Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Резултати от 11 до 14 от общо 14
  1. #11
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Матеев аз като имам удобрение по пчеларската за 50 майки.Трябва ли да имам някаква заявка или договор с теб, че до сега не съм вземал пл. майки така.Как мога да си поръчам?
    Доста си позакъснял. Хората поръчват вече от няколко месеца и списъка е доста дълъг. Иначе реда е следния - обаждаш се по телефона, след това сключваме договор, след това даваш аванс и като дойдат парите, нареждаш се на списъка и чакаш да ти дойде реда.

    Тази година е буквално катастрофална за производството на майки и отводки. Всичко се получава, но много бавно, много трудно и с една камара проблеми. Като цяло това води до удължаване на сроковете за доставка.

  2. #12
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.01.2013
    Мнения
    231
    Дайте информация от каде сте взели елитни майчини и бащини линии за производство на тази порода пчела? Предварително благодаря за отговор.

  3. #13
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Bee Varna Виж публикацията
    Дайте информация от каде сте взели елитни майчини и бащини линии за производство на тази порода пчела? Предварително благодаря за отговор.
    Произвели сме си ги сами, изпълнявайки изискванията на Наредба 35 и Наредба 47. Направи си труда да ги прочетеш и ще разбереш как се правят и тестват елитните майки.

    В основата на всичко стоят огромното количество тестове на стотици и хиляди майки по десетки показатели и подбор на най-добрите такива. Процеса отнема години. Най-добрите се вписват в родословната книга и са база за изкуственото осеменяване на нова партида майки през следващата година, които също преминават през дълги и сложни тестове с цел подбор на най-добрите. И така цикъла се върти през годините.

    При мене имам едно голямо преимущество пред доцента - имам база от над 2000 семейства за подбор и търсене на удачна генетична комбинация. Отделно асоциацията прави такива широкомащабни изследвания, каквито доцента дори и не може да си ги мечтае. Например тази година направихме десетки хиляди снимки на пчелни пити и със специална програма, написана от нас, броихме килийките с пило и с мед. Това с цел определяне на количеството на изядените зимни запаси, плодовитоста на пчелните майки, прошареното пило и т.н. Също така написахме една друга програма, с чиято помощ изследваме над 30 признака на над 10 000 крилца - откъснати, сложени на предметни стъкла и отново снимани за по-нататъшна обработка. Има и още много, но не му е мястото за обсъждане в тази тема.

  4. #14
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.01.2013
    Мнения
    231
    Аз работя с пчелите, а не с наредбите. Защо мислиш, че имайки такъв брой пчелни семейства располагаш с подходящ био материал? В желанието ми да купувам качествени майки няма нищо лошо. Не разбирам защо така агресивно восприемаш моето питане. Региона в който твоите пчелини, познавам, специалисти също, в наша малка държава няма нищо ново или не забелязано, особено в пчеларството. За това и питам, от каде имате линии, а не как ги произвеждате.утре ще реша да купя майки от Вашата организация, с какви документи ще ги получа? говоря за официално купуване. Не съм враг на никой, питам това което мен интересува.

 

 
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •