Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 36
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    17.12.2010
    Мнения
    42

    След роене

    Здравеите колеги.Днес едно от семеи.ми се рои.Хванах роя с помоща на примамката про рои.Колеги вапросат ми е може ли след роене и хващане на роя за липата да се върне в основното семеиство от което е излязъл.

  2. #2
    Наблюдател
    Регистриран
    17.12.2010
    Мнения
    42

    Здравеите

    Колега аз сам от Самоков и тук още не е прецъвтяла акацията.
    Какво трябва да се направи след роене ,да се прекрати следващо роене.

  3. #3
    Забранен
    Регистриран
    11.03.2011
    Мнения
    350

    Re: Здравеите

    Цитат Първоначално публикувано от lyub4eto
    Колега аз сам от Самоков и тук още не е прецъвтяла акацията.
    Какво трябва да се направи след роене ,да се прекрати следващо роене.
    А ще има ли такова? Не е задължително да се рои 2-3-5 пъти, може и само веднъж.

  4. #4
    Наблюдател
    Регистриран
    17.12.2010
    Мнения
    42
    На два три пъти премахвам по 5-6 маточника.Дне премахнах 5 и оставих само един голам отстрани на рамката и им сложих 3 В.О.

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    17.12.2010
    Мнения
    42

    След роене

    Благодаря колега.
    Другият ми кошер е доста силен,трябва ли след първата паша да правя от него отвотка-за да не се изрои,защото е със стара маика.В този раион 1-е акацията която чак сега цъвти,после липата и нещо от гората и ливадите ако съберът.

  6. #6
    Наблюдател
    Регистриран
    17.12.2010
    Мнения
    42

    След роене

    Мн.ти благодаря

  7. #7
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    248
    Цитат Първоначално публикувано от valyo
    Ами що не попита някого дали му трябват маточници. Не разбрах защо на 2 пъти ти се е налагало да ги махаш - дали защото не си посмял да махнеш всички наведнъж или защото са заложили пак, което е по-вероятно.
    Понеже искаш начин за предотвратяване на роенето и понеже приемам че си с ДБ ето ти няколко начина за следващия път .

    1.Гол рой : Ако имаш още един празен кошер, което ме съмнява то премести кошера със роящото се семейство на няколко метра встрани. На негово място сложи празен кошер с няколко изградени пити и ВО. Намери майката ако има такава(нали каза че си върнал роя в кошера) , заедно с питата на която е я сложи в новия кошер( той е на старото място на семейството). На мястото на тази пита сложи пита в която си сипал малко вода. Изрежи всички маточници без един, два. Толкова.
    2.Дъска на Г. Ф. Таранов:
    Дъска на Таранов.

    При рано изпадналите в роево състояние На 8-10см пред прилетната дъска на кошера се поставя друга наклонена дъска, пред която се постила платно. Роевото семейство се подпушва, за да се насмучат пчелите с мед. След това всички пити последователно се изваждат и пчелите заедно с майката се изтърсват на платното. Освободените пити се връщат обратно. Маточниците се унищожават. Оставя се само един или привечер се придава млада майка с клетка. Изтърсените пчели пропълзяват по наклонената дъска и като дойдат на края, се разделят - младите роеви пчели преминават под дъската и образуват роев грозд, а нероевите пчели прехвъркат и влизат през входа на кошера. Вечерта роят се прибира и се заселва в нов кошер.
    3. Ако вече се е роил един път правиш това което си направил но с отнемане на пчели а не свръщането им в кошера. Чистиш всички маточници без един за да излезе нова майка. И ако не върнеш роя вътре това трябва да стигне. Все пак за да чистиш 2 пъти маточници ако НЯМА майка вътре то няма да има яйца, лаврите ще надхвърлят 3 дена и няма да има на какво да залагат повече маточници. Ако си върнал вътре роя с майката, тя ще си снася яйца на които ще си слагат маточници. В този случай извад мед колкото може повече да погладуват и слагай магазини за да им е широко, не че ще ги напълнят. И помисли за метод номер 1.
    Моля. Ако искаш не ме слушай щото и аз не знам дали му разбирам малко от малко на пчеларството.
    Еми Колега след като не си сигурен,че разбиреаш от тези неща що ги пускаш тези мнения?

  8. #8
    Nic 59
    Guest
    Тоя метод на Таранов е описан във много справочници но почти никой не го практикува. Много е трудоемък и рисков. Не се използва при ранно роево настроение а се изчаква няколко дни преди роенето - както казват Руснаците кошера се довежда до "кипене". Целта е да се отделят колкото се може по вече роеви пчели. Със майката се процедира по два начина - във клетка под дъската или не се търси. Според мен трябва да се направи всичко възможно да се намери и в клетка. При мен майката прелетя от дъската /тя е вече летяща/ и се върна в стария кошер и първата и работа е да унищожи оставения маточник /бях се застраховал и отделих маточник в нуклеус но имах проблеми при придаването и на роевото семейство. Въпреки отличното осеменяване на М времето което изисква оплождането и пронасянето и отслаби роя много.

  9. #9
    Nic 59
    Guest
    Теоритичния опит съм почерпил е от тук- http://www.pchelovod.info/index.php?showtopic=14610
    Направих роево делене по Таранов и си направих някои изводи. Сега ще опитам други способи за делене на роево семейство.
    Метода има и други недостатъци но темата Таранов е голяма.

  10. #10
    Наблюдател
    Регистриран
    17.12.2010
    Мнения
    42

    След роене

    До valyo.Колега а ако се наложи да се сложи втори магазин тои как се слага (над сложеният магазин или между сложения магазин и плодника)

 

 
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •