Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 38
  1. #21
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.05.2014
    Мнения
    281
    Пчеларски район
    бургас
    Точно температурата ги накара да са долу избягаха от жегата горе населих и няколко тръвни там се хванаха горе но те нямаха избор на пръста не се хващат.

  2. #22
    Цитат Първоначално публикувано от vasilevsa Виж публикацията
    Защо мислиш така? Обикновено развитието е надолу, а не нагоре, това с надставянето става само веднъж, върху първия корпус. Ако надставиш пак какво се случва надставения обем не се зачита.
    Защото колкото и да е нескромно, го експериментирам от почти 20 години. Восъчни основи под гнездото се градят само от силни семейства и то само при много силна паша. Но тогава се гради във всяко свободно пространство. При слаба паша, каквато е била при колегата до момента, а и вероятно не максимално развити семейства, резултата ще е един и същ, не зависимо къде са основите. От горе винаги условията за градеж са по-добри и пчелите предпочитат това.

    По последния ти въпрос. Като надставяш нагоре и пчелите се качват и работят на горе. Тествано многократно през годините.

  3. #23
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Юрий Цветков Виж публикацията
    Защото колкото и да е нескромно, го експериментирам от почти 20 години. Восъчни основи под гнездото се градят само от силни семейства и то само при много силна паша. Но тогава се гради във всяко свободно пространство. При слаба паша, каквато е била при колегата до момента, а и вероятно не максимално развити семейства, резултата ще е един и същ, не зависимо къде са основите. От горе винаги условията за градеж са по-добри и пчелите предпочитат това.

    По последния ти въпрос. Като надставяш нагоре и пчелите се качват и работят на горе. Тествано многократно през годините.
    Абсолютно точно казано. И при мен е така от моя скромен опит съм установил, че семействата се развиват и градят на горе, на долу слизат единствено и само когато блокират с мед горния корпус. Това е за моя район и моите пчели.

    П.С. Основи под гнездото са грозна картинка, не стават за нищо.

  4. #24
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    За строителната дейност на пчелите следователно са необходими следните условия: млади пчели, постъпване на нектар и прашец (когато и пчелите са заети с пренасянето и преработването на същите и с хра*нене на пилото), температура в гнездото около 35°С и свободно място за градеж. Пчелите не строят, ако семейството е осиротяло, а семействата в подготовка за роене строят слабо. В определената възраст и при условия на обилно хранене восък се отделя дори когато няма свободно простран*ство за градеж на пити. В такъв случай восъкът може да се разпилее без полза вътре и вън от кошера. Затова в кошера трябва да има винаги, свободно място за градеж.Градеж на питите. Пчелите градят винаги в посока отгоре надолу. При градежа на питите те се събират по много заедно и заловени с краката си една зад друга, образуват вериги, или гирлянди, началото на които е мястото, откъдето започва градежът. При такова струпване на пчелите температурата се повишава и това улеснява отделянето на восъка. Със задните си крака те улавят восъчните пластинки от огледалцата, смесват ги със слюнка и ги размачкват с горните си челюсти на малки късчета, от които лепят питите. Пчелите, които се намират по-долу във веригата, предават пластинките до мястото на градежа чрез стоящите по-горе пчели. Понеже при градежа пчелите са във висящо положение, те придават на питата отвесно положение. Строежът е най-усилен през нощта. Има случаи, когато за 24 часа и дори за по-малко време восъчният градеж достига до 200 г. В гирляндите има пчели, които са по-млади или по-стари от тези, които отделят восък. Те подпомагат само пчелите-строителки, като поддържат необходимата температура. Пчелите започват из*граждането на питите едновременно на няколко места, като правят отделни далачета. Отделените от пчелите восъчни пластинки са бели. Такъв цвят имат и прясно изградените пити, но по-късно от примес с мед, пчелен клей и с отглеждането на пилото те потъмняват и придо*биват приятен медов мирис. С течение на времето питите стават кафяви и най-сетне черни. Това стареене на питите е свързано най-вече с продъл*жителното отглеждане на пилото в тях. При това килийките се намаляват по обем, питите стават по-тежки (дори до 300 г), а относителното съдържание на восъка в тях се намалява. По-старите пити са обаче лоши проводници на топли*ната, т.е. те са „по-топли” от прясно изгра*дените пити. Ето защо в зимното гнездо по-добри са по-старите пити, т. е. тези, в които са отгледани до 4 поколе*ния пчели. Стареенето на магазинните пити е много по-бавно, но и тук с оглед на получаването на повече восък е же*лателно ежегодно да се сменят 10 12% от магазинните пити.Строителната дейност се проявява най-силно при изграждането на гнездо*то от пчелните роеве. В роя цялото мно*жество от пчелите изглежда не се зани*мава с нищо друго освен с градежа на питите и всичките му сили и възможности са устремени към тази цел. Поради това гнездото се изгражда бързо и роят е в състояние при подпомагане от страна на пчеларя (подхранване) да изгради дори до 10 пити за сезона, което се равнява на не по-малко от 2 м2 площ.Строителната дейност на пчелите е инстинктивна проява, при която сляпо и автоматично се повтаря опитът от миналите поколения. Тя е вродена и при нея липсва елемент на обучение, предаване от по-старите, извършвали тази работа пчели.

    Източник :
    http://lofant.com/pchelno-gnezdo-vosachni-postroyki/

  5. #25
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Ангеле обичам да ти чета постовете интересни са но снощи не ми се спореше на теория е така ама на практика е малко по друго.
    Градежа не е нещо стационарно точно сега по това време на годината не другия месец а сега в моя район силните те са ми около 30% под силен разбирам 10рамков плодник Дадан Блат + 3 магазина или 2 плодника + 1 магазин.Ами майките са горе и градят най добре най отгоре в плодника само перга и малко запечатано пило.
    Досега не съм виждал перга в магазините щото снощи каза че майките нямат място там.

  6. #26
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Ангеле обичам да ти чета постовете интересни са но снощи не ми се спореше на теория е така ама на практика е малко по друго.
    Градежа не е нещо стационарно точно сега по това време на годината не другия месец а сега в моя район силните те са ми около 30% под силен разбирам 10рамков плодник Дадан Блат + 3 магазина или 2 плодника + 1 магазин.Ами майките са горе и градят най добре най отгоре в плодника само перга и малко запечатано пило.
    Досега не съм виждал перга в магазините щото снощи каза че майките нямат място там.
    Восъчните основи са повредени пити така се възприемат от пчелата, изграждането им в смисъла на казаното от мен не е строеж, а ремонт. Тя не започва да строи пита, а да ремонтира съществуваща такава. Ако на моя кошер му надставя корпус отгоре няма да строи нищо, затова казвам че модерните кошери със собствената им сбъркана инфраструктура объркват нормалния живот на пчелното семейство, може да ме критикувате както искате, но е така.
    Така, че там има вариации. майката не бива да е в магазина и да снася върху пергата не е правилно това пергат трябва да е около пилото на венец и върху него. градеж има при мен при Вас има ремонт на пити.

  7. #27
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Виж аз не те критикувам просто като обменям знания и опит с теб научавам разни неща (аз по принцип не съм конфликтна личност)
    колегите посъветваха човека да сложи отгоре а не отдолу корпуса защото просто пчелното семейство му е слабо.

  8. #28
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Виж аз не те критикувам просто като обменям знания и опит с теб научавам разни неща (аз по принцип не съм конфликтна личност)
    колегите посъветваха човека да сложи отгоре а не отдолу корпуса защото просто пчелното семейство му е слабо.
    Той самия твърди, че е силно Жоре. Има случаи силно семейство, а не иска да се качи горе. Мисля, че той може да прецени силата му. За критиката не бе насочено към теб специално.

  9. #29
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    Преди години сложих разпечатки в хранилка 700-800мл, за да ги почистят пчелите.
    Ми, те започнаха да строят в хранилката. И восък бол, и храната близо.

  10. #30
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от vasilevsa Виж публикацията
    Той самия твърди, че е силно Жоре. Има случаи силно семейство, а не иска да се качи горе. Мисля, че той може да прецени силата му. За критиката не бе насочено към теб специално.
    Виж аз какво разбирам под силно в момента имам 30кошера и помагам на ортака с 10 от тези 40 имаме около 7-8 силни
    На единия пчелин имам ортак с да кажем около 5г. стаж ама е по гола вода и от мен и тази година подготвяхме медовици (половината кошери) от тях половината бяхме принудени да ги разцепим щот изпаднаха в роево. Имаше момент в началото на месеца когато бяха на 2 магазина и плодник като ги отворихме пчелите все едно извират от тенджера под налягане навсякаде са като хванеш пита ти тръгват по ръцете десетки и десетки а стотици излизат по външните страни на кошера като им сложихме още един магазин бе усвоен на секундата.
    А ортака каза такова чудо не съм виждал и се дръпна на зад аз да се оправям.

 

 
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •