Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 14 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 139

Тема: ТЪРТОВКА

  1. #11
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.04.2011
    Мнения
    248
    Здравейте,

    В един кошер забелязах че освен липса на пило, няма и майка а пчелите пърхат с крилца и вирнато дупе. Търсих майка но безуспешно. Видях 3-4 нормално изглеждащи запечатани маточника в долната част на долен корпус, както и току що осеменена пита в горен корпус. Беше правилно осеменена, в кръг, под венеца. Въпреки това се съмнявам че е търтовка. Има ли разлика между нормален и свищев маточник, как да ги различа?

  2. #12
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Възможна е самосмяна заради прекъсване на яйцеснасянето.
    А и също е възможно маточниците да са заложени като свищеви, ако пчелите не са усещали майката /маточниците - долу, а майката - горе/ в пренаселен с кошер пчели.

  3. #13
    Автор
    Регистриран
    09.01.2011
    Мнения
    146
    Колега,
    Нормално в повечето случаи маточника за самосмяна е по-голям (по-дълъг) от свищевите такива както и това, че за самосмяна рядко залагат повече от 2-3 и обикновенно са на една пита, докато свищевите обикновенно са 4-6 и са разположени на 2-3 пити. Успех.
    Вдъхновяват ме позитивните хора от които съм заобиколен.

  4. #14
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.04.2011
    Мнения
    248
    За съжаление, се оказа търтовка. Прясното пило при липса на майка, което видях преди 2 дена, сега е доосеменено и има по 2-3-4 яйца в килийка.

    Другите семейства бяха отслабнали по незнайни за мен причини майките бяха в стачка групово и отказаха да осеменяват за 3-4 седмици. Но сега имат добър обем от пило.

    За да се справим с търтовката, го присъединихме към слабо семейство, като върху семейството поставихме корпус-а с търтовките.

    Благодаря на Евгени Филимонов за помощта че дойде на място и ми помогна. Също така на Пламен Iris и Angel_A за ценните съвети.


  5. #15
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Цитат Първоначално публикувано от advanced
    За съжаление, се оказа търтовка. Прясното пило при липса на майка, което видях преди 2 дена, сега е доосеменено и има по 2-3-4 яйца в килийка.
    Проследил си процеса. wink;

  6. #16
    Потребител
    Регистриран
    29.04.2011
    Мнения
    64
    Здравейте колеги днес ходих на пчелина и реших да унищожа търтовката.Отдаличих кошера с пчелите на около 50 метра и изтърсих питите.Прибрах кошера в къщи и отидох да видя мястото където беше.Там заварих струпани пчели,а също така и скупчени пчели на единият кошер.Въпросът ми е могат ли тези пчели от търтовката да повреди сем.от кошера или да предизвика кражба.Търтовката бе на 3 рамки и часът бе около 18,30

  7. #17
    Цеко Сифоня
    Guest
    Постъпил си правилно колега не се притеснявай ,ще се набутат в другия кошер, няма опасност от кражба или да убият майката.

  8. #18
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.01.2011
    Мнения
    216
    Здравейте,

    Имам следният проблем с един от кошерите.
    Маркирах майката на 28 юли. На следващият преглед 18 дни по-късно установих че има нова майка, имаше само запечатано пило. Реших, че тази още не се е оплодила и затова не се притесних повече от нормалното.
    Вчера видях че в кошера няма никакво пило или снесени яйца, но майката си стои там.
    Още не е станала търтовка, но мисля, че скоро или тя ще стане или някой или някои други пчели ще почнат да снасят.
    Моля ви дайте ми съвет. Аз си мисля за няколко варианта:
    1. Другият четвъртък ще ходя и ако не е пронесла вдигам кошера и го стръсквам на 200-300 м. от другите на земята. На негово място слагам един друг, който ми е с по-малко пчели та летящите от стръскания да се върнат в него.
    2. Директно стръсквам пчелите в този кошер в който искам да добавя пчели.
    3. Оставям семейството на 1 корпус с надеждата майката да пронесе зимата чак. Така рискувам да изпапат меда, който са си събрали, но пък може да пронесе майката и да се спаси семейството.
    4. Придавам майка сега - макар, че незнам дали има смисъл вече е късно и кога ще почне да снася, да се люпят, пък и дали ще я приемат толкова късно...?

    Има ли причина която да кара майката да не иска да снася, но и другите да не искат да стават търтовки? Дали нощните температури защото са ниски към 8-9 градуса или защото няма паша и семейството да не иска да се разраства, но пък идва зима инстинкта и трябва да проработи?

  9. #19
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Според описаният случай,излиза,че нямаш снесени яйца от около началото на август,т.е точно времето,когато е трябвало майката да снася за създаване на зимното поколение пчели,което ще обрече с-то.Моето мнение е,че майката не ти се е оплодила а да чакаш това да се случи,както и да започне да снася яйца и да ти засили с-то е вече абсурдно.Дори и да му придадеш оплодена майка,времето за възстановяване е много малко и с-то няма да успее да се засили,каквито и гимнастики да правиш.Затова,според мен е най-добре да го присъединиш към друго с-во.Най-лесно това ще направиш,като просто стръскаш пчелите настрани и махнеш кошера от мястото му.Пчелите ще налетят в съседните кошери и това е всичко.Така мисля аз.

  10. #20
    Наблюдател
    Регистриран
    02.10.2010
    Мнения
    46
    ако наблизо имаш нормално семейство придвижи го по близо до мястото на търтовката. по този начин ще го подсилиш и напролет от него си направи отводка.не си заслужава труда да я спасяваш!/за кога?/

 

 
Страница 2 от 14 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •