме за неговата не далновидност и некадърност.
    Дадох Матеев като пример, заради познатото име. Иначе съм убеден, че той лично си е направил много добре сметката и няма да "ближе рани", не зависимо от новото начинание в което е вложил много средства и вероятно възвращаемостта няма да е за 1 година.

  7. #27
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от радо Виж публикацията
    За мен лично сезонът изобщо не е лош може би труден но в никакъв случай лош, слънчогледа даде и продължава да дава още поне седмица това, което съм си запланувал като минимален добив ще го постигна макар да не съм извадил и един килограм мед досега от 250 семейства, знам колко приблизително мед има в момента в магазините.Времето е прекрасно както и бях писал преди липата високи температури плюс сутрешна роса ,а днес и страхотна мъгла изобщо време мечта за пчеларя. Това е едно позитивно мнение след толкова много негативни.
    В пустинята има и оазиси.

  8. #28
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Вчера бях на среща в София в МЗХ за обсъждане на няколко важни проблема, единия от които е и дали да се дава помощ по de minimis. Добрата новина е, че всички присъстващи на срещата служители на МЗХ, БАБХ и други институции са настроени положително за даване на de minimis на пчеларите, но крайното решение все пак ще се вземе от политическото ръководство. Лошите новини са много.

    За другите разговори не знам какво да ви кажа. Предвид последните събития във форума, в които вие разпъвахте на кръст всеки, който носи лоши новини, аз би трябвало в този постинг да напиша само едно единствено нещо "Вчера бях в София в МЗХ" и всичко останало да го премълча. Горчивия ми опит от комуникацията с вас говори за същото, а именно - "на пчеларите трябва да им се казва само това, което гали ушите им". И сега не знам ....... по-добре е наистина да си мълча, а който наистина е любопитен - може да ми звънне по телефона, за да получи информация от първа ръка.

  9. #29
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Цеко Виж публикацията
    По добре напиши каквото има да казваш и заключи темата, коментарите и без това са излишни
    Само накратко и то по-маловажните неща:

    1. Според официалната статистика зимната смъртност тази година е по-малка от 1%. Както знаете, ако някой има зимна смъртност, трябва това да се отбележи в дневника и после вереринарния лекар дава справка във ВЕТИС (ветеринарна информационна система). Ами тази година според ВЕТИС умрели са само около 6000 семейства, което прави по-малко от 1% от всички семейства. Това е страхотен показател и България може да се хвали с него в целия Евросъюз, но вие ми кажете за какъв de minimis мечтаете, след като едва ли не всеки един пчелар в България лъже, та пушек се вдига. Как да убедим Евросъюза (половината бюджет е негов), че наистина сме имали зимна смъртност?

    2. Според официалната статистика НЯМА натровени пчелни семейства от пръскания на арендатори или на държавата. За тази година процедурите с викане на комисия за натровени семейства по Наредба 15 са ги направили ........ дръжте се за шапката ........ са ги направили само 2-ма човека, единия от които съм аз. За какви натровени семейства ми приказвате, след като по официалната законова статистика ние сме страната в Евросъюза с най-малко натравяния. ....... Какви претенции имате към МЗХ, към пчеларските "лидери" и въобще какви "кръчмарски" приказки плещите по форумите и вестниците, след като на практика вас не ви тровят (не се оплаквате съобразно изискванията на Наредба 15). Та в България проблемът с тровенето на пчелите е разрешен веднъж завинаги и ние служим за пример на целия Евросъюз.

    3. Масово се хващат биологични пчелари с фалшифициран мед. А иначе ние сме най "биологичната" държава в целия свят, но този балон е на път да се пукне. Щетите ще са колосални за всички пчелари, не само за биологичните.

    4. Първото шестмесечие на тази година Българския мед е сложен в 3-та категория, каквото и да означава това. Зад нас е само Китай. Вадете си изводите, а за последствията от това направо не ми се мисли.

    5. От всички изследвания на проби за пчелен мед, правени през последната година в Intertek (най-известната западна лаборатория за мед), 40% от тях съдържат или инвертаза, или завишено количество на захарозата или гнилцови заболявания. Това е шокиращо. По-скоро шокиращ е процента на фалшифицирания мед, както и процента на хората, които имат заболявания, но ги прикриват от ветеринарните служби.

    Има и още, но много се разприказвах. Накратко - голям процент от Българските пчелари са тарикати на дребно (лъжат държавата), или фалшификатори (лъжат клиентите) или имат болести, които ги прикриват (лъжат себе си и колегите си в 3-километровата зона). Последиците от това най-вероятно ще бъдат трагични за целия сектор, особенно ако това се раздуха на ниво Евросъюз. Засега молбата на МЗХ е да не се раздухва това по форумите и медиите, защото ще стане по-лошо. Просто си трайте и си опичайте акъла какви тарикатлъци ще правите за в бъдеще. Предстоят стягащи и дисциплиниращи мерки, които тепърва ще се обсъждат. Като минимум ще има внезапни проверки от БАБХ и жестоки санкции за пчелари, позволили си да правят една или друга фалшификация на пчелния мед.

    Най-лошото е, че всичкия "проблемен" мед остава в страната и се продава по сергии или на приятели в квартала. Предстоят проверки и жестоки санкции, така че още веднъж - опичайте си акъла от сега нататък.

    Има и още, но него вече не мога да го напиша в публичното пространство. Просто искам да ви напомня, че дребния тарикатлък и мошеничество, какти и лъжене и измама по отношение на държавата, е придобил колосални размери, и това няма как да остане без последствия. Явно почти всеки го прави, и си мисли, че това е неговата малка лична тайна. Да, ама не. Статистиката е желязна - прави го едва ли не всеки втори пчелар. Та ....... още веднъж и за последно - опичайте си акъла за в бъдеще (за миналото вече нищо не може да се направи).

  10. #30
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Обещавам няма да оплювам!

    1. Аз имам 0% и са реални. Дървените философи си мълчат, защото теориите им отидоха в канала през изминалата зима.
    2. Виновни са пчеларските лидери и МЗХ. Тази наредба никога няма да започне да работи, ако продължаваме така.
    3. Принципно, всеки трябва да си гледа в паничката, но е дразнещо, че парите се източват и то не толкова от пчелари, а от няколко тарикати.
    4. Като гледам...цената продължава да се качва. Дано в 4-та категория, след Китай да ни сложат, тогава може и по 10 лева/кг
    5. Това с гнилцовите заболявания е забавно. Първо бактериите продължават да се размножават в тенекията и второ това не е показателно за състоянието на семействата, защото пробите са сборни и за 1-ви път чувам някой да оценява здравословно състояние по меда. Звучи ми като гледане на боб или изследване на урина престояла в лабораторията 4 месеца.
    Захар ще има докато цените са ниски, когато предложат добри цени за чист мед, тогава могат да имат изисквания. За тези пари - ТОЛКОВА! Колкото до инвертазата, тази година само някой заблуден ще използва, защото я откриват лесно. Профилът на тази инвертаза е много по-различен от този на инвертазата на пчелите.
    Ако не им харесва меда, да не го купуват. Нали правят изследвания, нали вземат проби... Стига са ревали прекупвачите, ако не ги устройва качеството да си вкарат мед от Аржентина и Китай. А...забравих...тази лъжа с вноса вече не върви.

    НАРЕДБАТА ЗА ДИРЕКТНИТЕ ПРОДАЖБИ ДА СЕ ПРЕРАБОТИ В ПОЛЗА НА ПЧЕЛАРИТЕ, А НЕ В ПОЛЗА НА ПРЕРАБОТВАТЕЛИТЕ!!!
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

 

 
Страница 3 от 50 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •