Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 10 от общо 10
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    06.09.2015
    Мнения
    5
    Пчеларски район
    с.Баховица област Ловеч

    Отводки от роево семейство

    Здравейте колеги,

    Тъй като нямам още добра практика имам въпрос. При последния преглед два от кошерите ми бяха почнали да се роят.Работя с ЛР.
    И двата кошера ми бяха по на три корпуса.Времето/много акация ама и много дъжд/ обаче ги накара да изпаднат в роево състояние.В плодника по на три-четири рамки бяха заложили по 4-5 маточника.От това което съм чел и гледал съм разбрал, че тръгнели да се рой едно семейство трудно можеш да го спреш и реших да го разделя на отводки. Как постъпих , а и върху това мое обяснение ще ви помоля за съвети дали съм сгрешил някъде и какво е най-добре да направя защото се съмнявам,че и други семейства ще са в това състояние и ще трябва да процедирам и с тях така, а и аз искам да си увелича семействата.Другото съществено е,че за първи път ми се налага да правя отводки и то от семейства които са изпаднали в роево състояние.
    Първо намерих старата майка и я отделих в преносното сандъче.След това в три отделни корпуса сложих по една рамка на която имаше маточници, към всеки корпус добавих пити с пило с мед и по две ВО. Така корпусите ги изпълних с по 10 рамки и ги сложих на новите им места като стесних отворите. На всяка отводка налях и сироп.
    Майката я оставих на мястото в корпуса където си беше стария кошер, като самия корпус го заредих с по 2 ВО, празни пити и пити с мед без да има в корпуса при майката никакво пило.
    Въпросите са ми следните дали като цяло съм се справил правилно или не, и по-точно - в корпусите където направих отводките и съм сложил по една рамка с маточници, трябвало ли е да оставя всичките маточници а те са по 4-5 или само един, например най-големия.
    Второ дали съм процедирал и правилно с корпуса където е останала майката или съм сбъркал /например като не съм оставил никакво пило при нея/.Знам,че летящите пчели ще се върнат в корпуса при нея но пак ще останат доста пчели и в отводките, все пак 8 рамки с пчели като изключвам 2 ВО които съм сложил, не са малко, а и кошерите си бяха доста силни. Не искам да ги отварям няколко дена а да ги оставя на спокойствие а след това ще видя резултата.

    Благодаря предварително на отзовалите се!

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    На първо време ,си събери основите обратно от семействата БЕЗ майка,а от там на сетне, каквото сабя покаже-щото никой нищо съществено няма да ти каже.
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Прочети що е гол рой, но иначе си се справил. Майките ще се разберат помеждуси. Отводките мобе да не ги храниш , но семейството със старата майка задължително.

  4. #4
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Аз пък храня и поя отводките. На старите майки има кой да им внася ядене и пиене. Стига да е готино времето......

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    26.12.2014
    Мнения
    20
    Според мен си се справил добре .Моето мнение за восъчните основи е да ги оставиш щом подхранваш те градят.

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Аз бих хранил отводките ден два след като се изнесат летящите пчели.
    Иначе добре си се справил за целта, която си си поставил - увеличаване на пчелните семейства. След години ще се научиш да си правиш планирани отводки и да не допускаш да ти влизат в роево състояние. Успех.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  7. #7
    Автор
    Регистриран
    05.06.2015
    Мнения
    110
    Пчеларски район
    Лом
    Мое мнение е да оставиш най-много по 3 маточника в отводка, дори и това е много, но ако са в различен стадии- бива.
    Иначе рискуваш да се рои отводката...., на много хора може да не им се вярва, но при мен се получи тази година на две отводки.
    Нарочно бях оставил по 5-6 маточника в СИЛНА отводка, като идеята ми бе да я разцепя на две малко преди да се излюпят майките, но не ми остана време да се занимавам с тях и после ги събирах по дърветата.

  8. #8
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.02.2011
    Мнения
    569
    Пчеларски район
    Резерват "Северозапад"
    Според мен си се справил добре. За напред имай на предвид, че на мястото където ти е останал стария кошер в него ще се върне голяма част от летящата пчела. При майката бих оставил 1-2 рамки с отворено и затворено пило. В твоя случай в това семейство след известно време ще се получи дисбаланс между млади и стари пчели и същото ВРЕМЕННО ще заслабне или забави развитието си. Имаш дупка от 21 дена. Отводките ги прави толкова на брой-колкото пчели ще имаш, за да ти покриват питите с пило. Подхранвай всички. В майчиното семейство ще трябва да градят, а в отводките ще им трябва вода за отглеждане на незапечатаното пило, а в тях на първо време няма да имаш много летяща пчела.
    Keep Walking...

  9. #9
    Наблюдател
    Регистриран
    06.09.2015
    Мнения
    5
    Пчеларски район
    с.Баховица област Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov Виж публикацията
    Аз бих хранил отводките ден два след като се изнесат летящите пчели.
    Иначе добре си се справил за целта, която си си поставил - увеличаване на пчелните семейства. След години ще се научиш да си правиш планирани отводки и да не допускаш да ти влизат в роево състояние. Успех.
    Много сте прав за това с планираните отводки, но времето ми провали всичките планове. Бях решил да ги направя непосредствено след като премине акациевата паша поне така съм чел, че е най-добре или греша- как мислите???
    Мисля си, че направих обаче грешка и трябваше да направя това преди нея/акацията/ защото тази година всичко се развива много по-бързо и моите семейства бяха по на втори корпус още в средата на март месец-рапицата която е до мен и тя цъфна на 26 март,доста по-рано от обичайното. Така или иначе тази година не се стремя за добив на мед а да си увелича семействата а те да си съберат колкото за тях.
    При мен има добра акациева паша, до пчелина ми има около 1000 дка., акация, но времето стана дъждовно а и студено и не можех да правя нищо по кошерите въпреки, че имах съмнения за това,че ще се получи при някой семейства роеви нагон.Между другото през това време им подавах и сироп защото не можеха да събират нектар. От многото дъждове акацията премина и много бързо, между другото при нас акацията цъфна на 17 април,нещо доста различно от предни години, ама то тази година май всичко е доста различно като гледам и другите дървета и растения.

    Между другото при мен акацията премина и сега ще има дупка до липата - с какъв сироп е най-добре да подхранвам за стимулиране на майката за яйценосна дейност 1:1 или 2:1. Мед в семействата си има доволно.

  10. #10
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    А не мислиш ли, че пчелите сами ще си стимулират майката....(особено ако е млада) и без сиропи. А от сряда го дават да намалеят валежите. Силен кошер аз не бих стимулирал. Колкото и да ме плюят тука.

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •