Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 38
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    27.04.2015
    Мнения
    3

    многокорпосни кошери

    Здравейте колеги,от година се занимавам с пчеларство и реших да работя с многокорпосни кошери.
    Имам следния проблем, развивам семейството в долния корпус на 10 рамки,слагам втори корпос с рамки с восъчни основи за градеж,но няма градеж,долния корпус ще гръмне от пчели -градеж горе нулев?
    На какво се дължи това и какво да направя да ги накарам да градят горе. Искам да работя на един корпус,втория да ми е медови,региона не е много добър и силен.

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от mitko9395 Виж публикацията
    Здравейте колеги,от година се занимавам с пчеларство и реших да работя с многокорпосни кошери.
    Имам следния проблем, развивам семейството в долния корпус на 10 рамки,слагам втори корпос с рамки с восъчни основи за градеж,но няма градеж,долния корпус ще гръмне от пчели -градеж горе нулев?
    На какво се дължи това и какво да направя да ги накарам да градят горе. Искам да работя на един корпус,втория да ми е медови,региона не е много добър и силен.
    Качи пити с пило в горния корпус.

  3. #3
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от mitko9395 Виж публикацията
    Здравейте колеги,от година се занимавам с пчеларство и реших да работя с многокорпосни кошери.
    Имам следния проблем, развивам семейството в долния корпус на 10 рамки,слагам втори корпос с рамки с восъчни основи за градеж,но няма градеж,долния корпус ще гръмне от пчели -градеж горе нулев?
    На какво се дължи това и какво да направя да ги накарам да градят горе. Искам да работя на един корпус,втория да ми е медови,региона не е много добър и силен.
    А ако подложиш корпуса отдолу какво ще стане?

  4. #4
    Наблюдател
    Регистриран
    27.04.2015
    Мнения
    3
    Ок ще пробвам,ще кача горе рамки,притеснява ме да не се качи майката горе само и да снася.

  5. #5
    Потребител
    Регистриран
    25.08.2011
    Мнения
    71
    За това има ханеманова решетка.

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от vasilevsa Виж публикацията
    А ако подложиш корпуса отдолу какво ще стане?
    Същото ! Слабичък е още или няма никаква паша в момента .Но мисля че е първото . Като качи пита /и/ с прясно пило горе ще разбере . Ако е слаб ,ще изгради страните на основите към пилото и ще спре .Ще продължи когато баланса в кошера е на кантар.

  7. #7
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    Същото ! Слабичък е още или няма никаква паша в момента .Но мисля че е първото . Като качи пита /и/ с прясно пило горе ще разбере . Ако е слаб ,ще изгради страните на основите към пилото и ще спре .Ще продължи когато баланса в кошера е на кантар.
    Най-вероятно безпашие, тъй като твърди колегата че гъмжи от пчели. Пък и развитието надолу е по естествено от развитие нагоре, затова го насочих да подложи отдолу. При многокорпусния знам, че само върху първия корпус се надставя, а после се подлага и ротира.

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    Камен Крумов също беше писал, че пчелите най-добре строят отгоре на долу.
    Мисля да го пробвам това.

  9. #9
    Забранен
    Регистриран
    30.04.2013
    Мнения
    415
    Цитат Първоначално публикувано от mitko9395 Виж публикацията
    Здравейте колеги,от година се занимавам с пчеларство и реших да работя с многокорпосни кошери.
    Имам следния проблем, развивам семейството в долния корпус на 10 рамки,слагам втори корпос с рамки с восъчни основи за градеж,но няма градеж,долния корпус ще гръмне от пчели -градеж горе нулев?
    На какво се дължи това и какво да направя да ги накарам да градят горе. Искам да работя на един корпус,втория да ми е медови,региона не е много добър и силен.
    Аз имах същото положение, 8-9 рамки с пчели в един корпус, това беше отводка от миналата година. Нямах свободни празни пити.
    Направих следното и съм много доволен:
    1. направих си преградни дъски за многокорпусен кошер, по 2 бр. за отводка;
    2. разделих пилото на две части, едната част отива в горният корпус, другата част в долният корпус.
    3. И слагам по една празна рамка без восъчна основа и без тел, до пилото за градеж, това става през април, когато е топло. Празното пространсто в двата корпуса го ограничавам с преградните дъски от северната страна, както се прави при кошер ДБ. Прелката гледа на изток.
    4. Щом като пчелите изградят наполовина празните рамки, в които няма восъчни основи и тел, веднага добавям нова празна рамка. Силно се градеше в южната страна на кошерите.
    За около месец и половина изградиха 10 пити без подхранване. Майката създаде пило и в двата корпуса.
    Пчелите се развиха много добре. Не трябва да се преглеждат пчелите подробно, не съм им разбърквал гнездата, само един поглед отгоре е достатъчен за да видиш градежа, който зависи от пашата, не съм ги подхранвал.
    И се развиха перфектно.
    Тук е важно да се направи височина на питата от поне 44 см. през пролетта, независимо, че тази пита е разделена на две от рамките.
    И технологията копира технолигията за ДБ. И се развиват по-добре от технологията ДБ, заради по-голямата височина на гнездото.

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Ако сложиш корпуса с основи долу, трудно ще градят. Послушай съвета на Соларис. Две рамки със запечатано пило горе, долу две основи и така 2-3 пъти през 4-5 дни. Ако имаш паша - горе ще залеят след като започне да се излюпва пилото. А ако района ти е слаб, развивай ги на два корпуса за плодник и отгоре магазин-и. За слаба паша трябва армия, за да ти даде стоков мед. В това съм се убедил.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

 

 
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •