Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 14 12311 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 139

Тема: ТЪРТОВКА

  1. #1
    Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    132

    ТЪРТОВКА

    Ще използвам по-общата формулировка на темата, за да попитам за моя случай. Търтовките са пчели работнички, които поради липса на феромоните на майката пронасят неоплодени яйца. В тези случаи яйцата са по няколко в килийка и в повечето случаи не са точно на дъното. Същевременно осеменяването на питата не е постоянно, а има пропуски.
    Имал съм няколко търтовки, с които съм се справял като изтръсквам всички пчели от питите на земята на около 30 - 40 метра от кошера. Питите без пчели връщам в кошера и им придавам пита с прясно пило, зрял маточник или майка в клетка.
    Този случай, който имам в момента, обаче, малко ме изненада. В една от отводките които направих със зрял маточник намерих пита изцяло снесена с яйца. Яйцата не бяха по дъното, но имаше и яйца в килийките с прашец. Имаше и три маточни килийки - в двете имаше по едно яйце, а в третата имаше две яйца.
    Питам се дали е търтовка или просто майката е млада и много и се снася.

  2. #2
    Автор
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    129
    Пчеларски район
    обл.Плевен

    Re: търтовка

    Цитат Първоначално публикувано от ттитто
    Ще използвам по-общата формулировка на темата, за да попитам за моя случай. Търтовките са пчели работнички, които поради липса на феромоните на майката пронасят неоплодени яйца. В тези случаи яйцата са по няколко в килийка и в повечето случаи не са точно на дъното. Същевременно осеменяването на питата не е постоянно, а има пропуски.
    Имал съм няколко търтовки, с които съм се справял като изтръсквам всички пчели от питите на земята на около 30 - 40 метра от кошера. Питите без пчели връщам в кошера и им придавам пита с прясно пило, зрял маточник или майка в клетка.
    Този случай, който имам в момента, обаче, малко ме изненада. В една от отводките които направих със зрял маточник намерих пита изцяло снесена с яйца. Яйцата не бяха по дъното, но имаше и яйца в килийките с прашец. Имаше и три маточни килийки - в двете имаше по едно яйце, а в третата имаше две яйца.
    Питам се дали е търтовка или просто майката е млада и много и се снася.
    Аз имам подобен случай но има само 5 , 6 килийки със по две яйца останалата част от питата е осеменена като трябва.Според мен майката е млада и е снесала по две яйца без да иска.Майката съм я белязл вече и утре ще отворя пак кошера да видя дали ще има и на други пити по две яйца в килийка.

  3. #3
    ттитто, кога е направена тази отводка?

    Пчелите на стават търтовки за ден-два.

  4. #4
    Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    132
    Семейството е останало без майка на 14.05 и в него ден е имало запечатани маточници. Според календара между 29.05. и 03.06 може да се очаква яицеснасяне от нова майка. Аз го установих на 11.06, което по-скоро навежда на мисълта, че е търтовка, освен ако не се е излюпила майка от яйце снесено непосредствено преди отнемането на майката на 14.05. Това което реших да направя, за да съм сигурен е да оставя яйцата да се излюпят и да се запечатат килийките, за да видя дали е нормално или търтеево пилото. Следващият преглед е планиран за 19.06 и тогава ще пиша резултатите.
    Тодор Тодоров

  5. #5
    Потребител
    Регистриран
    14.02.2011
    Мнения
    61
    Според мен не си губете времето с глупости,не си заслужава времето,нервите и инвистицята за да оправям търтовка,имал съм 2 досега,едната с много голям зор е оправих.Но,не излезе сполочливо сем.и го унищожих.Същото направих и оня ден с една друга търтовка.При положение че сега има паша по добре направо да се направи една отводка и чиста работа и пак си имате пълен кошер на есен.Търтовката се оправя в малък пчелин,ако се занимаваш с промишлено пчеларство,надали ще ви устава време за губене.

  6. #6
    ттитто, по каледнар е едно, но на практика не винаги е така. Мисля, че няма от какво да се притесняваш.

  7. #7
    търтовката се оправя лесно за 3-4 дена. занеси кошера на 200 метра от пчелина. стръскай всички пчели от питите и от кошера на земята. пренеси кошера на старото му място но не връщаи питите който са били в него.постави празни пити без в тях да има нито мед нито прашец.летящите пчели ще се върнат в кошера, не се притеснявай че ще се върне и някоя търтовка ( те също са летящи) стесни входовете много яко. тук е тънкия момент, като няма нито мед и прашец в кошера пчелите се излагат на глад. а от 4-5 дена глад търтовката загубва способността да снася.на там ти е ясно

  8. #8
    напреднал сам само у канафката дет я копая за да зема заплата. колкото до въпроса, да знам от глад им се стесняват органите чрез който снасят.
    тва не съм го чел никъде, а ми го каза оня стария пчелар за когото съм ви разправял. не знам защо ама тва ми го е казвал сигурно 10 пъти. не помни ли че ми е казвал или.... нямам и на идея.

  9. #9
    ттитто определено тази ситуация не е нормална. Майката не би трябвало да снася в питите с прашец, но тя снася според количеството на подготвените и килийки, както и според количеството на пчелите в кошера. Ако те са малко, не са в състояние да и подсигурят необходимите площи и съответно да се грижат за пилото. При такива случаи се наблюдават и по повече яйца в килийките. Факта, че пилото е компактно, ме кара да си мисля, че има майка. При търтовките, пилото не е компактно и е разхвърляно по всички пити.

  10. #10
    Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    132
    При прегледа вчера се оказа, че семейството наистина е търтовка. Обработих я по каналния ред за този случай.

 

 
Страница 1 от 14 12311 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •