Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 34
  1. #21
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Обаче оставам със впечатлението,че около Берковица наистина сте зле със пашата,а гледам има толкова много хора от там,проявяващи желание да се занимават със занаята - жалко,че нямате по-добри условия.

    Камиона-кран наистина е добра идея - но понеже макар и за съвсем кратко съм си имал работа със такъв камион,наистина няма как да не се съглася със nikberk,че подръжката е бая скъпа,а и аз няма да мога да го обслужвам т.е.ще се иска сервиз.Но ако говорим за над 300 семейства мисля,че ще си оправдае разходите естествено по някаква груба сметка ги избрах 300 семейства,може би ще се искат поне 350-400 .... скъпичка машинка е това.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  2. #22
    Наблюдател
    Регистриран
    21.01.2011
    Мнения
    39
    Раиона ни е сравнително слаб

  3. #23
    [quote="kando"]Обаче оставам със впечатлението,че около Берковица наистина сте зле със пашата,а гледам има толкова много хора от там,проявяващи желание да се занимават със занаята - жалко,че нямате по-добри условия.

    quote]
    Общо взето не е катао да нямаме паша ,но след липата почти нищо няма и затова търсиме влагата .Иначе имаме най-качествения буков масив в Европа и по точно в Бързия ,но не е за мед ,а за трупи.

  4. #24
    що да е слаб района??? акацията е в изобилие, липите са много дори в самия град има липя до липа. по селата пред всяка 5та къща има липа.кестените са в изобилие голямо. доколкото съм запознат нашия краи е най богат на кестени от цяла България. ливадна паша има бол, поне около мен де.има и други храсти и дървета който са по малко в сравнение с изброените по горе но ги има. сега за колегите с фургоните може и за тях наистина да е слаб, все пак те имат по 100на кошера. но за колеги като мен с няколко кошера сме доволни и пре доволни.забелязва се напоследък в нашия край голям интерес към пчелите. вече съм обещал на 2ма приятели от берковица и вършец, да им помогна другата година с това да си вземат по някой и друг кошер и да им покажа неща който вече знам.

  5. #25
    Цитат Първоначално публикувано от gillan
    що да е слаб района??? акацията е в изобилие, липите са много дори в самия град има липя до липа. по селата пред всяка 5та къща има липа.кестените са в изобилие голямо. доколкото съм запознат нашия краи е най богат на кестени от цяла България. ливадна паша има бол, поне около мен де.има и други храсти и дървета който са по малко в сравнение с изброените по горе но ги има. сега за колегите с фургоните може и за тях наистина да е слаб, все пак те имат по 100на кошера. но за колеги като мен с няколко кошера сме доволни и пре доволни.забелязва се напоследък в нашия край голям интерес към пчелите. вече съм обещал на 2ма приятели от берковица и вършец, да им помогна другата година с това да си вземат по някой и друг кошер и да им покажа неща който вече знам.
    Предлагам ти след две седмици като мине липата да си дадеш мнението за пашата,защото аз няма да бъда тук живот и здраве.А кестени наистина имаше...

  6. #26
    ми при мен има няколко кестена 3-4 са.колкото до след 2те седмици, около моите кошери има какво да носят. но пак казвам, аз съм с малко не се отнася за хора с повече от 40-50 кошера. аз с мойте 6 кошера пчелите им все ще намерят тук какво да носят.

  7. #27
    Цитат Първоначално публикувано от gillan
    ми при мен има няколко кестена 3-4 са.колкото до след 2те седмици, около моите кошери има какво да носят. но пак казвам, аз съм с малко не се отнася за хора с повече от 40-50 кошера. аз с мойте 6 кошера пчелите им все ще намерят тук какво да носят.
    Да не превръщаме темата в диспут ,защото ще я развалиме,но да ти кажа че тези 3-4 кесена са нищо и не е сигурно ,че твоите пчели ще идат на тях ако не ги дресираш.Не знам дали помниш какви насаждения имаше в близкото минало в Берковица и околностите и от кестени .Като дете всяка година ходехме на бригада по две седмици да берем кестени ,но аз съм стар .Сега да ги виждаш някъде тези насаждения ?От къщи аз виждам само стволове.Да си чул за МАСТИЛЕНА болест по кестените? Всичко загина .Сега се правят опити в ЛТУ да се внесе Китайски питомен кестен ,защото той за сега не се влиае от тази болест ,но той е по малак като семка и не е така вкусен като нашия.

  8. #28
    така е съгласен съм и не споря. но ще спомена че кестените около манастира не са дали фира нито един. поне тези който знам аз.в с. Слатина също има доста кестени, и тук нито един не е изсъхнал или нещо друго да е станало. твойте кошери нали са в Ягодово???? ела ако искаш някой път към мен в Слатина, ще почерпя имам хубава ракия а и салата готина правя tongueout; tongueout; tongueout; tongueout; tongueout; а ще видиш покрай самия път от началото на селото до края му пред колко къщи има кестени.Даже аз съм учуден някога като дете си спомнях само отделни бройки, от къде се взеха последните 10тина години тези кестени не знам.

  9. #29
    Да не превръщаме темата в диспут ,защото ще я развалиме,но да ти кажа че тези 3-4 кесена са нищо и не е сигурно ,че твоите пчели ще идат на тях ако не ги дресираш.
    wink; wink; wink;
    колега благодаря ти , току що откъснах няколко цвята от кестените и ги сложих на прелките. още 3 сварих с малко сироп и го разделих между с-та. само на отводките не давах, ще си покаже скоро имало ли е ефект. още веднъж благодаря[/url]

  10. #30
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.07.2011
    Мнения
    473
    Здравейте колеги.Обмислям практикуване на подвижно пчеларство и предварително искам да съм наясно с плюсовете и минусите.Доста въпроси си задавам, на доста получавам отговор от писаното от вас в форума, на някои не получавам.Имам следният въпрос.
    При транспортиране на кошерите във фургон входовете са отстрани, следователно рамките в кошера са разположени перпендикулярно на дължината на фургона, което при движение води до нежеланото люшкане на рамките, макар и минимално то съществува въпреки че пчеларя е взел мерки с подходящи рамки и пчелите ги залепват допълнително.Тук практикуващите могат да кажат повече, дали наистина е така и имат ли подобни проблем при транспортиране. На мен ми хрумна следната идея и ще се радвам да я обсъдим, а именно рамките в кошера да не се разполагат по стандартният начин а да са успоредно на прелката. Този начин на разположението на рамките би улеснил и по лесният достъп до рамките при преглед, при положение, че кошерите са един до друг.

 

 
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •