Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 30
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    17.09.2013
    Мнения
    29
    Пчеларски район
    общ. Ковачевци

    Метод на В. П. Цебро

    Здравейте, навярно има хора от групата, които са опитвали метода на работа на руснака В.П. Цебро.
    https://www.youtube.com/watch?v=aY1TfB8-a44&t=2089s
    Интересно ми е дали предложения начин на работа с пчелните семейства е приложим за нашите условия и за пчелите, с които работим. Надявам се да споделите ако имате опит с този метод.
    https://www.youtube.com/watch?v=OqIsFRrn11c Този руснак качва интересни клипове в Туба, но някой неща за "Метода на Цебро" не мога да ги разбера поради малкия ми опит с пчелите.

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    "Магастарател" е интересен..Общо взето на есен създаваш,через обединение,супер семейство.На пролет разтоварваш,за да запазиш работното състояние на основното семейство.....

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    В.П. Цебро - Мастер – клас
    Цебро В.П.


    Коновальчук А.Т.

    Биографска справка
    Цебро Владимир Петрович
    се е родил в Украйна в Черкаска област в 1935 година. С пчеларство се занимава от 10 годишен. Днешно време той се грижи за пчелин от 225 кошера (зимуват). През лятото пчелина се увеличава до 700 семейства. Пчелинът е разположен на 6 точки в покрайнините на Псков. Председател е на Псковското общество на пчеларите. Научен сътрудник на отдела по пчеларство на Псковския НИИ на селското стопанство.
    Владимир Петрович, първият въпрос, както се казва за себе си. С какво започнахте, как станахте пчелар?
    С пчеларство се занимавам от детските си години. Баща ми винаги се е грижил за пчели. На пчелина ни имаше и кошери – колоди и украински лежаци. След службата в армията, съдбата ме изпрати в Псковска област. Ожених се. Пчелар се оказа и тъстът ми. Така тръгна всичко. Където и да работех, около мен винаги е имало пчелин. От 1970 – година започнах да се занимавам с проблемите на ускореното развитие на семействата. Аз не вярвах и не вярвам, че на Северо – Запад не може от пчелин да се получат високи доходи. Показателите – 10 – 15 кг от семейство – това е „постижение” за малките пчелини от 5 – 6 кошера. За стационарните, промишлени пчелини и 100 кг не е граница. Аз винаги се намирам в някакви търсения на още по – добра и безроева пчеларска технология, подходяща за моя район. Посоянно общувам с пчелари от Белорусия, Украйна, Прибалтика, Финландия. Искам да подчертая, че технологията аз я разработвам за себе си и за своите помощници. На никого не натрапвам своето мнение. Още повече, никого не съветвам сляпо да повтаря всичко, което правим аз и моите помощници. Аз постоянно експериментирам. Изучавам поведението на пчелите.
    В последните броеве на сп. „Пчеловодство” и на вестника „Пасека России” остро е поставен въпроса за културата на пчеларството в Русия. Вашето мнение по този проблем?
    Въпросът за културата на пчеларството не само е назрял, но и отдавна е презрял. Това не е само проблем на пчеларите. Това е проблем на държавата. Нито един, още повече начинаещ пчелар, сам няма да стане културен пчелар. За целта в нашата страна съвършенно не са създадени условия. Пчеларите не са защитени, нито пред стихия от страна на природата, нито пред произвола на чиновниците. В народа „ходи” мнението, че пчеларите са богати хора. И на мен ми се иска да закрещя: Елате всички да се занимавате с пчеларство и да ставате богати! Но тук веднага ще се разочаровате. Сега е времето на прекупвачите и на фалшификаторите на меда. Производителят е забравен от всички. Кажете ми, с какви средства ще си купи електрифицирана центрофуга пчеларят, който има пчелин от 15 – 20 пчелни семейства? А, ако пчелите в неговите кошери ги достигне болест, то това си е само негов проблем. Ако на пчеларя му се удаде да произведе нещо през този сезон, то къде е надеждата, че това ще стане и през следващия? В страната съвършенно отсъстват ветеринарната помощ и контрола. Промишлеността произвежда допотопно оборудване и инвентар. Може ли днешно време да се използват центрофуги от оцинкована ламарина? Медът се съхранява в обеми от оцинкована ламарина и пластмаси, които не са предназначени за хранителната промишленост. Има и много проблеми свързани с манталитета на нашите пчелари. И до сега преобладава роевото отглеждане на пчели. Maлко са хората които отглеждат майки. Медът се центрофугира от някои пчелари в неприспособени приспособления с използването на ръждиви посуда. Медът не се филтрира. Ако трябва да бъда песимист, кръгът се затвори. Но изход има. И този изход трябва да го намерят самите пчелари. Аз искам да кажа на всички пчелари – търсете начини да се обединявате!!!
    Вие работите със стандартна рамка 435х300 мм. А как се отнасяте към многокорпусните кошери с рамка 435х230 мм. Никога ли не ви е минавала мисълта да преминете на многокорпусни кошери от типа Лангстрот – Рут?
    Това, че работя със стандартна рамка дава много преимущества. Първото и основното преимущество това е основата на промишленото пчеларство. Аз продължително време работех като зоотехник на Псковската кантора по пчеларство. Точно в това време започна кампания, по внедряването на Северо – Запад на многокорпусни кошери. Тях ги докарваха – хиляди бройки. Кошерите бяха с ниско качество. Даже се стигна до там, че започнаха да ги раздават безплатно. Но те не можаха „да пуснат корени” в Псковска област. Причините тук са няколко. Многокорпусните кошери изискват високо качество на изработването им, високо ниво на механизация. Пчелините с многокорпусни кошери много лесно биваха подлагани на кражби. Ветровете, дъждът и кишата в нашия регион също не способстват за внедряването на многокорпусните кошери. Но освен тези проблеми има още един, аз бих казал основен проблем. Това е продължителнато и неустойчиво време през пролетта. Как да се разшири гнездото веднага с два корпуса, ако още е студено. А да се отлага разширението не може. Получава се, че 10 пити на рамки с размери 435х230 мм в средата на април е вече малко, а 20 пити е вече много. През това време в Псковска област широко се използваха кошерите с 14 пити на рамка 435х300 мм с магазин. Много пчелари този кошер ги устройваше. Отначало устройваше и мене. Но после стигнах до извода, че размерът на гнездото е избран удачно за нашата зона, а магазинът с 14 пити е неудобен. Подчертавам, 12 пити за гнездото са малко, а 16 вече са много. През това време аз превозвах магазините с 14 пити за центрофугиране с ремаркето на лекия си автомобил, където се събираха само 9 броя. А магазинни надставки с по 10 пити се побираха 40 броя, при това с тях е по – лесно да се работи. Освен това на мода излезе строителната рамка за борба с вароатозата. А как да се следи за нея, ако отгоре има магазин. Ето така и започна модернизацията на кошерите в процеса на работата. На кошерите с 14 магазинни пити започнахме да разполагаме магазинни надставки с по 10 пити. Тогава 4 – те крайни пити на гнездото се оказваха винаги достъпни за пчеларя.
    Разкажете подробно за своята конструкция на кошера и нуклеуса!
    Кошерът, който ние използваме не е измислен от мен. Единственото, което аз направих е, че го приспособих така, че да се използва в промишлена технология за отглеждане на пчели. Модернизацията на кошера отне няколко години. Сега кошерите на всички точки (пчелини) са абселютно еднакви.


  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Самият кошер е многофункционален, трансформируем. Състои се от двустенна долна част за 14 рамки и едностенна горна част, в която се побират 2 снемащи се корпуса по за 10 пити и два снемащи се корпуса за по 5 пити. Освен това в комплекта на кошера влизат още допълнително и две леки дъна и капак, който е по мярката на корпуса за 10 пити. Те се използват само през лятото. В кошера практически не се използват магазини. Ние се отказахме от тях. Естествено, че такъв кошер не е удобен за транспортиране. На пчелина трябва да има помещения за съхраняване на корпусите и рамките. Но се задава въпроса, кой на Северо – Запад се занимава с подвижно пчеларство? Навсякъде медоносите са едни и същи. Максималното количество пити в такъв кошер по време на медосбора достига до 44 броя. Само в горните корпуси се побира повече от 100 кг стоков мед.
    Зимуват пчелите в два корпуса по за 10 пити, по – точно на 10 пити в долния корпус, като са отделени с преградна дъска и с корпус. Затоплящият материал е само горен. Стандартно памучно матраче.
    В качеството на нуклеус ние използваме кошерчета на 6 стандартни пити. По – рано ние ги използвахме за организиране на временни отводки. Нуклеусът ние го формираме с 3 пити, повече не трябва. Който иска да прави отделно кошерчета – нуклеуси, може веднага да ги прави за три пити. Нуклеусите, които имат нестандартна рамка са много неудобни.
    За отводки ние използваме стандартни корпуси за 10 пити, като допълнително ги снабдяваме с дъна и капаци. Целият комплект за отводки се състои от 6 – 7 корпуса за 10 пити и 2 корпуса за 5 пити. Необходимо е още да се обясни, че за удобство капакът на кошера и страничната стена са направени на панти и се отварят. Капакът на кошера в отворено състояние се превръща в удобна масичка.
    А какво е теглото на кошера?
    Кошерът напълно комплектован (44 гнездови пити) в периода на главниа медосбор може да достига до 260 кг. В зимата кошера влиза с тегло примерно 125 кг. Такъв кошер няма да го преобърне нито вятър нито буря. На такива кошери малко се посяга от любителите на кражбите. А, празният кошер тежи примерно 56 кг.
    Конструкцията на кошера предвижда разширение с корпуси. А рамката има ли ограничения по преместването и?
    Да, действително, ние практически се отказахме от магазините. Но разширението с корпуси, ние го правим да съответства на нашите сили и възможности. Корпус за 10 пити, който е пълен с рамки с восъчни листове и празни пити е по силите и на един човек, а да се снеме такъв корпус с мед не е никак просто. Но това не е проблем. Половината пити се изземват и се поставят в корпус или в спомагателен сандък. Никакви ограничения, нито по отношение на корпуса, нито по отношение на рамките не използваме. Няма нужда от това. Освен това, широко използваната зад граница Хофманова рамка в центрофугите – родно производство, просто се разрушава. Разделителите увеличават времето при изваждането на питата от корпуса. Хофмановата рамка е незаменима при подвижното пчеларство. На крупните стационарни пчелини, в които работите трябва да се изпълняват бързо, пчели и майки попадат под разделителите, и много от тях загиват, нещо, което не става при използването на обикновени рамки.
    А как вие формирате точката (отделният пчелин). Какви постройки има там? Какво се съхранява там през лятото и през зимата?
    Пчелините ги формираме там, където има възможност да се договорим с местните власти. Често те са разположени далече от населените места. Колкото и да изглежда странно, те не се охраняват.
    Размерът на пчелина трябва да бъде достатъчен за разместването на необходимото количество кошери. По – рано аз смятах, че нашите медоноси не могат да захранят повече от 30 пчелни семейства. Но практиката показва, че наличният медоносен конвейр е способен да обезпечи с нектар не по – малко от 100 семейства със сила 10 – 12 кг.
    Естествено, че основното правило за избора на точката, - това е наличието на медоноси. Най – добро място се явяват криволиците на реката, местата за сенокос, пастбищата, блатата, краищата на горите. На пчелина са разположени само най – необходимите постройки. Това са бараки направени от плоскости. Оградата е от дървесни отпадъци. Луксът на пчелина е неуместен. В който и да е момент, точката може с минимални загуби да бъде ликвидирана. В бараките през лятото се съхраняват корпуси, възглавници и друг инвентар. През зимата бараките се използват за съхранение на корпуси с празни пити, при такова разположение те добре се вентилират. Мишките нямат достъп до питите. Питите в корпусите са разположени по – широко, отколкото в кошера. То ест вместо 10 са разположени 9 пити. Молци практически няма. Никакви други обработки против молци не правим.
    А в какви цветовe са боядисани кошерите, как са ориентирани входовете?
    Кошерите на пчелина са боядисани в светло сини, жълти, бели и кафеви цветове. Най – добрият цвят за кошера се явява светло синият. Входовете са ориентирани главно на юг.
    Как организирате вентилацията на кошера през пролетта, през лятото, през есента и през зимата?
    Основното правило, което аз винаги преследвам – това е по – добре да се превентилира гнездото, отколкото да се недовентилира. Това също се отнася към размера (обема) на гнездото през пролетта. Когато семейството се развива, то това става съобразно обема на гнездото. Откъде е известно на пчелите, че ще дойде пчеларя и ще разшири гнездото? Тук аз влизам в противоречие с препоръките на класическата наука, които препоръчват през пролетта да се стеснява гнездото. Според мен, тези препоръки са само неправилно разбран смисъл на метода на Блинов. През пролетта, аз никога не правя затопляне отстрани, зад преградната дъска. Под нея винаги има място за преминаване на пчелите. Пчелите добре разбират размерите на своето жилище. Празните пити от страни на преградната дъска, това също е жилище. Ако няма пити, независимо от това пчелите също възприемат обема като жилище. Отворите аз винаги ги държа широки 10 см. През пролетта малко ги намалявам. През лятото ги разширявам до 40 см. През зимата горният вход в отворен 10 см, а долният 25 – 30 см. Размерът на входовете в кошера – долният 400х10мм, горния 100х10мм.
    Вие много години осъвършенствате пчеларския инвентар. Бихте ли могли да посъветвате пчеларите, сами да си го изработват и след това да го използват на практика?
    Самата действителност ме изправи пред необходимостта от осъвършенстване на пчеларския инвентар. Как може да се използва центрофуга, която се върти на ръка и с нея да се постигне висока производителност? Или как да се произведат майки, като се използва изолатор, произвеждан от някои от нашите заводи? Маточни рамки и рамки за произвеждане на яйца на една и съща възраст в нашата страна никой не предлага. И трето и четвърто ... Така, че осъвършенстването на пчеларския инвентар за мен не е хоби, а необходимост. Първото, което направих беше центрофуга за 32 пити с електрическо задвижване. Задвижването става с постоянен ток. Работи практически безшумно. Оборотите се увеличават плавно. Питите не се повреждат. Изработихме специален филтър. Медът го вливаме във филтрите с кофи. Независимо от това, че филтърът има няколко степени на филтрация, той практически не се задръства. Всичките остатъци от восъка се повдигат нагоре, където лесно се събират. Като последна степен на филтрация се използва увлажнена марля в два слоя. Капацитетът на филтъра съставлява 250 литра (5 бидона).

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Усъвършенствахме изолатора за отглеждане на майки.
    Изолаторът, който ние използваме, принципно се отличава от произведения в наш завод с това, че майката снася яйца само от едната страна. На другата страна на
    питата майката не може да снася яйца, а пчелите не могат да я заливат с мед. Такава конструкция на изолатора позволява на пчеларя да се занимава с отглеждане на майки в полеви условия. Изолаторът е изработен от стандартна разделителна решетка, има отвор за пускане на майката. От противоположната страна изолаторът се затваря с решетка. Такъв изолатор лесно се разполага на стандартна пита и се фиксира с помощта на метални „мустаци” (щифтове).
    Рамката за получаване на яйца на една и съща възраст е стандартна. Но към нея се предявяват много високи изисквания. В нея не трябва да се отглеждат пчели, тя не трябва да има пукнатини. Килийките трябва да бъдат правилни.
    Маточната рамка ние също направихме със собствена конструкция, с преобръщащи се планки. Това позволява лесно да се закрепват лентички с килийки от пита, в които се намират двудневни яйца, като седим в автомобила. Размерът на страничните летвички е същият, 470 мм, а самата рамка има размер 200х200 мм. Ширината на рамката е 15 мм. Вие ще ме попитате, защо не използвам джентерова пита. Поради това, че е скъпа. Работата с нея е усложнена. В полеви условия, даже мисля, че е невъзможна. Но това е мое мнение.
    При отпечатването на питите, ние вече няколко години използваме парови ножове със собствена конструкция. Ножовете се изработват от коса. Дръжката е разположена отгоре, под ъгъл, както е в търкачките със шкурка. Такова разположение на дръжката упростява работата. В качеството на паров генератор се използва бачок на 8 литра със заварен капак. На капака има изведена тръбичка на която е присъединена тръбата. Бачокът се поставя на електрическа печка. Ножът се съединява с парогенератора при помощта на тънки гумени тръби. По дължина ножът трябва да е такъв, че да захваща цялата пита при рязането. Отпечатките се изрязват до дървената част. Това позволява да се увеличи добивът на восък. Освен това пчелите имат по – малко работа, като приготвят питите за снасяне на яйца от майката.
    На пчелина се налага да се изработват голямо количество рамки и други изделия. Ние никога не пристъпваме към изработването на изделия в голямо количество без преди това да сме изработили шаблон. Шаблонът позволява да се прави всичко бързо, точно и лесно.
    На пчелина всичко трябва да бъде еднообразно. Кошерите трябва да се намират на метални подставки. Капаците на кошерите трябва да бъдат метални. На централната база има работилница, оборудвана с дървообработващи машини.
    Предназначението на гнездовите пити, магазинните и питите за храна. Как вие ги използвате?

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    За добив на мед ние използваме само гнездови пити. Както аз вече отбелязах, ние практически се отказахме от използването на магазинни пити и пити за храна. За тези които не знаят, рамката за храна има размер 1/3 от гнездовата. Питата за храна може да се използва за попълване на запасите или при формирането на запасите за зимата. Но най – доброто приложение на тази рамка е за получаването в нея на мед в пита. Рамките се поставят без восъчни листове. Пчелите добре ги изграждат, а на пазара се купуват с желание от клиентите. Теглото на такава пита е около 1 кг.
    Как се отнасяте към нестандартните, т.е. към алтернативните конструкции на кошери. Например, кошерът биостатор на Глазов Г.В. с рамка 510х525 мм или кошера за Северните ширини на А.Т. Андреев с рамка 300х500мм?
    Отрицателно. Нестандартните кошери правят невъзможна механизацията на работата в пчеларските процеси. Обикновено такива кошери се изобретяват от начинаещи пчелари или от хора, които са започнали, но не са усвоили пчеларското ремесло. Мащабно погледнато изменението на стандартните рамки е глупост. От размерите на питите малко зависи. Всичко зависи от майсторството на пчеларя. Нищо хубаво аз не виждам в тези изобретения. Пчеларите се отвличат от основната работа и губят време, а начинаещите пчелари се объркват още повече.
    Много пчелари задават въпроса. Как да се определи типът на пашата и съответно, да се разработи технология за отглеждане на пчели на своя си пчелин?
    Типът на пашата се определя в зависимост от периодичността на цъфтеж на медоносите и количеството на отделяните нектари. Знаейки това, пчеларят може да игнорира второстепенните паши и през това време да нараства силата на семейството за основната паша. Много е важно пчеларят да определи началото на главната паша. Само на главната паша той ще получи основната продукция. Всички пчелари на Северо – Запад знаят, че главната паша може да настъпи, примерно в началото на юли и може да продължи до средата на месец август. Но началото на главната паша на Северо – Запад в различните години се колебае плюс – минус две – три седмици. Конкретна дата за начало на главната паша на вашия пчелин се определя по таблицата на цъфтеж на медоносите. За целта е необходимо да се запишат времето на цъфтеж на първите медоноси и по таблицата да се определят началото на цъфтеж на медоносите на главната паша. През това време цъфтят основните медоноси на главната паша.
    Но на Северо – Запад има още една главна паша – ивова (от върби). Тя е по – интензивна. От пашата с върбите може да се вземе по 20 – 30 кг прекрасен мед, но пчелите за тази паша трябва да се готвят от сесента. Не винаги за тази паша способства времето.
    При такъв набор от медоноси пчелите роят ли се все пак?
    Може аз и да не съм прав, но Северо – Запад да се удържи семейството от рояване без деление е невъзможно. Зная, че съществеува теория за цялостното съхранение на семейството. Теория има, а мед няма.
    Многогодишните опити са доказали, че стоков мед на Северо – Запада може да се получи само за кратковременен период. Този период немного се колебае като дати, но по принцип практически е две – три седмици. Това почти винаги е втората – третата декада на юли месец. Медоносите на главната паша могат да се отличават по региони, но списъкът им е ограничен. Медът от липата в нашия регион е голяма рядкост. Задачата на всеки пчелар е колкото може повече да увеличи количеството на пчелите за главната паша.
    Технологията на отглеждане на пчелите винаги е свързана с периодът на цъфтеж на медоносите. Как практически вие определяте времето за началото на следващата ви работа?
    Цъфтежа на медоносите има определена цикличност. Имайки календар на цъфтенето на медоносите за своята местност може достатъчно точно да се определи главната паша. Именно от началото на главната паша и започва и планирането на всички дейности на пчелина. То ест всички дейности се планират на пръв поглед отзад напред.
    В какво е основата на вашата технология. Сега тя се отличава от тази която вие сте описали в книгата си „День за днем на пасеке”?
    В.П.Цебро е публикувал две книги, в които подробно е описал своите разработки. Първата от тях - "Ден след ден на пчелина" (День за днем на пасеке. - Л.: Лениздат, 1991.), е настолна книга за много руски пчелари, както начинаещи, така и напреднали. Безплатен електронен вариант на книгата лесно може да бъде открит в руското интернет пространство (http://www.computer-and-bees.com/Bee...roducts_id=116). И макар че в книгата е описан достатъчно остарял вече вариант на технологията, при който от всяко иззимувало семейство се получават по две отводки за реализация и 10-15 кг стоков мед, книгата продължава да е полезна (допълнение при превода).
    Много години, за основа на технологията ние използвахме класическата постановка:
    Създаване на една отводка с оплодена майка, след това обединение на семействата на главната паша. Но такава технология не винаги е била успешна. Част от семействата продължи да се роява. И тогава ние продължихме с опитите и формирахме две отводки от едно иззимувало семейство със зрял маточник. Резултатите ни обезкуражиха. Резервите на пчелите са безгранични. Ето вече 5 години ние практикуваме безроева технология с формиране на две отводки със зрял маточник, без търсенето на майките.
    Част от пилото от основното семейство ние предаваме в отводките с цел тяхното усилване. Практически целия юни ние нарастваме семействата. Цялата работа с тях ние изпълняваме строго по календарен план. План съставяме за всяка година, като отчитаме опита на предходната година.

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    При такава големина на пчелина както е при вас, естествено е да е скъпа всяка минута. Как вие планирате, работите си на пчелина, как ги групирате по важност?
    На пчелина няма важни работи и такива, които могат да се пренебрегнат. Всички работи са важни. И всички те са отчетени в календарния план. На голям пчелин, пчеларят няма възможност да си избира по – разнообразна работа. Ако вие пренебрегвате някаква работа или я игнорирате, то можете да стигнете до неуправляем процес. Затова на пчелина няма нито почивни дни нито празници. Даже и климатичните условия да не позволяват, то работите трябва да се изпълняват по график, независимо от това, ние ги изпълняваме и с това понякога веселим местните пчелари.
    Вашият календарен план е съставен за голям пчелин, за конкретна местност, за конкретна технология. А може ли такъв план да се състави за неголям пчелин?
    За какъвто и да е пчелин, такъв план не само няма да попречи, но е и задължително да се съставя. Планът винаги дисциплинира пчеларя. Климатичните условия и развитието на семействата се явяват основополагащи при съставянето на плана. За една година пчеларят няма да може да се научи да съставя план. Необходимо е да се отчитат много фактори. Моите съседи пчелари понякога се опитват сляпо да копират нашите действия на пчелина. Ако ние поставяме вторите корпуси, то това не означава, че всички могат да го правят. В зимата нашите семейства влизат като свръх силни. Семействата през октомври достигат 4 – 5 кг. Такива семейства ние формираме от две. Естествено, че и през пролетта такива семейства се развиват по – интензивно. Вторите корпуси ние поставяме само тогава, когато семейството заема всичките 14 пити на долния корпус и има не по – малко от 8 пити с пило. Всички по – нататъшни работи са свързани с времето за поставяне на втория корпус. Моментът на поставянето на втория корпус се явява контролен при съставянето на плана.
    Вие постоянно усъвършенствате технологията на отглеждане на пчелите. А с какво ви обогати сезона 2004 - 2005 г.?
    През тази година ние подготвихме календарен план за провеждане на задължителните работи, като отчитахме опита на прдходния сезон. За читателя искам да поясня, че освен производството на мед на пчелина ние още постоянно провеждаме изследвания в рамките на програмата на отдела по пчеларство на Псковския НИИ по селско стопанство. Опитите по използването на стари майки през сезона 2004 година нас ни обезкуражиха. Ако майката не се ограничава в един корпус, то това дава повече продукция. Ние използвахме метода на размяна на корпусите (класически прием за многокорпусното отглеждане на пчели), само, че манипулирахме не с корпуси, а с отделни пити. Пилото ние го спускахме в първия корпус, а маломедните и перговитев пити ги вдигахме горе. Този способ много стимулира майката да снася яйца. Още повече, че майката постоянно снася яйца в горната, по – топла зона.
    Вашето отношение към подхранването на пчелите със сироп. Кога и как може да се подхранва. Как това се отразява на количеството на меда?
    С подхранването на пчелите със захар ние не се занимаваме. Смятам стимулиращите подхранвания през пролетта за вредни, тъй като провокират пчелите към гибел. Единственото което правим е това, че приучаваме пчелите към водата. За това в хранилките през пролетта сипваме по 1 кг захар и заливаме с 1 л студена вода. В хода на вземането на водата от пчелите захарта се разтваря. За целия сезон от хранилката от пчелите се изпива до 8 л вода. Водата я вливаме при правенето на различни неща в кошерите. Общи хранилки на пчелина не правим, тъй като това може да доведе до разпространение на инфекциозни болести. Подхранването на пчелите със захар го правим след като сме изцентрофугирали меда. Всяко пчелно семейство го подхранваме с толкова захарен сироп, колкото е необходимо за успешно зимуване. Ако семейството зимува на два корпуса, то подхранването спира, когато всички пити от горния корпус се запълнят. Ако семейството зимува само на пита 435х300 мм, то подхранването продължава до тогава, докато пчелите вземат храната. Количеството на храната в семейството може да бъде съизмеримо със силата на семейството. Сиропът се подготвя само с преварена вода. Концентрацията е захар – вода 1,5:1. Никакви примеси в храната не добавяме. Запечатаната захарна храна пчелите употребяват цялата до главната паша. Нито веднъж пробите ни на мед не са имали захарност повече от предвидената в стандарта норма.
    Вие много старателно подготвяте медът за продажба. Вашият мед винаги е с високо качество. Споделете тайните си.
    „Тайната” е много проста. Пчелите никога не правят лош мед. Лошият мед го правят хората. А, ако започнем да говорим сериозно, то медът ние го центрофугираме в специално подготвено помещение на централната база. Питите с меда предварително се подгряват в специално помещение до температура 24 – 28 С. Съхранява се медът до реализацията му също в помещения с усилена вентилация. Качеството на меда зависи от културата на пчеларя. Небрежните пчелари не произвеждат качествен мед. Не може да се центрофугира меда преди да е запечатан. Медът на питата трябва да е запечатан напълно. Изключение представлява медът от последното центрофугиране, но той трябва да бъде в кошера не по – малко от 7 дни.

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Естествено, следващият въпрос е за профилактиката и лечението на пчелите. Какви лекарствени средства вие използвате, и в какви срокове?
    На големия пчелин, където всичко е обезличено, на профилактиката на болестите се отделя най – голямо внимание. Ние съставяме цял план на всички мероприятия. Началото на профилактичните работи започва до облитането през месец март. На всяко семейство ние даваме по 1 кг канди с лечебни препарати против нозематоза и аскосфероза. Канди го подготвяме само от захарна пудра. Порция за 5 кг. 5 кг захарна пудра., 300 гр вода., една упаковка от препарата против нозематоза и една опаковка от препарата против аскосфероза (дозировка за 5 семейства). След това канди се разпределя по 1 кг в целофанови пакети. Може да се използва и течна храна. Трябва да кажа на читателите, че на моя пчелин имам мини лаборатория, на която ние изследваме 100% семействата за наличието на нозематоза и вароатоза. Мисля, че такава лаборатория може да си организира което и да е сдружение от пчелари.
    Как да се направи пчелинът високорентабилен? Какво освен меда може да предложи на купувача, пчеларят – производител?
    Освен стоков мед на пчелина може да се произвеждат и цял ред от други продукти. Главното, е това да не пречи едно на друго. Ние например не можем да произвеждаме прашец, тъй като това е много трудоемък процес и изисква всекидневно присъствие на пчелина. Но, ние направихме производство на паста от перга. А, това е още по – полезен продукт. Всеки пчелар може и е длъжен да събира прополис и восък. В последно време модно увлечение се е превърнало производството на маточно млечице. Производството на пчелна отрова е ограничено от трудността на реализацията и. Много години се занимавахме и с производството и реализацията на пакети с пчели. Ако вие имате възможност да продавате мед в пита, то това е също благородна и добра прибавка. Обидно е, че още в нашата страна не разбират значението на опрашването от пчелите на градините и различните селскостопански култури.
    Пчеларят трябва добре да е запознат с живота на пчелите с техните навици и възможности. Рентабилността на пчелина зависи и от неговата големина. Колкото е по – голям пчелина, той е толкова по – рентабилен. Пчелинът трябва да бъде обезпечен с машини, механизми и оборудване. На пчелина трябва да има със запас пити, рамки и корпуси. Пчеларят трябва да се занимава с отглеждане на майки и да следи за запазване на генофонда.
    Сега на рафтовете на магазините за хранителни стоки е пълно с мед, който е със съмнителен произход. Без вкус, аромат ... и лечебни свойства. Как да се противодейства на това?
    Трябва да се противодейства на това, но никой не знае как. Някои региони, например в Краснодарския край, законодателно са въвели забрана на внасяне на мед отвън. В Башкортостан, обратното, са въвели забрана за изнасяне на мед зад границите на републиката. Но какво дават тези забрани? В Краснодарския край и по цялата страна се продава мед с етикет „Башкирски”. Появи се и още по – странен мед с найменование „Алтайски”. Бедата е в това, че разпространението на псевдомедовете се съпътства от алчността на закупчици и търговци. Колкото е по – евтин медът при закупуването му, толкова е по – изгодно на посредниците. Но не е изгодно за производителите на качествен мед. Ако не се постави ограничение на засилващото се присъствие на мед, който се внася, то на отечественото пчеларство може да се постави кръст. Във всеки регион пчеларят трябва да има държавна защита за пчеларите. А за внасяния мед трябва да има ограничение.
    В такава журналистическа статия е много сложно да се изложи целият комплекс от дейности, които извършваме на пчелина. По – подробно ще се спрем на отглеждането на майки и формирането на отводки. Как да се получи зрял маточник в полеви условия?
    Произвеждането на майките се извършва по – рано (своевременно) до формирането на отводките. По план това се прави 10 дни след поставянето на вторите корпуси (в нашата местност това се прави от 5 до 10 май). Племенните семейства са определени преди това. В племенното семейство се намира майката и се заключва в изолатор за получаване на яйца с еднаква възраст. Изолаторът с майката се поставя във втория корпус. В корпуса поставят пита с вода и правят временна вентилация (през решетка около 5 кв см над корпуса). Вторият корпус се отделя от първия с полиетилен.
    След 2 дни от вторите корпуси на племенните семейства изземваме маточната рамка, пчелите заедно с майката стръскваме във втория корпус и формираме отводки с племенни майки. Корпусите с отводките се извозват на друг пчелин (на разстояние по – голямо от 5 км). По – нататък се използват според желанието на пчеларя. След това се прави пренасяне на яйца на възраст 2 дни. Обяснявам подробно как се прави това. Пренасянето го правим направо на пчелина в кабината на лекия автомобил, ако е необходимо може предварително да се нагрее салона. Питата с яйца на възраст от 2 дни се реже на лентички с ширина 15 мм, яйцата се разреждат с помощта на заострена клечка – едно остава, две се отделят. След това лентичката се реже на квадратчета с едно яйце. Квадратчетата лесно се залепват към маточната рамка с притискане. Температурата трябва да бъде около 28 С, която се създава в автомобила. Цялата процедура по подготовката на една рамка трае не повече от 20 минути. Веднага след подготовката на личинките, маточната рамка я поставят в отводката с племенна мйка. В едно племенно семейство поставят до 4 маточни рамки. След 3 дни се прави проверка дали са приети личинките за отглеждане на майки.

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Три приети маточни рамки с личинки
    на възраст 2 дни се предават в основните семейства във вторите корпуси за отглеждане. Семействата трябва да бъдат силни и здрави. Вторите корпуси трябва да бъдат отделени от старите майки с разделителни решетки. Маточните рамки се разполагат между пилото. Една маточна рамка остава в племенното семейство.
    4 дни след придаването на маточните рамки в основните семейства се провежда подсилване на племенните семейства с открито пило. По 2 пити на племенно семейство. След това се поставят 2 – те корпуси на отводките с племенните майки и се връщат маточните рамки със запечатаните маточници. Те така също се поставят във втория корпус между откритото пило. На това собствено и завършва подготовката на маточниците. Майки от такива маточници се получават качествени, през разделителната решетка не преминават. Майките никога не ги бележим. В това няма необходимост, тъй като при нащата технология ние не осъществяваме търсене на майките. Специално бащини семейства не подгатвяме, тъй като работим само на чистокръвни пчели от карпатска порода. От пчелите със средноруска порода сме се отказали заради агресивността им. В тази година започваме експеримент свързан с аклиматизацията на италианската порода пчели. Племенен материал вземаме от Финландия.
    Моля, подробно обяснете редът за организация на отводките!
    Повтарям се. Отглеждането на майките ние започваме 13 дни до формирането на първата отводка. В семейството – отглеждач зреят маточници. Те вече са на 11 дни. Пристъпваме към формирането на първите отводки.
    Първата отводка се подготвя по следния начин: От втория корпус на основното семейство вземаме 2 пити с храна и 2 пити с пило с пчелите.
    Забележка. Семейството през това време се намира в два корпуса на 24 пити. Майката се намира в първия корпус отделена с разделителна решетка.
    Освен това, стръскваме всички пчели от втория корпус на основното семейство в корпуса за отводката. Корпусът се поставя на дъно близо до основния кошер, с неголямо изместване назад. Отгоре корпусът се затваря с капак. За да се задържат част от старите пчели в отводката, временно в отводката поставяме пита с открито пило (за 3 дни). Тази пита може да се отбележи с габърче. На тази пита пчелите ще започнат да изграждат маточници, които ще бъде необходимо да се ликвидират преди тази пита да се върне обратно в основното семейство. Тази пита се изземва при формирането на втората отводка.
    Втората отводка се подготвя 3 дни след първата. Втората отводка се прави аналогично на първата. В подготвеният корпус поставяме 4 пити: 2 пити със запечатано пило и 2 пити с храна. Тук стръскваме всички пчели от втория корпус. Корпусът се поставя на дъно до основното семейство с леко изместване назад и затварящ се капак.
    В същия ден на двете отводки даваме 14 дневни маточници. Маточниците ние поставяме между питите със запечатано пило и ги закрепваме при помощта на леко притискане към питата.
    И така , на 20 май иззимувалото семейство е разбито на три самостоятелни семейства, всяка от които се намира в развитие. Основната, на 24 пити със стара майка, отводките N1 и N2 по на 4 пити с 14 дневни маточници.
    В същия ден организираме 3 – рамков нуклеус. Количеството на нуклеусите съставлява до 1/3 от основните семейства. Целта – да се създаде резерв за майки, които могат да загинат при облитането.
    В същия ден остатъкът от маточници заключваме в клетки на Титов и оставяме във втория корпус на племеното семейство за доузряване. Количеството на тези майки и тяхното използване се определя от пчеларя според необходимостта, която има.
    Работата на пчелина за племенните и редовите семейства се различава само по това, че в редовите семейства старите майки не се търсят.
    Всичко на пчелина от 30 – 40 иззимували семейства е достатъчно да имат 2 – 3 племенни.
    Всички работи ги извършваме с отчитането на изместването във времето, относно отделните точки (пчелини), съгласно календарния план по който работим.
    Няколко думи за експериментите, които провеждате и в отдела по пчеларство на НИИ?
    В момента на организацията на отводките, старата майка, като правило, снася яйца във втория корпус. Обикновено ние никога не я търсим. При провеждането на опита постъпихме по следния начин. Преди формирането на отводката всички пчели от втория корпус заедно с майката ние стръскваме в първия корпус. След това питите от долния корпус заедно с пчелите и майката ги преместваме в друг кошер. Освободилото се място ние го запълваме с рамки с восъчни листове. Във втория корпус поставяме зрял маточник (налитане на маточник). Отделената майка се оказва с неголямо количество млади пчели. Около седмица снасянето на яйца рязко се понижава. Оказва влияние стреса, отсъстват стари пчели. После от това семейство постоянно вземаме зряло пило (пчелите ги стръскваме) за усилването на семейството с младата майка. То ест използваме семейство -помощник. Създаденото по този начин семейство медовик се оказва не толкова работоспособно, колкото се очакваше. Пчели има достатъчно много, а резултатът от тяхната работа е по – малко значим, отколкото от резултатите, получени при отделна работа на две семейства без да са обединени. В литературата за семействата – медовици се твърди обратното. Семействата, които се развивха независимо, дадоха мед като сума повече отколкото при схемата: семейство медовик плюс семейство помощник!
    Търсенето продължава. Започнахме да формираме отводки с маточник. Но отново започна рояване. Тогава ние стигнахме до извода, че трябва да се формират по две отводки от семейство. Да се взима част от пилото и непрекъснато да се отслабва основното семейство. През целият юни, когато в природата има само поддържаща паша, е необходимо да се увеличава силата на семействата – отводки.
    През този сезон ние планираме малко да променим технологията, и да влизаме в главната паша от всяко иззимувало семейство с три семейства!


  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Това е първа част нарочно не дадох линк защото много често хората не си правят труда да ги отварят. Ако някой не изреве:
    - Абе оланкулуууууууу задръсти сърварите мога да пусна втора част или да дам линк.
    Във втората част са му препоръките и съветите и е по интересна и има мнения противоположни описани в нашите учебници по пчеларство.
    Този пост е редактиран от Георги 1974; 16.05.2016 в 20:56. Причина: Допълнение

 

 
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •