Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 13
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    07.06.2016
    Мнения
    4
    Пчеларски район
    Северозападен

    Пчелната майка умира в транспортната клетка

    Здравейте! Обръщам се към вас с молба за помощ! След като вече дни наред търсих информация и не достигнах до логично обяснение се надявам на вашата помощ и отговори на базата ,на опит ,знания и умения! Проблемът е следният:
    -За втори път придавам майка в транспортна клетка и я намирам на следващият ден умряла в клетката!
    Преди това е жизнена,движи се много енергично и няма каквито и да били признаци ,за това което в последствие се случва. Клетката е стандартна пластмасова,закупена от магазина ,заредена със смес от пудра захар и мед. Каква може да е причината ?
    Не е преохладена ,не е прегрята всичко е направено както трябва и въпреки това майката умира. Възможно ли е пчелите да убият майката в клетката ,та нали именно за това е предназначена ?!
    Другият ми въпрос е свързан с неуспешното залагане на маточници. Правя отводка с прясно пило(яйца) без майка - 5-6 рамки. Две с мед ,две със запечатано пило и една с прясно пило.Подхранвам със захарен сироп. Не залагат маточници! Къде греша колеги ? Моля ви за помощ!
    Благодаря ви предварително за отговорите!

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Здравей и ти! Имаш ли тефтер, дето да си записваш разни работи? Ако нямаш, нагласи си един и на първа страница си запиши - правенето на отводка така, както ти си я направил е най-тъпият начин на правене на отводка. Това съм го установил лично и собственоръчно преди повече от петнаесе години. Даже и си го подчертай дебело.
    За гибелта на майка в клетка не мога да съм ти полезен, нямам компетенция по въпроса.
    А всъщност майката в клетка на какво я придаваш?
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    27.01.2016
    Мнения
    26
    Пчеларски район
    Югозападен
    Здравей, ще ти кажа как правя аз отводки. Вземам две пити с мед и прашец, които слагам в двата края, а в средата една пита с прясно пило и една със запечатано и това е. В хранилката слагам само вода не сироп. Сироп започвам да им сипвам чак когато изкарат майка и започне да снася. На петия ден от направата на отводката я отварям и разрушавам запечатаните маточници, оставям само незапечатаните, защото когато усетят че нямат майка те захранват яйца, които са захранени вече като работнички за по-бързо изкарване на майка. Ако им сипваш сироп преди да са изкарали майка ще си направиш търтовка. Относно майката, в клетката имаше ли пчелички, които да я хранят или е умряла от глад и провери ли дали няма заложени маточници в кошера, ако има ще я убият и в клетката.

  4. #4
    Наблюдател
    Регистриран
    27.01.2016
    Мнения
    26
    Пчеларски район
    Югозападен
    Вече имам шест отводки направени по този начин с пронесли майки, на които сега сипвам през три-четири дни по 200 мл. сироп.

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    07.06.2016
    Мнения
    4
    Пчеларски район
    Северозападен
    Във всеки форум, г-н Йорданов има по един дежурен изключително позитивен човек ,който с радост помага на колегите и приятелите си.Във този явно сте вие. Благодаря за полезните и безценни съвети и доброто отношение!
    Поздрави ! Желая ви хубав и успешен ден!

  6. #6
    Наблюдател
    Регистриран
    07.06.2016
    Мнения
    4
    Пчеларски район
    Северозападен
    Благодаря ви Zelha ! Аз от дете се уча на пчеларство. И има още много,много какво да науча.Отглеждах пчели преди време и всичко вървеше чудесно,но след това се наложи да прекъсна дейността и вече много години не съм се занимавал с това.Сега се захванах да помагам на приятел ей така от любов към пчеларството и да му покажа каквото съм научил и знам. Какво ли не правихме с едно осиротяло семейство ,но нищо не успяхме да направим. Той постави майка тя умря в клетката. Направихме отводка по начина който описах тя не залага маточници. Той закупи отводка и по негово усмотрение поставил майката в клетка и между рамките и така я превозил до пчелина.На другата сутрин ,майката отново умряла в клетката. Поради това поставих тема и помолих за помощ. Иска ми се този приятел да се запали по пчеларството , а не да се разочарова и да го изостави още преди да е опитал и лъжичка мед произведен от неговият собствен пчелин!
    Благодаря ви за отговора ,желая ви успех и ползотворна работа!

  7. #7
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.06.2014
    Мнения
    277
    Пчеларски район
    с. Черни осъм, общ. Троян
    Прочетете темата за направа на отводки, навсякъде се дава съвет, че в отводката се изкарва старата майка, а осиротеното семейство се оставя да направи свищева майка. Това се прави защото в осиротеното семейство остават повече пчели и съответно условията са по- добри от колкото в отводката, която първоначално е дори без летящи пчели.

  8. #8
    Наблюдател
    Регистриран
    07.06.2016
    Мнения
    4
    Пчеларски район
    Северозападен
    Благодаря ви Viktor TIt ! Причината поради която направих отводката по този начин, е че моят приятел има само едно нормално работещо семейство ! Благодаря ви за съвета и помощта !

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Благодаря ти за пожеланията, г-н Петров! И адмирации за изключително точната ти преценка досежно моята особа. Мъките на невинните пчелици, неслучили на стопанин ме натъжават и затова понякога се отдалечавам от обичайно деликатния си изказ.
    По същество - кво й туй осиротяло семейство, болно ли е, волно ли е? Що я не ще тая майка? Каква е, от къде е, от кога е. Ей го оттатък в една друга тема един колега дето е напред с материала пуска на семейство търтовка непорочна майка и там я приемат, що там може, при теб да не може. Сигурни ли сте все пак че в това семейство няма майка? Която например не може да снася. И каква е тая закупена отводка не се разбра? С майка, дето някой от вас я е хванал и затворил преди транспорта или па без майка, а вий й слагате някаква друга майка в клетка? Ами някой път стават и така работите, но при вас явно има доста неизяснени неща, че да ти отговорим конкретно.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    В коментарите на jordanov има много истина, трябва само да успееш да я извадиш от там. На мен ми е била много полезна информацията получена от него когато започнах да се занимавам с пчеларство, за което съм му благодарен.

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •