Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 8 от 9 ПърваПърва ... 6789 ПоследнаПоследна
Резултати от 71 до 80 от общо 82
  1. #71
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Бай Станьо лежака ги прави по подобен начин.И верно има голям успех с майките.

  2. #72
    Наблюдател
    Регистриран
    17.03.2016
    Мнения
    34
    Пчеларски район
    общ.Невестино
    Здравейте колеги. Моля да ме посъветвате как да постъпя с отглеждането на майки. За целта подготвям едно семейство в ЛР. Искаше ми се да е по-силно,но това е положението. Семейството вчера беше на 9 междурамия и 4.5 рамки ЗП с от край до край.Добавих му още един корпус в конфигурация 8 на 8 рамки долу и горе. Целта ми на първо време е да отгледа 20тина майки.В района ми има рапица,акация и слънчоглед. Идеята ми е да изпреваря рапицата с подаването на рамката за отглеждане.Мога да го подсиля със запечатано пило от други семейства, но не знам колко рамки с пило ще са му нужни за да отгледа прилично 20 маточника. Ще се получи ли според Вас и ако да, как да процедирам от тук нататък. Рапицата предполагам,че ще цъфне около 5май, но не съм сигурен. За първа година има рапица в района.Акацията обикновено цъфти около 20-24 май

  3. #73
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.09.2016
    Мнения
    315
    Пчеларски район
    Стара Загора,Чирпан
    Според ме в твоя случай зареди 12-15 маточника, вкарай майката в ханеманов изолатор на 3 рамки за да има къде да снася след 5 дни отбракуваш запечатаните маточници,след 14 дни местиш маточниците в оплодни сандъчета и след това зареждаш нова партида маточници,така действам аз,едно съм разбрал от скромния си опит в майкопроизводството,колко о по малко са маточниците толкова по качественни майки се получават.

  4. #74
    Наблюдател
    Регистриран
    17.03.2016
    Мнения
    34
    Пчеларски район
    общ.Невестино
    Пропуснах да кажа,че мисля майките да се отглеждат по метода с наличие на майка в кошера.

    Ако подам 2 3 рамки с пило допълнително от друг кошер на отглеждача, кога според вас ще са готови пчелите за качествено гледане и хранене. Предполагам също,че трябва обема на кошера в който се отглеждат майките да пращи от пчели и да са на мн.тясно. Ако не успеят примерно до момента с подаването на личинките да изпълнят обема на 2 лр корпуса с по 8 рамки, да ги свия ли на 2х5 или 2х6 примерно? Разбрах,че в корпуса с майката под ханемана се слага запечатаното пило и се обръща входа назад;откритото пило се дава на други семейства с изключение на 1 2 рамки,които да използвам за да привлека кърмачки до момента с придаването(после и тях ги разкарвам);Изобилие на прашец и подаване на сироп по време на отглеждането. По препоръка на demonj ще заложа по-малко бройки 12-15.
    Ако нещо пропускам ,а то е почти сигурно, споделяйте )

    Благодаря

  5. #75
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Не знам колега кой метотод ще използваш, но аз на моите отглеждачи съм им сложил подово.Според моята теория която може да я опровергаят много хора,след 20 май трябва да се копуват майки.

  6. #76
    Забранен
    Регистриран
    12.09.2014
    Мнения
    355
    Обикновено са нужни 9-10 дена за да влезе в режим-през това време отвореното пило се запечатва, а запечатаното се излюпва.
    Заложи поне 30 и се радвай ако приемат 12-15, от тях не всички ще се излюпят или ще са качествени.
    Ако са ти в повече придавай по 2 маточника на нуклеус.

  7. #77
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Да не го съветваш за двумайчин оглеждач.Те сегашните маточници са като майски търтеви килийки.

  8. #78
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Сегашните маточници са си съвсем супер.

    Днес извадихме първата партида готови маточници. От 200 заложени личинки получихме 53 качествени маточника (поне визуално изглеждат много добре). Бяха повече на брой, но през ден отваряхме по 2-3 маточника, за да видим как се развиват.

    Така че началото на сезона вече е поставено, и по всичко изглежда, че нещата се развиват добре въпреки падналия сняг .......
    Разбира се много ми помагат полистиренените кошери и нуклеуси, в които пчелите се чувстват комфортно въпреки студените нощи.

  9. #79
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    И аз извадих днес първите маточници. Приемането е на 100% всички изглеждаха прекрасно. Големи, "къдреви" всичко изглеждаше ОК.
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри 20170421_143717.jpg‎   20170421_143725.jpg‎  

  10. #80
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.09.2016
    Мнения
    315
    Пчеларски район
    Стара Загора,Чирпан
    IMG_20180403_173540.jpg
    Сефтето за тази година с личинки от F1 на Бъкфаст.

 

 
Страница 8 от 9 ПърваПърва ... 6789 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •