Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 10 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 94
  1. #31
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Маточната рамка не я градят, ако е дебела само 1 сантиметър. При мене всички маточни рамки са такива. За всеки случай винаги поддържам и две пити с восъчни основи, ако все пак им хрумне да градят безогледно. На практика тази година с тези две мерки нямам никакви проблеми с градежа на маточната рамка.

    По въпроса с броя на маточниците в един отглеждач - не е добре те да са повече от 24 на брой, защото иначе има опасност да не ги захранят добре. Аз лично ползвам един отглеждач да отглежда само 20 маточника. Това е една от мерките за постигане на максимално качествени маточници, максимално добре захранени и след това отоплени (обгрижени).

    В действителност 1 отглеждач ми отглежда 40 маточника, но на партиди по 20 (1 рамка) на всеки 5 дена. Тоест залагам само 1 рамка с 20 маточника. След 5 дена залагам още една и проверявам първата в какво състояние е. След още 5 дена вадя първата и я заменям с нова и така на всеки 5 дена. Дефакто всяка една рамка престоява в отглеждача по 10 дена, но се редуват четни и нечетни партиди през 5 дена. Тази логика е много добра, защото във всеки един момент от време пчелите се грижат за изхранването на само 20 маточника.

    Подреждането на горния корпус на отглеждача също е много важно. Рамките са разположени по следния начин:

    1. Восъчна основа за градеж
    2. Прашецомедова
    3. Младо пило (яйца и ларви). Може и разновъзрастово (да има и малко запечатано).
    4. Четна маточна рамка (първа партида)
    5. Младо пило (яйца и ларви). Може и разновъзрастово (да има и малко запечатано).
    6. Нечетна маточна рамка (втора партида, отместена с 5 дена)
    7. Младо пило (яйца и ларви). Може и разновъзрастово (да има и малко запечатано).
    8. Прашецомедова
    9. Восъчна основа за градеж

    Майката на отглеждача стои в долния корпус под ханеманова решетка. На всеки 5 дена отглеждача се пренарежда цел да се възстанови посочената по-горе конфигурация. Това включва изземване на пити с младо пило от долния корпус и качване в горния, както и обратно сваляне на пити със запечатано пило долу. Включва и преглеждане на всички пити за маточници и тяхното почистване. Тези операции са много важни, защото отглеждача е едно свръхсилно семейство, което пращи по шевовете, и непрекъснато прави опити да се рои. Ако дори и за момент пчеларя го изпусне от контрол, после има да го гони по върховете на дърветата. А броя на отглеждачите при мене е 100 ..... Представете си каква колосална работа се извършва всеки един ден.

    Та това според мене е верния и професионален начин за работа, която може да гарантира качествени маточници. А в клипа какво показват - захвърли всички маточници в един кошер и после го заеби на произвола на съдбата. Маточниците са излишно много, което означава недохранени, и няма никакъв контрол на качеството. Сами видяхте какво е състоянието им на клипа. По моите критерии щях да одобря не повече от 10 от тях, а той освен тях преброи още 20 други БРАКУВАНИ МАТОЧНИКА, и ги обяви за качествени. Само това е достатъчно този човек да ми падне в очите и да си изясня що за майки ще произведе.

  2. #32
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Това по горе си е професионална работа, конкуренцията го изисква.
    На клиповете пчеларя не твърди, че са за продан, а показва начин при който любителите пчелари да си правят майки.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  3. #33
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    По въпроса с простудяването на личинките по време на местенето им насам-натам из пчелина, както и по време на прехвърлянето им. Вие сами видахте как гуруто не предприема абсолютно никакви мерки в това отношение. Взема си рамката и я носи на голямо растояние, и после се шушне под един навес без никаква защита от вятър и никакъв температурен или влажностен режим.

    Как съм решил проблема при мене:
    1. Имам специално оборудван СОЛАРЕН БУС с фотоволтаични панели на покрива.
    2. В буса има 220V мрежа посредством инвертор, има осветление, има отопление, има маса и друго оборудване, и най-важното - има апарат за генериране на влага и електронно поддържане на константна влажност.
    3. Буса се движи по специален път по южната страна на пчелина и може да спира на различно място така, щото до най-далечния от него кошер да има не повече от 7-8 метра разстояние.
    4. Първоначално спира на 5 метра от майчините семейства и в него за секунди се прехвърля питата с личинките.
    5. Вътре питата е на топло и влажно. Извършва се прехвърлянето, като този път буса е спрял пред съответната група отглеждачи и ходенето пеш и носенето на рамки пак е само няколко метра.
    6. Дори и при това кратко ходене рамката се завива с влажна кърпа.
    7. При ваденето на маточниците се използват специални термочанти за пренасяне на готовите маточници. Вътре в тях има електроника, която поддържа 35 градуса и се захранва от запалка на кола.

  4. #34
    Наблюдател
    Регистриран
    30.05.2016
    Мнения
    21
    Евгени има разлика м/у одглеждач и стартер ,а и м/у самите стартери също .

  5. #35
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov Виж публикацията
    Това по горе си е професионална работа, конкуренцията го изисква.
    На клиповете пчеларя не твърди, че са за продан, а показва начин при който любителите пчелари да си правят майки.
    Не става въпрос за професионализъм или не, а за направата на КАЧЕСТВЕНИ МАЙКИ. Това в клиповете беше повтаряно поне 100 пъти, а в действителност ВЪОБЩЕ НЕ ОТГОВАРЯ НА ИСТИНАТА. Тоест клиповете са ПОДВЕЖДАЩИ и могат да заблудят начинаещите пчелари.

    По принцип въобще не ме интересува кой как си прави майки за лични цели. Нека всеки да прави каквото си иска и да поврежда майките си колкото си иска. Когато обаче това се снима на клип в интернет и в този клип 100 пъти се повтаря, че така се правят качествени майки, това вече не го одобрявам, защото си е чиста проба ЛЪЖА И ИЗМАМА.

    Ако "гуруто" беше честен и почтен, той просто трябваше да каже "Пичове, това е моят метод за правене на майки. Ако ви харесва, повторете го." В никакъв случай не трябваше да ни набива в главите, че така стават качествени майки. Напротив - така стават посредствени и дори некачествени майки, и ние трябва да го кажем това във форума, за да не стават недоразумения.

  6. #36
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.10.2014
    Мнения
    684
    Пчеларски район
    Габрово
    Ето още един практик и той като първия и той учил за пчелар пък от дискусията разбирам че и той нищо не разбира
    https://www.youtube.com/watch?v=7swyo_VtAcU
    Не ща, еуропейски кранти ! Българка искам, Българка "сянка нележана”, „трева некосена”, „два бистри кладенци и вода ненапита" Връмугу

  7. #37
    Евала на човека че, с такъв патос се показва и обяснява.
    Аз лично никога (да не се заричам) няма да пробвам подобно нещо. За около 20 години съм се убедил, че за качеството на една майка най-голямо значение имат 3 фактора.
    1. температурен режим на отглеждане
    2. хранене на етап личинка
    3. осеменяване
    При показания метод, особено тази година, не смятам че е постигнат оптимален резултат. Разбира се не съм правил измервания в сандъчетата му, само предполагам. Второто - храната, ами аз не видях да дава перга или прашец, а освен това и пчелите са затворени. Какво да се коментира. трето условие, вече не зависи от него, но първите две.

  8. #38
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Мисля си, че повечето от нас са наясно при какви условия се произвеждат качествени майки. Но аз се чудя, колко в действителност са такива? След като, се твърди че това си проличава на следващата пролет?
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  9. #39
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от Remi Виж публикацията
    Ето още един практик и той като първия и той учил за пчелар пък от дискусията разбирам че и той нищо не разбира
    https://www.youtube.com/watch?v=7swyo_VtAcU
    Архивите са живи. Не така, че младежите ще се депресират.
    Навремето нашите баби и дядовци, на забавите не са имали грамофони, магнетофони, касетофони, СД плеъри, МР3 плеъри и т.н., и въпреки това са се забавлявали. В тоя ред на мисли нали не си мислите, че майкопроизводството е започнало вчера или миналата година.

  10. #40
    Автор
    Регистриран
    02.08.2014
    Мнения
    172
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    По въпроса с простудяването на личинките по време на местенето им насам-натам из пчелина, както и по време на прехвърлянето им. Вие сами видахте как гуруто не предприема абсолютно никакви мерки в това отношение. Взема си рамката и я носи на голямо растояние, и после се шушне под един навес без никаква защита от вятър и никакъв температурен или влажностен режим.

    Как съм решил проблема при мене:
    1. Имам специално оборудван СОЛАРЕН БУС с фотоволтаични панели на покрива.
    2. В буса има 220V мрежа посредством инвертор, има осветление, има отопление, има маса и друго оборудване, и най-важното - има апарат за генериране на влага и електронно поддържане на константна влажност.
    3. Буса се движи по специален път по южната страна на пчелина и може да спира на различно място така, щото до най-далечния от него кошер да има не повече от 7-8 метра разстояние.
    4. Първоначално спира на 5 метра от майчините семейства и в него за секунди се прехвърля питата с личинките.
    5. Вътре питата е на топло и влажно. Извършва се прехвърлянето, като този път буса е спрял пред съответната група отглеждачи и ходенето пеш и носенето на рамки пак е само няколко метра.
    6. Дори и при това кратко ходене рамката се завива с влажна кърпа.
    7. При ваденето на маточниците се използват специални термочанти за пренасяне на готовите маточници. Вътре в тях има електроника, която поддържа 35 градуса и се захранва от запалка на кола.
    Колко процента ти е успеваемоста (от пренесена личинка до снасяща майка)?
    Колко ти е реалната себестойност на произведена майка?
    Колко време ще издържиш да ги продаваш на 20 кинта парчето, преди да фалираш?

 

 
Страница 4 от 10 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •