Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 22 от 27 ПърваПърва ... 122021222324 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 211 до 220 от общо 264
  1. #211
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Да преди 15 дни беше 7-8 рамки и имаше два корпуса препълнени с пчели. Сега пилото пак е толкова и има един корпус пчели.
    Рости,не се кахъри.Миналата година,при пръскането за дерматита написах пост с подобно съдържание–пити с пило фул,а летящата я няма.Излита и не се връща.От корпус и 2 магазина пращящи от пчела след рапицата,останаха само на корпус.Кориандъра ми се провали тотално.Тогава ме анатемосаха някои–други колежанчета,че не си разбирам от отглеждането и причината е в мен,защото видиш ли,и при тях пръскали но техните пчели нямали работа по житата и синорите.Може,но не го допускам.Интересно,че още не са започнали да оборват и твоите споделяния ,че отново ни тровят.Аз разсъждавам така–НЕЗАВИСИМО КАКВО СЕ ПРЪСКА,ПОТЪРПЕВШИ СА ПЧЕЛИТЕ!Защо? Защото от нектаро и прашецо–дайните те събират това което отделят растенията.Но от тези които не отделят нито едното,нито другото, пчелите събират някоя от съставките на клея.Ако очакваш акация или липа,ще трябва да ги прежалиш.Няма да превъзмогнат тази ситуация,ако продължи тровенето.Моите се включеха на слънчогледа.Затова и написах да не се кахъриш.Все една паша ще хванем,да сме в далаверата.Дано да престанат!

  2. #212
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Благодаря за хубавите думи. Този път не се ядосах много (жалко е, че почвам да свиквам). Поради тежката зима силните семейства бяха малко 10-15% и за тава и щетите не са непреодолими. Сигурен съм че това се е случвало със семействата и преди също съм сигурен че това се случва и с вас колеги. Мисля така, защото винаги като започнат третиранията на пшеницата и ечемика пчелите стават супер нервни. Разрових малко из нета и се оказа че третиранията на житните въобще не са безобидни. Само след 5 минути търсене открих два вредителя срещу които се пръска яко из цяла БГ - ЖИТЕН БЕГАЧ И ЖИТНА ПИЯВИЦА. Част от комплексните мерки за борба с тези вредители е ПРЪСКАНЕ С ИНСЕКТИЦИДИ ВЪВ ФАЗА НА ВЕГЕТАЦИЯ НА РАСТЕНИЯТА. Ето малко инфо за ползваните препарати:След сеитбата по време на вегетацията може да се използват контактни инсектициди, с по-дълго последействие, от групата на органофосфорните, неоникотиновите и др. Регистрирани инсектициди за борба с ларвите са: АКТАРА 25ВГ – 7г/дka; ВАЗТАК НОВ 100 ЕК – 30 мл/дka; ДУЕТ 530ЕК ( ТЕРАГАРД ПЛЮС ) – 70 мл /дka; ДУРСБАН 4Е – 150 мл /дka; МОСПИЛАН 20СП – 12,5г /дka; НУРЕЛЕ ДУРСБАН - 70 мл /дka; ПИРИНЕКС 48 ЕК - 150 мл /дka; ТЕРАГАРД ПЛЮС - 70 мл /дka; ЦИПЕРФОС 530 ЕК - 70 мл / дka

    На пчеларите ЧЕСТИТО.

    При тази третиранията се обливат и синорите, които по това време са изпъстрени с цвят и пълни с пчелите ни.

    ето и два линка за по-любознателните:
    http://nivabg.com/news/rastitelna-za...des-goeze-375/

    http://nivabg.com/news/shtom-tsufti-...-nablizo-2765/






  3. #213
    Потребител
    Регистриран
    05.04.2012
    Мнения
    59
    Пчеларски район
    Сливен
    На 01.03 и на 15.04 пчелните ми семейства изглеждаха по един и същи начин. И сега са на по 4-5 рамки. Но са здрави, и когато е топло летят много. Аз отдавам това слабо развитие на студеното време. Не си спомням друга година, през целия Април месец да е било толкова неприятно студено. Не изключвам, междувременно, да са били и отровени.

  4. #214
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    2014 беше по-студен април и много по-дъждовен. Март тогава беше мнооооого по-топъл и студения април не им попречи да избухнат и после да се изроят зверски. Заради дъждовете тогава земеделците не са могли да ни "помогнат" с противороевите мерки.

  5. #215
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    От моите скромни 4 годишни тровения само като инфо мога да кажа,че всеки препарат влияе различно на пчелите.Има ло е моменти когато неги пускат да се преберат летящите бият ги на входа.Имало е момент когато сутринта ги наблюдавам да тръгват и повече не се и връщат.Имало е момен когато пчелина става като екирсаж.Имало и след пръскане извесно време да продължават да измират.Едно време като малък лозята ги пръскаше дядо сам със син камък и вар,а сега влизаш и гледаш 1000 препарата.

  6. #216
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Ако погледна пък от хубавата страна ако не бяха тия натравяния при мен,как щях да се науча да развивам пчелно семейство.Кошер с магазин след натравяне става на 5-6 рамки.Махам магазина свивам с преградна и полека почвам да развивам до 10 рамки.После пак слагам магазина и му се радвам 3-4 дена до седмица.След това идва следващото натравяне и пак с начале опражнението и накрая да ми е хубаво вътре ме карат да им дам някакво удостоверение за продукция за някаква помощ от която само имат облаги тарикатите.

  7. #217
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    То ясно ,че не може да се докаже кой ти е натровил пчелите,но нека тая държава и умните ни пчеларски организаци да поработят за някаква помощ макар и минимална при установени натравяния.Как има едно 200 хил.лв ако не се лъжа за бетствени които се дават всяка пролет защо да няма и за натровени помощ.Аз ще ви кажа защо няма.
    Държавата ако отпусне такива пари ще гледа да си ги върне от арендаторите,а гарван гарваново око невади.

  8. #218
    Автор
    Регистриран
    18.03.2015
    Мнения
    141
    Рости по-миналата година станах свидетел как на приятел от пълни кошери с пчели и пило остана само пилото. Миналата година ми се наложи сам да се оправям с арендатор но не съм сигурен до кога ще му държи влага . Лошото е че само на нас пречат пръсканията и на никой друг не му пука за пчелите . При теб ситуацията е такава че няма как да докажеш намалянето на колониите а то май и няма пред кой .... Има ли някой който да е чул за глобен земеделец за нерегламентирано пръскане и това не е ли нарушаване на закона ???

  9. #219
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.01.2014
    Мнения
    602
    Пчеларски район
    с.Кривина, София-град
    Преди малко ми звънна кмета, че утре преди обяд ще пръскат за кърлежи, което за мен означава, че ще се пръскат само тревните площи на територията на селото. Мисля, да не затварям кошерите, тъй като няма да имам възможност след това да ги отворя, а времето ще е хубаво. В парковите пространства в момента цъфти глухарчето и може би някоя друга трева.
    При пчелите има мед, защото има ред!

  10. #220
    Автор
    Регистриран
    11.11.2016
    Мнения
    166
    Пчеларски район
    Айтоско
    Преди малко бях на моя малък пчелин.Вече нямаше летеж.Напълних им поилката,изкосих тревата край кошерите и видях нещо отчайващо!Семействата ,които ги развих на два корпуса някаде набарали отровни препарати .Надникнах през входа с фенерче и в дъното по шепа-две умрели пчели.Ти са трепи да ги развиваш и накрая някой неграмотен да ти съсипе всичките ти усилия.Ходих малко за разтоварване и се върнах пренатоварен.

 

 
Страница 22 от 27 ПърваПърва ... 122021222324 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •