Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 21
  1. #11
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Виждал сум го многократно. В единия пчелин пръскам с тотален хербицид защото не става за косене. Има и много тученица. Аз пръскам те след мен кацат веднага.
    На рапицата затварям и отварям привечер. На другия ден носят яко и въобще не ги интересува.
    Всеки може да направи проба с растение което посещават в момента. Избираш препарат и пръскаш и после нсблюдаваш.
    Инсектицид и хербицид са коренно различни препарата.
    https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F...86%D0%B8%D0%B4

  2. #12
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от ves Виж публикацията
    Възможно ли е в тази тема да помислим за ефективни пчеларски техники, с които да минимизираме отравянето на пчелите в следствие на пръскане с токсични за пчелите препарати.

    Върти ми се следната идея в главата.
    1.Установено е, че поради простия си мозък пчелите изключително бързо се подават на дресировка. Много по-бързо от животните с по-сложен мозък. При един експеримент (сложил съм линк по-долу) експериментират с пет изкуствени аромата, като след един от ароматите давали захарен сироп на пчелите. Пчелите започнали да правят връзка м-у този аромат и сиропа само след 3 часа. Като от подаването на аромата до "разпознаването" му на вече дресираните пчели са били необходими 150 милисекунди.

    2. В природата има много естествени токсини и пчелите имат вградени механизми да се предпазват от тях. Ако пчела консумира нектар и се почувства зле, тя престава да пие от този нектар.

    3. Пчелите имат много силно развито обоняние. Всички препарати за растителна защита има специфична миризма, така че пчелите могат да ги помиришат.

    Та въпроса е можем ли да дресираме пчелите, когато подушат отровните препарати изобщо да не доближават растенията и да не пият нектар/събират прашец от тях. Примерно ако направим един коктейл от най-използваните препарати, но с по-ниска концентрация и го сложим във външна хранилка в пчелина. С достатъчно малък отвор за да могат само малък процент от летящите пчели да го вкусят и с достатъчно ниска концентрация за да не умрат. Дали тези пчели ще се научат да избягват тези миризми и по-важното дали ще предадат наученото на другите пчели в кошера.

    Другия вариант, който си мисля е ако има овощна градина или някаква нива с медоносна растителност в близост и знаем, че ще се пръска с химикали, да направим чай от цвета на това растение, да добавим към него вещество, което пчелите отбягват и така пчелите да се дресират да не ходят в тази нива/градина.

    http://cordis.europa.eu/news/rcn/33131_en.html

    http://cordis.europa.eu/news/rcn/32901_en.html
    Интересно какви репеленти отблъскват пчелите? Защото с обучението, ако те не си предават знанията ще има действие само в едно поколение. А ако се открие такъв/такива репеленти те могат да се с месват с химикала за пръскане и ще отблъскват всички пчели, че вероятно и други насекоми.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  3. #13
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.04.2015
    Мнения
    340
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Обонятелната система на всички животни е настроена да разпознава строго определени миризми. Това е така защото за всеки един атом (молекула), която подлежи на разпознаване, си има строго определен обонятелен рецептор (неврон), който разпознава само нея и нищо друго. Като цяло през милионите години еволюция природата се е постарала да оборудва животинските видове с различни видове рецептори, но няма как да ги накараме да разпознават миризма, за която те никога не са еволюирали (нямат рецептори). С две думи - съществуват миризми, които не могат да бъдат подушени (разпознати). Това са миризми, които ги няма в естествената природа (тоест съвременни изкуствено синтезирани препарати).
    Не знам от къде си намерил тази информация, но не съм съгласен с Теб. Хората сме бозайници и усещаме стотици изкуствени аромати, които никога не са ни съпровождали в еволюцията ни. Кучетата се обучават да надушват експлозиви и наркотици. И двете ги няма в природата. Просто всяко животно обръща внимание на миризмите, които са свързани с неговото оцеляване и игнорира тези които не са важни за него. Кучето като хищник се интересува от миризмите от животински произход, защото означават храна или по-голям хищник. Пчелите се интересуват от ароматите на цветовете и миризмите в кошера (множество хормони). Множеството експерименти с пчели тренирани да разпознават неспецифични за тях миризми (експлозиви, болести) показва, че те могат да бъдат дресирани да реагират на неспецифични за тях миризми. В линка който посочих се говори за ИЗКУСТВЕНИ аромати. Всъщност акацията, която пчелите разпознават безпогрешно е внесена преди век в Европа и пчелите не са я срещали през милионите години от съществуването си. Самата бяла, рафинирана, тръстикова захар може да се каже, че е неестествен аромат за тях. Това не им пречи да я надушват като я сипем в хранилките.

    Всеизвестно е, че пчелите лесно могат да се дресират да проявяват афинитет към определени аромати. Знае се че имат вроден инстинкт да НЕ събират нектар от който се чувстват зле. Въпроса е може ли да се дресират да не събират определени аромати.

    Другата техника за който се чудя е поставянето на поилка със солена вода. Някъде бях чел за поставяне на поилка на пчелина за да не търсят пчелите вода от замърсени източници, но ми се стори глупаво. Все пак не сме чак толкова замърсена държава, че реките и потоците да са замърсени. Обаче като се замислих! Като измия лятото на кучето клетката и се събират пчели да пият от водата по цимента. Пчелите се нуждаят от сол и понякога я намират в урината на животните. Като се има предвид, че често животните се третират против бълхи и кърлежи се чудя доколко пчелите биха могли да внесат отрови в кошера от такива водоизточници. И ако сложим поилка със солена вода, дали това няма да е от полза. Не коства почти нищо.

  4. #14
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.04.2015
    Мнения
    340
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    Интересно какви репеленти отблъскват пчелите? Защото с обучението, ако те не си предават знанията ще има действие само в едно поколение. А ако се открие такъв/такива репеленти те могат да се с месват с химикала за пръскане и ще отблъскват всички пчели, че вероятно и други насекоми.
    По-скоро въпроса е дали натровените пчели биха предали информацията на останалите в кошера. Скутелатор беше споменал в един пост, че една пчела кат се натрови, ако стигне до кошера дава стоп сигнал на другите пчели. Не знам за какъв стоп сигнал става въпрос, но след като има "танц" с който една пчела указва кординатите на пашата на другите в кошера, дали има подобен механизъм за даване на кординати на отровен нектар.
    https://en.wikipedia.org/wiki/Waggle_dance

  5. #15
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    По-вероятно е да има успех с малки дози от отровата в сиропа, 1-2 дена преди пръскането.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  6. #16
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Инсектицид и хербицид са коренно различни препарата.
    https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F...86%D0%B8%D0%B4
    Правя добре разлика между херба и инсект. И двете са пестициди и двете са непозната химия в еволюцията на пчелите. Рапицата се пръска с инсектициди най-вече срещу бръмбър цветояд. След пръскане я посещават толкова колкото и преди. В коктейла за цветояда в нашия район се изичиха и слагат и регулатор на растежа (цъфтежа) и листен тор и хербицид. За това и пострадох тази година от третиран прашец ( недоказано от лаборатория заключение).
    Пак повтарям, който иска да вземе опаковка циперметрин и да напръска малка площ и да наблюдава.

  7. #17
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от ves Виж публикацията
    .....Множеството експерименти с пчели тренирани да разпознават неспецифични за тях миризми (експлозиви, болести) показва, че те могат да бъдат дресирани да реагират на неспецифични за тях миризми. В линка който посочих се говори за ИЗКУСТВЕНИ аромати.....
    Не приказвай глупости, прочетени от вестнците ..... Мисля, че си разумен човек, и можеш да си изясниш кое е истина и кое - бръщолевене на некомпетентни журналисти. Да, и аз съм чел и гледал клипове как пчелите се обучават да разпознават наркотици, но това по принцип е една заблуда за некомпетентни лековерници.

    Вече написах, че пчелния мозък има само 50 000 неврона. Дори и всичките те да бяха заети само с разпознаване на миризми и нищо друго, пак говорим само за 50 000 миризми (всъщност поне 100 пъти по-малко). Възможните видове химически съединения на всичките химически елементи обаче са милиони на брой ...... Хоппа ..... нещо числата не се връзват.

    Също така тука трябва да се спомене и за начина на работа на една клетка и как тя взаимодействува с външните дразнители (в случая с някаква молекула, носител на някаква миризма). Във форума имаше публикуван един безкрайно интересен клип на тази тема и аз го изгледах няколко пъти, но ти явно си го проспал. Накратко - за да може дадена клетка да детектира и реагира на дадено химическо съединение, тя трябва да има СПЕЦИАЛИЗИРАН РЕЦЕПТОР ТОЧНО ЗА КОНКРЕТНАТА МОЛЕКУЛА на това съединение. И тази клетка (рецептор) може да разпознава САМО ТАЗИ МОЛЕКУЛА И НИЩО ДРУГО.

    За кучето вече знаем, че може да различава около 50 000 различни видове миризми. Тоест има поне 50 000 различни видове рецептори в обонятелния си апарат, и поне 1000 пъти по толкова мозъчни неврони, с които да направи базата данни за анализ, запомняне и разпознаване на тези миризми.

    Пчелата с нейните 50 000 неврона едва ли заделя повече от 2-3 хиляди от тях за разпознаване на миризми, което означава, че тя едва ли е в състояние да разпознае повече от 100 различни миризми. По-скоро говорим за 100 различни молекули, независимо в какви съединения те попадат. И в процеса на еволюция природата е подбрала 100-те най-важни молекули от всичките 100 милиона възможни комбинации и е обучила пчелата само на тях и на нищо друго.

    Ще дам един по-разбираем пример. Ако говорим за писменност и природата те е обучила да разпознаваш запъртъци, давайки ти рецептор за буквата Ц, то с този рецептор ти ще разпознаваш и наркотици, защото в тях също има Ц, но ще разпознаваш и цици и мекици, и поне още 10 000 думи с Ц, и мозъка ти ще си мисли, че всичко това са запъртъци (просто защото толкова му е капацитета). Ако обаче природата не те е обучила да разпознаваш Ч (просто нямаш рецептор за него), един огромен клас от миризми (милиони на брой) въобще няма да ги надушваш.

    Ако пчелите все пак са в състояние да разпознават наркотици, то това е защото те надушват някоя тяхна съставка, която им е позната от природата, но тази съставка може да я има в поне 100 000 други полезни вечества, и пчелата ще ги детектира всичките без изключение като наркотици.

  8. #18
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Правя добре разлика между херба и инсект. И двете са пестициди и двете са непозната химия в еволюцията на пчелите. Рапицата се пръска с инсектициди най-вече срещу бръмбър цветояд. След пръскане я посещават толкова колкото и преди. В коктейла за цветояда в нашия район се изичиха и слагат и регулатор на растежа (цъфтежа) и листен тор и хербицид. За това и пострадох тази година от третиран прашец ( недоказано от лаборатория заключение).
    Пак повтарям, който иска да вземе опаковка циперметрин и да напръска малка площ и да наблюдава.
    Защо си пръскал с Циперметрин?

  9. #19
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.04.2015
    Мнения
    340
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Не приказвай глупости, прочетени от вестнците ..... Мисля, че си разумен човек, и можеш да си изясниш кое е истина и кое - бръщолевене на некомпетентни журналисти. Да, и аз съм чел и гледал клипове как пчелите се обучават да разпознават наркотици, но това по принцип е една заблуда за некомпетентни лековерници.
    Ето ти едно клипче от ВОЕННА ЛАБОРАТОРИЯ. След третата минута показват как тренират пчелите да реагират на експлозиви - общо четири тренировки по шест секунди.
    https://www.youtube.com/watch?v=_T7d0bze4kM

  10. #20
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от ves Виж публикацията
    Ето ти едно клипче от ВОЕННА ЛАБОРАТОРИЯ. След третата минута показват как тренират пчелите да реагират на експлозиви - общо четири тренировки по шест секунди.
    https://www.youtube.com/watch?v=_T7d0bze4kM
    Лос Аламос са твърде сериозна институция и авторитет във военните изследвания и може да им се вярва. Колкото до това как работят рецепторите на пчелата, как функционира мозъка и и как се съхранява информацията аз бих бил доста предпазлив. Всяка аналогия с човешкия мозък или мозъка на животните може да се окаже твърде погрешна. Да не се окаже, че примерно в главите си имат химически компютър или нещо друго, за което ние въобще не подозираме... Такъв високоорганизиран начин на живот в една колония от 30-40-50К биологични единици за толкова кратък жизнен цикъл никак не ми изглежда прост процес.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

 

 
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •