Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 6 от общо 6
  1. #1
    Автор
    Регистриран
    22.10.2015
    Мнения
    116
    Пчеларски район
    Кнежа

    Овощни дръвчета

    Добро утро ,колеги !
    Извинявам се за невежеството си ,но имам един проблем .Кошерите ми са покрай 4-5 овощни дръвчета ,а на една от ябълките по листата има въшки и са се свили . С какво мога да напръскам без да навредя на кошерите. Опуснах пролетно пръскане. Междудругото всички вече прецавтяха .

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  3. #3
    Автор
    Регистриран
    22.10.2015
    Мнения
    116
    Пчеларски район
    Кнежа
    Прочел съм я тази тема ,но няма кой препарати ги няма на пазара вече. За това питам тук ако е излязло нещо ново.

  4. #4
    Потребител
    Регистриран
    05.04.2012
    Мнения
    59
    Пчеларски район
    Сливен
    Не пръскай с нищо. Всички инсектициди са опасни за пчелите. Това което ще убие листните въшки ще убие и пчелите. Иначе, далеч от кошерите против листни въшки с успех съм ползвал Моспилан.

  5. #5
    Автор
    Регистриран
    21.05.2015
    Мнения
    131
    Пчеларски район
    Плетена.общ.Сатовча.1000н.в.
    Здравей колега.Аз имам 5 дек. ябълково насаждение и заради пчелите избягвам всички инсектициди.Всъщност проблема при мен е струпясване и пръскам с фунгициди / уж безвредни за пчелите / само вечер след края на летежа.
    По принцип след като казва ,че цъфтежа е преминал пчелата си няма работа по овошките,но нали се сещаш че няма как като пръскаш разтвора пада и долу,разнася се от полъх на вятъра и т.н.Ако под дърветата си със затревена площ е неизбежно да пострадат и пчелите.Трябва да бъдеш изключително внимателен при използването на инсектициди и да прецениш икономическата изгода.Да загубиш няколко килограма плодове от неприятели или пчелни семейства.Иначе съм съгласен,че има години в които листната въшка е изключително упорита и се развива в пъти повече.Понякога наистина си трябва пръскане и то не само едно.
    Дано да прецениш правилно какво трябва да се направи.

  6. #6
    Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    124
    Пчеларски район
    Град Правец
    Растителна защита с природни средства.docx
    Подчертаните в червено ги използвам от миналата година, лютите чушки - използвам сухи, действат мигновено, за прилепител слагам акарзин, ако няма, може и веро няколко капки. Пръскам сутрин рано преди летеж или вечер след като са се прибрали пчелите, кошерите са разположени в короната на овошките, но за сега дръвчетата са млади и не са много развити. Избягвам пръскането по самите кошери. До сега не сме имали проблеми при употребата на тези средства.

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •