Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 8 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 72
  1. #31
    Потребител
    Регистриран
    22.05.2012
    Мнения
    82
    Пчеларски район
    гр.Попово
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Тази година всичкия ми мед е с аромат на мента и то силен аромат. Миналата година също имаше. В моя район я има тази мента и в края на лятото меда ми е с такъв аромат.
    Аз тая година извадих много малко мед, но от последния напълних 20 буркана, има наситен светло жълт цвят, още не е напълно втвърден /макар, че е зрял/ и има ментов аромат.

  2. #32
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от kli6o Виж публикацията
    ...има вкус на лукчета и е със зелен отенък,а съцветието на ментата е бяло и не ми се вярва да е ментов,а ми се струва,че му е добавена есенция! Според мен,трябва да има стотици декари,за да се изкара мед от мента и се съмнявам,че някой е насял толкова мента в балкана,че и мед да извади,вие какво ще кажете?
    Бил е 100% менте понеже чистия мед от мента е с жълт цвят има сладък вкус и типичен аромат и среднозърнеста кристализация. Няма как да се обърка от пчелар запознат с това как кристализират видовете мед. За обикновен купувач това зелениковото със сигурност е мента (реално ментов мед менте)
    При благоприятни условия като тази година от 1 дка мента се добива 20 кг мед.
    И има доста големи площи засяти с мента. Има я из цяла България и Трендафил е прав има и близкородствени растения на ментата едното е маточината (които не знае маточината от 1 дка дава 8-11 кг мед), а другото не го помня че беше нещо усукано а и при мен го няма но точно то също придаваше този вкус на лукче.
    При мен специално има горска мента (дива) и някои друг декар черна мента. Освен това Джоджена (гюзум) също е вид мента и също дава нектар а това го има в изобилие навсякъде.
    Това е всичко което знам и го знам по повод че местен земеделец щеше да сее към 200-300 дка мента и ме изнанада с едно питане.... та бях се позаинтересовал
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  3. #33
    Наблюдател
    Регистриран
    27.01.2016
    Мнения
    6
    Цитат Първоначално публикувано от borislav aleksandrov Виж публикацията
    Бил е 100% менте понеже чистия мед от мента е с жълт цвят има сладък вкус и типичен аромат и среднозърнеста кристализация.
    Значи онзи, който пробвах миналата седмица сигурно е бил мете, понеже цвета нямаше общо с жълто, беше червен на цвят.

    Колеги, ако някой има останал истински ментов мед, драснете на ЛС като ви остане време, искам да купя 1-2 буркана, за да мога да го разпознавам. А и много ми се иска да имам такъв мед, защото аромата е уникален.

  4. #34
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от pamir Виж публикацията
    Значи онзи, който пробвах миналата седмица сигурно е бил мете, понеже цвета нямаше общо с жълто, беше червен на цвят.

    Колеги, ако някой има останал истински ментов мед, драснете на ЛС като ви остане време, искам да купя 1-2 буркана, за да мога да го разпознавам. А и много ми се иска да имам такъв мед, защото аромата е уникален.
    Какво значи менте? Ами ако меда е направен от инвертиран сироп, или му е слагана гликоза или си хранил пчелите с захар през медосборния период - да менте е! Ама ако вземеш един буркан с ливаден мед, разкристализираш го и му добавиш 2-3 капки натурално ментово масло менте ли става? Или от лавандула или мащерка? За мен не. Миналата година правих подобни експерименти с тези три вида масла и резултатите бяха превъзходни. Не ми се получи само с маслото от бял бор. Сега съм решил да смеся мед с лешников тахан в пропорция 1:1 да видя какво ще се получи.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  5. #35
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    Какво значи менте? Ами ако меда е направен от инвертиран сироп, или му е слагана гликоза или си хранил пчелите с захар през медосборния период - да менте е! Ама ако вземеш един буркан с ливаден мед, разкристализираш го и му добавиш 2-3 капки натурално ментово масло менте ли става? Или от лавандула или мащерка? За мен не. Миналата година правих подобни експерименти с тези три вида масла и резултатите бяха превъзходни. Не ми се получи само с маслото от бял бор. Сега съм решил да смеся мед с лешников тахан в пропорция 1:1 да видя какво ще се получи.


    Ставаш тежък на мястото сиако пробваш тая рецепта.

  6. #36
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    Какво значи менте? Сега съм решил да смеся мед с лешников тахан в пропорция 1:1 да видя какво ще се получи.
    Нещо великолепно, а и целебно. Не се прекалява.

  7. #37
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от borislav aleksandrov Виж публикацията
    Бил е 100% менте понеже чистия мед от мента е с жълт цвят има сладък вкус и типичен аромат и среднозърнеста кристализация. Няма как да се обърка от пчелар запознат с това как кристализират видовете мед. За обикновен купувач това зелениковото със сигурност е мента (реално ментов мед менте)
    При благоприятни условия като тази година от 1 дка мента се добива 20 кг мед.
    И има доста големи площи засяти с мента. Има я из цяла България и Трендафил е прав има и близкородствени растения на ментата едното е маточината (които не знае маточината от 1 дка дава 8-11 кг мед), а другото не го помня че беше нещо усукано а и при мен го няма но точно то също придаваше този вкус на лукче.
    При мен специално има горска мента (дива) и някои друг декар черна мента. Освен това Джоджена (гюзум) също е вид мента и също дава нектар а това го има в изобилие навсякъде.
    Това е всичко което знам и го знам по повод че местен земеделец щеше да сее към 200-300 дка мента и ме изнанада с едно питане.... та бях се позаинтересовал
    abc948174932af8bed9cb5293a9c0dbf[1].jpg

    Ето това е въпросната мента

  8. #38
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    Ето това е въпросната мента
    това е дива мента пълно е с нея край мен
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  9. #39
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от borislav aleksandrov Виж публикацията
    това е дива мента пълно е с нея край мен
    Значи не си слагал ментови капки в меда и наистина съществува ментов мед? Както писа някой. Не, че няма и алхимици, които искат всячески да продадат един буркан некачествен мед, а убиват моите/вашите многогодишни усилия да доказвам/те качествата на меда, но на истинския мед.

  10. #40
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    По Искърското дефиле колеги вадят такъв мед,но цветът му е зеленикав
    Поне от това което съм чел зеленикав отенък имат медове от горската върбовка (има и речна), от метличина, магарешки бодил също...

    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    ..... Ама ако вземеш един буркан с ливаден мед, разкристализираш го и му добавиш 2-3 капки натурално ментово масло менте ли става? Или от лавандула или мащерка? За мен не. .....
    Става менте ако след това го продадеш като мед от мента. Иначе ако е само за теб (без продажба) е чудесно хрумване с което да изненадаш гостите си примерно...
    Въпроса е че тези хора лъжат хората и им пробутват боклуци и ако се случи после този клиент да попадне на истински такъв мед те обевява за мошеник защото меда бил с друг цвят аромат... Поне да бяха си направили труда да прочетат малко дали има и с какъв цвят е пчелният мед от мента....
    Миналата година кръстника ми платил 15-20 лв. за бурканче мед на кръстова гора, не бил опитвал балкански мед, когато се видяхме го отвори да ме почерпел с нещо дето аз не мога да произведа .... е наистина не мога, не съм химик. Както един познат казва - Такива заслужават да се върна и му залюпя буркана с меда на тиквата.....

    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    Значи не си слагал ментови капки в меда и наистина съществува ментов мед? Както писа някой. Не, че няма и алхимици, които искат всячески да продадат един буркан некачествен мед, а убиват моите/вашите многогодишни усилия да доказвам/те качествата на меда, но на истинския мед.
    И защо да го правя - днес ще излъжа един-двама за някакви си 5-10 лв., утре пак... а като лъсне истината какво правим...
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

 

 
Страница 4 от 8 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •