Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 11 от 14 ПърваПърва ... 910111213 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 101 до 110 от общо 139

Тема: ТЪРТОВКА

  1. #101
    Потребител
    Регистриран
    04.01.2011
    Мнения
    51
    Търтовка....
    ГЕНИАЛНИТЕ НЕЩА СА ПРОСТИ!

  2. #102
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    284
    Пчеларски район
    Варненски
    Как преди десет дена е било нормално а сега има запечатано търтеево пило
    Според мен трябва да е осиртяло най рано преди 21 дена.
    Ако двама човека имат по една идея и нея споделят ще си останат само с нея но ако си я споделят и двамата ще имат по две.

  3. #103
    Наблюдател
    Регистриран
    19.05.2012
    Мнения
    20
    Колеги преди десетина дена тази рамка си беше с открито пило със нормално снесени яйца , пропуснах да кажа , че в кошера има майка

  4. #104
    Потребител
    Регистриран
    26.04.2011
    Мнения
    98
    Колега,според мен това е типичен пример на пило от семейство търтовка,като в него майката трябва да е изчезнала поне преди 30 дни(виждат се килийки от които са се излюпили търтеи).Твърдението ти,че в семейството има майка противоречи на снимката,защото присъствието на такава(дори да не е способна да снася каквито и да било яица)не би позволило на обикновенните пчели да станат търтовки.Нямам логично обяснение.Чакай други мнения от по компетентни колеги.

  5. #105
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Тази година имах много такива майки. Половината от отводките се наложи дан ги присъединявам по същата причина. Или майката станала търтовка или въобще нямаха майка. А имах и такива с 50/50 работническо и търтеево пило. Въобще калпава година.

  6. #106
    Наблюдател
    Регистриран
    19.05.2012
    Мнения
    20
    Вчера "старата" млада майка я премахнахме и придадохме нова млада майка , дано пчелите я приемат.

  7. #107
    Мисля си че ако дълго време пчелите не са гледали работническо пило няма да приемат майката. Имах подобен случай с едно семейство придавах му майка на 2 пъти не е прие. Сложих една рамка с пило след 2 дена придадох новата майка и нямаше проблеми
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  8. #108
    Автор
    Регистриран
    05.09.2012
    Мнения
    101
    Пчеларски район
    Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Nedji
    Вчера "старата" млада майка я премахнахме и придадохме нова млада майка , дано пчелите я приемат.
    Имах подобен случай, като накрая ги "излъгах" със зрял маточник.

  9. #109
    и аз останах днес изненадан, направих преглед на семействата и се добре за този период от време.Мед има що годе добре, ще им стигне за зимата, прашец и пило също има, майките на всички семейства не са преустановили снасянето още.Пилото е запечатано, незапечатано и прясно, но ми направи впечатление друго което не съм виждал до сега, а и не помня някой да е писал за такова нещо в форума.Като правих прегледите забелязах на някой от семействата, по няколко пчели от семейство бяха някак странни.Между очите точно и на гръбчето дето по принцип се бележи майка, забелязах жълто.Жълтото е с големината на точката с което се бележи майката, говоря за това на гръбчето, а жълтото между очите е малко по малко.Такива пчели забелязах по 5-6 в кошер.Забелязах го в 3 кошера, и интересното е че всички който забелязах са така с жълто, между очите и на гръбчето.Нямаше пчела да са само на гръбчето или само на очите, а всички на който видях такова оцветяване са и на двете и места.Пипнах едната пчела да видя да не е от косъмчетата и това, но не беше някакво оцветяване на самото косъмче, а беше все едно някакво вещество полепнало.Мисля си че може да е прашец, но не мисля че е прашец защото, забелязах че тези пчелички излизат от кошера и отлитат, а ако е прашец според мен първо биха се отърсили от него преди да отлетят.

  10. #110
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Правилно си помислил - някои растения дават на пчелите отличителна "окраска". От цветовете на маслините , например, пчелите продобиват вид на "болни от паралич" - космите им слепват по тялото заради мазнината и издлеждат все едно са окапали.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

 

 
Страница 11 от 14 ПърваПърва ... 910111213 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •