Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 10 от общо 10
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    18.06.2015
    Мнения
    5
    Пчеларски район
    обл.РУСЕ общ.СЛИВО ПОЛЕ

    НАШЕТО НАЧАЛОТО

    Отдавна се каня да започна тази тема...

    Всичко започна пролетта на 2015- Брат ми се запали и си купи 5 кошера със отводки на 7 рамки (семейства) от негов приятел.Аз бях принципно против защото си имаме достатъчно др.работа с която си изкарваме парите и тя ни ангажира времето почти на 100 %. -Това е хоби каза той.-Добре
    казах аз.Поради мой лични проблеми (здравословни) миналата година почти не съм работил.А той есента имаше вече 19 силни семейства15 Дадан Блат и 4 ЛР от Полистирол- искахме да видим как ще презимуват и да ги сравним с дървените.(купи още няколко хвана някой и друг рой.И поради много добрата паша при нас семействата бяха 19 .И дори при това имаше и около 300 кг. мед.Аз вече се бях пооправил,но не доближавах кошерите на повече от 10 метра.-Започна да не ми изглежда като хоби.И понеже съм си любознателна личност започнах да чета за пчели кошери и всичко останало.Основно тук.Тази пролет вече бях на 100% работоспособен и реших да се включа- в началото основно със ръцете си сглобяване на рамки обтелване-сглобих и обтелих 200 рамки (това най го мразя на за друго,а защото е много времеемко -помните нали ние нямаме много свободно време особено пролетта-имаме и др."хоби"-около 100 дка.овощни градини праскови кайсии череши,в които точно пролетта има доста работа).Та затова решихме 1000 готови рамки на първо време ще стигнат.Купихме ги от Стара Загора.И един голям проблем отпадна.Проблем който се решава с пари не е проблем,а разход.Започна да се прокрадва цифрата 60 семейства до края на годината в нашите разговори - абе все по малко ми прилича на ХОБИ, на вас сигурно също.От 19 зазимени семейства презимуваха 19,което ни обнадежди значи най-вероятно се справяме добре основно брат ми де.Малко преди рапицата да цъфне при нас всички семейства бяха много силни - време за отводки ... кошерите вече са 30. Започна роенето резултата 7:3 за него -той хвана 7 роя аз три ...кошерите вече са 40.А сме едва средата на май месец.Междувременно бяхме решили Да закупим 2 отводки от Матеев заедно с един общ приятел.Т.е. да се включим към неговата поръчка о20 кошера.Поръчахме си 2 ЛР отводки.Имахме още два празни кошера ЛР от Полистирол.Нашият приятел поради леки финансови затруднения се отказа от 10 те отводки и така ние решихме да вземем тези 10 отводки и да му спестим неудобството да ги отказва...Броите все още нали ... и ето ни днес 52 кошера.А датата е 12.06.16 ...За сега спирам да пиша,че ме напъна работният процесЩе следва продължение ... Слагам една две снимки и довечера продължавам --това започна да заприличва на пътепис ... да видим до къде ще стигнем pasha.jpg това е около 25 дка вече почти месец цъфти - Матеев нуклеусите ти са попаднали точно където трябва.(Някой ден надявам се да се запознаем-Вече се познаваш със брат ми той идва да ги взема с един Фолксваген Шаран).Ето ги и Тях dale4.jpgтова зад кошерите е "блатото" така го наричаме (аморфа ,акация слънчоглед)-Да не Забравим и за 25 дка Фийfii blizo.jpgfii obst plan.jpg blizo.jpg.Матеев позна ли си ги.Сега да не почнете ... не са подредини и т.н. прави сте,но след 400 км.път в 3 ч сутринта така ги е подредил .Вече са пооправени предстой днес или най късно утре да ги прехвълим.Ще има снимки и от това мероприятие.Това е за сега като ми остане време ще допиша ...

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Кажи на брат си, че си е вкарал един голям таралеж в гащите.
    Винаги може по-добре.

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    18.06.2015
    Мнения
    5
    Пчеларски район
    обл.РУСЕ общ.СЛИВО ПОЛЕ
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Кажи на брат си, че си е вкарал един голям таралеж в гащите.
    със кое по точно 'щот аз ги виждам доста таралежите т.е.какво визираш ти

  4. #4
    Автор
    Регистриран
    08.01.2014
    Мнения
    173
    Пчеларски район
    област Плевен
    В кой район пчеларствате?

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    18.06.2015
    Мнения
    5
    Пчеларски район
    обл.РУСЕ общ.СЛИВО ПОЛЕ
    Ми то си го пише в профила - Обл.Русе Общ.Сливо Поле

  6. #6
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2015
    Мнения
    442
    Пчеларски район
    общ.Левски,обл.Плевен
    Той хубаво се с хванал със пчеларство но има и нещо друго,че трябва да знае какво да прави.Само с четене не става,а трябва и много практика,за да успееш в това начинание.Хубаво е ако някой неща не са му ясни да пита по стари пчелари да не се срамува от това.Те хората са го казали,че с питане много неща стават.

  7. #7
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Старите пчелари няма да му помогнат особено, дори и при положение, че изявят желание. Акъла е като мензиса - или идва навреме, или не идва никога.
    Ако човек иска различен резултат от този на останалите, задължително трябва да постъпва по различен начин. Не става всички да правят едно и също и да прибират по 20 кг от кошер и "ако годината пусне"
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  8. #8
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2015
    Мнения
    442
    Пчеларски район
    общ.Левски,обл.Плевен
    Колега той като иска може и да мине на варианта проба-грешка ,но тогава може да се съберат много грешки,което не е много желателно.

  9. #9
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Принципно, най-евтино излиза да си платиш. Но тук идва парадокса - българите най-мразят да дават пари за акъл, а в чужбина и без това почти няма да се намери кой да им го продаде. Бързият начин е да се поработи няколко години на место, където си заслужава, но са нужни късмет, препоръки или изключителни умения, които биха компенсирали липсата на първите две и други допълнителни изисквания за длъжността.....Или и трите заедно.
    И понеже за да те приемат във висшата лига, трябва сам да си извоюваш правото да бъдеш там, е нужна известна степен упорство и целеустременост, и да започнеш да се учиш от най-добрите. Малко се получава като парадокса, че за да зададеш правилния въпрос, трябва да знаеш част от отговора. Което ще рече много проби и грешки
    Най-трудното е човек да се отърси от две неща - всеобщото схващане за пчеларство като занаятчийска работа, предаваща се от майстор на калфа и от кафа - на чирак, както е било по времето на килийните училища. И другото- че отглеждането на кошер с пчели е нещо сложно. Всички проблеми идват от това, че някои хора се опитват да го представят по-сложно, отколкото всъщност е. На практика е толкова елементарно и близко до очите, че чак е трудно да се види.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  10. #10
    Автор
    Регистриран
    08.03.2015
    Мнения
    124
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Най-трудното е човек да се отърси от две неща - всеобщото схващане за пчеларство като занаятчийска работа, предаваща се от майстор на калфа и от кафа - на чирак, както е било по времето на килийните училища. И другото- че отглеждането на кошер с пчели е нещо сложно. Всички проблеми идват от това, че някои хора се опитват да го представят по-сложно, отколкото всъщност е. На практика е толкова елементарно и близко до очите, че чак е трудно да се види.
    На фона на многото техники на пчеларстване където хората си мислят, че са открили хАмерика, а дефакто се оправили едно и развалили 100, но без да го виждат казаното от скуте за мен лично е най-ценното казано където цялата информация кое,как защо и т.н. е събрано в 2 изречения

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •