Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 14 от 14 ПърваПърва ... 4121314
Резултати от 131 до 139 от общо 139

Тема: ТЪРТОВКА

  1. #131
    Цитат Първоначално публикувано от kvoore4i Виж публикацията
    Здравейте колеги ако може някои да ми даде съвет какво да правя. Имам една отводка която е станала търтовка има доста килийки с по две три ларви, а също така има и не оплодена майка излюпила се към сряда или четвъртък.
    Изчакаи 10-15 дни ако не почне да снася маиката присъедини семейството с някое друго

  2. #132
    Наблюдател
    Регистриран
    09.07.2016
    Мнения
    14
    Пчеларски район
    Горна Оряховица
    Здравейте, каква е разликата между търтовка и свищева майка, четох из темата, но не ми стана ясно ?

  3. #133
    Автор
    Регистриран
    08.12.2011
    Мнения
    124
    Свищевата майа снася оплодени яйца,а търтовката неоплодени.

  4. #134
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Търтовката може ли да има маточници големи

  5. #135
    Автор
    Регистриран
    19.02.2016
    Мнения
    146
    Пчеларски район
    Добруджа
    Най-просто казано свищевата я правят от зор , т.е. не е маточна чашката където е снесено яйцето , по-късно е захранена като за майка и резултатът е по-дребна ( обикновено ) и по-слаба ( не винаги ) майка - но все пак снасяща оплодени яйца . Търтовката е стара пчела ( работничка ) която почва да снася неоплодени яйца в момент когато 1. старата майка е умряла и 2 ро не е останало яйце или ларва на подходяща възраст да си направят свищева майка ( най-често ако млада майка не се върне от оплождане ( при отводка с маточник/ци )) .

  6. #136
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Благодаря за отговора

  7. #137
    Автор
    Регистриран
    19.02.2016
    Мнения
    146
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Търтовката може ли да има маточници големи
    Освен да са фалшиви . Виждал съм рой с млада майка , която не се върна от оплождане , да залага големи маточници все фалшиви . Търтовка да я трая чак маточници да залага не съм - стръскваш пчелите на 20-30 метра и стара майка през прелката .

  8. #138
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от old_greyish Виж публикацията
    Освен да са фалшиви . Виждал съм рой с млада майка , която не се върна от оплождане , да залага големи маточници все фалшиви . Търтовка да я трая чак маточници да залага не съм - стръскваш пчелите на 20-30 метра и стара майка през прелката .

    Ако преместя и съндъка на друго място нямали да има по голям % да я оправя

  9. #139
    Автор
    Регистриран
    19.02.2016
    Мнения
    146
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Ако преместя и съндъка на друго място нямали да има по голям % да я оправя
    Тук въпроса е : дали семейство или отводка ще спасяваш . Ако е отводка няма много време , ако е семейство стръскване , стара майка и каквото стане ( аз така знам/съм правил ) - ако е отводка пак става или я пишеш неуспешна , рамките във фризера и после тук там ги даваш да ги почистят и ползват . То най-големият проблем с търтовките е че оси..т рамките и ги правят за топене . Преместване на сандъка - ще загубиш всичката летяща пчела , а повечето от младите пчели не летят добре и така или иначе след стръскването ги губиш .

 

 
Страница 14 от 14 ПърваПърва ... 4121314

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •