Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 18
  1. #1
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч

    Пчелни пити и анализ на състоянието им

    Отварям тази тема преди всичко с познавателна цел. Идеята е в темата да се публикуват снимки на пчелни пити, и после да правим анализ на тяхното състояние - начин на изграждане, начин на обтелване, свличания, наличие на пило и какво може да се каже за него, прашец, мед и т.н. По принцип един пчелар би трябвало поне 5 минути да може да разказва за състоянието на всяка една пита - какво се е случило, защо, и най-важното - какво предстои да се случи с тази пита и със семейството като цяло.

    Темата би трябвало да е много полезна за начинаещите пчелари, защото визуално ще им показва всички възможни проблеми, които те трябва да се научат да детектират само с един поглед.

    Предлагам всеки да разрови колекцията си със снимки на пчелни пити, да открие интересните снимки (включая и на болести), и след това да ги покаже и да разкаже какво може да се открие на тази пита САМО С ЕДИН ПОГЛЕД.

    Накратко - темата ще изглежда така:
    1. Някой публикува снимка
    2. След това разказва какво той вижда на нея
    3. Другите добавят и допълват информацията или обсъждат КАКВО ДРУГО МОЖЕ ДА СЕ КАЖЕ ЗА ТАЗИ СНИМКА.

  2. #2
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Започвам със снимки на свлечени пити във връзка с новото обтелване, измислено от Дамянов. Не знам дали то ще е успешно, но знам какви грешки аз допусках преди време. Ето я и първата снимка. На нея видимо се вижда хоризонтално свличане, което направо си е странно предвид факта, че рамката е обтелена хоризонтално и все още не е натоварена с тежък мед. Проблемът тука може би е в процеса на самото градене. Горните пчели са решили да правят търтееви килийки, а долните - работнически. И когато двете групи са се срещнали, са се чудили как да съединят двата вида градеж. Не съм сигурен дали това е причината, така че публикувам снимката да си кажете и вие мнението.

    Другата възможна причина е изметната восъчна основа поради температурни разширения.

    DSC_0038.JPG

  3. #3
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    А ето две пити, които видимо се се свлекли в централната си част. Питите са с W обтелване, която явно не е могло да задържи тежкия мед. В резултат на свличането горните килийки са се разтеглили и са станали силно безформени. В такъв вид не са подходящи дори и за търтеево пило. С две думи - питите са за брак след като се извади меда от тях.

    DSC_0045.JPG

    DSC_0061.JPG

  4. #4
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    А ето и пита с ВЕРТИКАЛНО ОБТЕЛВАНЕ, в която също има свличане. Вижте втората тел от ляво на дясно как е задържала килийките по-високо, а от двете и страни как има свличане.

    DSC_0115.JPG

  5. #5
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Накратко - СВЛИЧАНЕТО Е ОСНОВЕН ПРОБЛЕМ НА ПЧЕЛНИТЕ ПИТИ. Може да се появи дори и тогава, когато питите са обтелени. Причината обикновенно е прегряване на семейството по време на транспорт (топлина и вибрации) или през летните горещини, когато семейството се затвори за някое пръскане. Питите се свличат и когато са пълни с мед и се натоварят топли на камион за транспорт през деня до базата. Тука пак влияят факторите ТОПЛИНА и ВИБРАЦИИ.

  6. #6
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.07.2013
    Мнения
    225
    Много добра тема! Пишете и как е обтелена (поне бройка телове, хоризонтално, вертикално). То и от снимката долу-горе може да се определи. За мене 6 вертикални за ЛР са малко бройки.

  7. #7
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Част от отговора е в материала.

    Ето снимка на две основи.
    Горната е от пчелен восък, а долната е производство на една известна българска фирма.
    Тази от пчелен восък като я намачкам, си възвръща формата или се чупи, а другата става на вълни.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    А проблема може и да е в неправилно подбрани параметри на лепене - сила на тока и време.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Ако проблемът е в тока, то това ще си проличи още преди окончателното изграждане на питата. А темата е, както аз разбирам, за новоизградени пити /да речем - стандартни/ и какво става с тях при първите месеци експлоатация. Ами отговорите са ясни /т.е. знае ги всеки с поне 2-3-4 години опит в дейността/ и са дадени в първите постове. И неудачи с восъчните основи като състав, и разликите в температурите, и подлагането на новоизградената пита още в самото начало на тежка експлоатация - всичко може да доведе до брак и съответно ползвателят трябва и е длъжен да ги съобрази тез неща. Аз понеже рядко местя кошери, па кога се наложи го правя внимателно, рядко центрофугирам по големи рамки от 1/2 ДБ размер и рядко/даже никога/ лепя основите преди непосредственото им вкарване в кошера и затова не мога да съм полезен със снимки на свлечени или деформирани пити. Иначе от години ползвам ВО от единия известен БГ производител, преди това пък от другия... И си зателвам с най-елементарно VVV.

    П.п. Много хубава тема наистина и чест прави на г-н Матеев, че я създаде. Макар и с такова закъснение. А само като си спомним преди няколко години с какъв патос громеше някои наши остарели схващания по въпросите около рамката...
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Започвам със снимки на свлечени пити във връзка с новото обтелване, измислено от Дамянов. Не знам дали то ще е успешно, но знам какви грешки аз допусках преди време. Ето я и първата снимка. На нея видимо се вижда хоризонтално свличане, което направо си е странно предвид факта, че рамката е обтелена хоризонтално и все още не е натоварена с тежък мед. Проблемът тука може би е в процеса на самото градене. Горните пчели са решили да правят търтееви килийки, а долните - работнически. И когато двете групи са се срещнали, са се чудили как да съединят двата вида градеж. Не съм сигурен дали това е причината, така че публикувам снимката да си кажете и вие мнението.

    Другата възможна причина е изметната восъчна основа поради температурни разширения.

    DSC_0038.JPG
    Обикновено армирам с 5 хоризонтални(дб) през 5 см. Тази година реших да махна средната тел,за да освободя централната част на питата от телта.Получи се същата картинка-провисване в средата по цялата дължина на рамката.Бързо-бързо си монтирах и средната тел и провисването вече е в историята.Да отбележа,че основите бяха от леките...Едно от условията за силно семейство е качеството на питите в плодниците.Дори,качеството на питите,влияе и на роенето.....За здравния статус на пч.сем,качеството на питите е задължително.

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •