Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 7 от 14 ПърваПърва ... 56789 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 61 до 70 от общо 139

Тема: ТЪРТОВКА

  1. #61
    Наблюдател
    Регистриран
    21.11.2011
    Мнения
    25
    Колеги имам един въпрос...чулвал съм,че търтовка може да се оправи като и се предаде запечатано пило. Някой пробвал ли го е и има ли успех?

  2. #62
    Автор
    Регистриран
    21.01.2012
    Мнения
    136
    Миналия сезон и аз имах такъв проблем.
    Едно осиротяло сем. или по скоро отводка която се беше развила на 6-7 рамки станало търтовка.
    имаше 2-3 рамки с търтиево пило е не целите но 1/2 от питите плътно търтеи.
    Извадихме рамките с наи много търтиево пило и го стръскахме в другия краи на двора, след 1-2 дни придадохме маточник, но го прогризаха, след още 2 придадохме маика, и се получи оправи се и тази година даже ще чакаме добив на медец.

  3. #63
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Цитат Първоначално публикувано от Мартин Цаков
    Колеги имам един въпрос...чулвал съм,че търтовка може да се оправи като и се предаде запечатано пило. Някой пробвал ли го е и има ли успех?
    И какво ще постигнеш като и дадеш запечатано пило? Ще накараш търтовките да спрат да се правят на майки? Има ного начини за оправяне на търтовки, но даване на пита със запечатано пило не е сред тях

  4. #64
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    284
    Пчеларски район
    Варненски
    Здравейте искам да попитам опитните пчелари след колко време едно осиротяло семейство БЕЗ ПРЯСНО ПИЛО ще започне да става търтеево.
    Ако двама човека имат по една идея и нея споделят ще си останат само с нея но ако си я споделят и двамата ще имат по две.

  5. #65
    Цитат Първоначално публикувано от ludiqmaks
    Здравейте искам да попитам опитните пчелари след колко време едно осиротяло семейство БЕЗ ПРЯСНО ПИЛО ще започне да става търтеево.
    относително е, и не може да се каже с точност. Всичко зависи от самите пчели, може много рано а и може след 20 дена примерно.Пак казвам, колкото са малки пчеличките, толкова голям е инстинкта им за самосъхранение на вид.......

    Но търтовката не се ли оправи в нормално семейство, броиш 90 дни от загиването на майката, и в кошера няма да е останала и една пчела. Нито работничка, нито търтей, всички горе доло около 90тия ден умират. Това е единственото точно.

  6. #66
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Друго си е, когато опитен пчелар ти обясни! Всичко вече е ясно.....То какъвто въпроса, такъв и отговора - т.е. каквото повикало, това се обадило!

  7. #67
    е като е така, що го пишат така по книгите? не е до опитност, търтовка до сега не съм и виждал, ама така съм чел в сп. Пчеларство не мога да цитирам броя и годината в момента но ако се наложи ще ги прехвърля набързо и ще разбера броя кой е

  8. #68
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    284
    Пчеларски район
    Варненски
    Цитат Първоначално публикувано от vanHanegem
    То какъвто въпроса, такъв и отговора - т.е. каквото повикало, това се обадило!
    Какво не харесваш на въпроса или какво му е на въпроса.
    Все още не разбрах приблизително колко дена след осиротяване на семейство в което липсва прясно пило то ще стане търтовъчно семейство.
    Ако двама човека имат по една идея и нея споделят ще си останат само с нея но ако си я споделят и двамата ще имат по две.

  9. #69
    Цитат Първоначално публикувано от ludiqmaks
    Цитат Първоначално публикувано от vanHanegem
    То какъвто въпроса, такъв и отговора - т.е. каквото повикало, това се обадило!
    Какво не харесваш на въпроса или какво му е на въпроса.
    Все още не разбрах приблизително колко дена след осиротяване на семейство в което липсва прясно пило то ще стане търтовъчно семейство.
    няма и да разбереш братле, 10 пчелара 10 различни неща ще ти кажат.Евала само на Станко, когато започнах аз да гледам пчели той ми помогна.Иначе преди това се занимавах само с глупости и четене на неща който не ми трябват.Преди него идваха разни старци и приятели и само ядове берех..Станко пича дойде, каза ми тва е това, тва е онова и така нататък. Както казвате тук в форума отвори ми очите, и засега се справям добре благодарение на това което научих.

  10. #70
    Потребител
    Регистриран
    05.09.2011
    Мнения
    67
    ludiqmaks,въпросът ти е много добър.Аз също не съм спец.Дори никак даже.Но ти си видял нещо пич.Усетил си го.Просто спри процеса.Ако имаш,още няколко кошера,просто вземи адекватно решение.Аз го взех,и се получи.

 

 
Страница 7 от 14 ПърваПърва ... 56789 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •