Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 36
  1. #1
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.04.2015
    Мнения
    340

    Дребни пчели! От какво може да е?

    Колеги, Март месец като подхранвах пчелите забелязах едни доста дребнички в хранилките на един от кошерите. Даже някои се бяха мушнали през преградата и бяха влезли в отделението, където е сиропа. После същото го забелязах и на друг кошер. Обаче онзи ден като правих основен преглед и двата кошера изглеждат много добре. Пчелите са жизнени, видимо няма акар, 9-10 междурамия с пчели. Също пчелите си бяха нормални на големина и не забелязах дребни.

    Та сега се чудя от какво може да е! Като имам няколко версии.

    1. В кошера в който ги забелязах пръв майката е от 2013г. (червена боя). Възмоно ли е от възрастта да е започнала да снася по-дребни яйца. От друга страна обаче при основния преглед пчелите си изглеждаха нормално, така че това по-скоро отпада.

    2. Ако тези пчели са от яйца снесени февруари месец, може да са хранени слабо с млечице и затова да са дребни.

    3. Февруари третирах с ОК, може ли заради това тези пчели нещо да им е станало?

    4.Ако през зимата е имало акар в кошера, който да е влязъл в най-ранното пило и да е "изсмукал" тези пчели. Сега понеже пчелите се увеличиха, процентната опаразитеност е ниска и не се забелязва акар. До колко е възможно пчелите, които в стадий какавида са имали акари да излязат по-дребни?

    5. Яйцата да са снесени в участък от пита с малки килийки и затова от там да са се излюпили дребни пчели.

  2. #2
    Наблюдател
    Регистриран
    02.01.2014
    Мнения
    4
    Според мен са яйцата са били снесени в стари пити ,където многократно е отглеждано пило,вследствие на което килийките се стесняват и няма достатъчно място за развитие на ларвите.

  3. #3
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    Размерът на пчелите се определя от размера на килийките, където са отгледани. От стари пити се излюпват дребни пчели. С ОК се третира когато няма пило - ноември или декември. През февруари има пило и не е подходящо за такова третиране.

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    По принцип е така и трябва редовна смяна на питите че във восъка остават всички отрови но скоро четох това че стана въпрос в друга тема големината на килийките влияе на размера на пчелите но.

    По голямо удебеление на стената на килийките пчелите не допускат. Те редовно изгризват остатъка от ризичките по стените.Така стои въпроса с дъното на килийките. Там ризичките и другите отпадъци от дейността на ларвите остават, в резултат на което дебелината на дъното се увеличава
    Пчелите недопускат по-голямо намаляване на обема на килийките, като за сметка на удебеленото дънно, те надграждат килийките. В противен случай в своето хилядолетно съществуване пчелите биха заприличали на мравки, ако нямаха този инстинкт за почистване и надграждане. Това за сетен път показва, че природата е велика и не допуска грешки.

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Нямам мнение по този въпрос ама ако някой го интересува може да го прочете за обща култура ако е вярно по логика в тръвната какво става с размера на килийките.
    http://www.beesnatural.com/publikaci...wnsizing-koberРегресиране - Обратно към по-малки пчели


  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    Преди месец и аз видях две дребни пчели около моите отводки. Бяха два пъти по дребни от обикновена пчела.
    Отводките ми са на една и двугодишни пити. Дребните пчели много приличаха на медоносната пчела, но бяха доста мини, а
    в същото време бяха много енергини и жизнени. Последното ме кара да допусна 6-ти вариант: не са медоносни пчели, а други
    и са се завъртели около кошерите привлечени от нещо.

  7. #7
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    големината на килийките влияе на размера на пчелите но.

    По голямо удебеление на стената на килийките пчелите не допускат. Те редовно изгризват остатъка от ризичките по стените.Така стои въпроса с дъното на килийките. Там ризичките и другите отпадъци от дейността на ларвите остават, в резултат на което дебелината на дъното се увеличава
    Пчелите недопускат по-голямо намаляване на обема на килийките, като за сметка на удебеленото дънно, те надграждат килийките. В противен случай в своето хилядолетно съществуване пчелите биха заприличали на мравки, ако нямаха този инстинкт за почистване и надграждане. Това за сетен път показва, че природата е велика и не допуска грешки.
    Адашче, тука грешиш .Нито от дъното ,нито от стените на килийките могат да махнат ципите от излюпването .Някъде бях писал миналата година с примерно сравняване на ПДЧ шестограм/или подобно/ и облепяне на всички стени с фурнир/това са ципите от последния стадий на ларвата/.Мисля ,че го предложих на колегата tartu ,защото той има тази възможност за ексеримента. Според това което си писал ,излиза че имаш непрочетени теми във форума и затова гладиаторския ми знак е палец надолу.Верният отговор на ребуса на колегата ves е в т. 5 .Всичко друго е фантасмагория .Приемам упреци със съответния отговор .

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    Адашче, тука грешиш .Нито от дъното ,нито от стените на килийките могат да махнат ципите от излюпването .Някъде бях писал миналата година с примерно сравняване на ПДЧ шестограм/или подобно/ и облепяне на всички стени с фурнир/това са ципите от последния стадий на ларвата/.Мисля ,че го предложих на колегата tartu ,защото той има тази възможност за ексеримента. Според това което си писал ,излиза че имаш непрочетени теми във форума и затова гладиаторския ми знак е палец надолу.Верният отговор на ребуса на колегата ves е в т. 5 .Всичко друго е фантасмагория .Приемам упреци със съответния отговор .
    По тая логика зимните пчели трябва да са най дребни. При мен обаче са по-едри от тези през лятото.

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    Адашче, тука грешиш .Нито от дъното ,нито от стените на килийките могат да махнат ципите от излюпването .Някъде бях писал миналата година с примерно сравняване на ПДЧ шестограм/или подобно/ и облепяне на всички стени с фурнир/това са ципите от последния стадий на ларвата/.Мисля ,че го предложих на колегата tartu ,защото той има тази възможност за ексеримента. Според това което си писал ,излиза че имаш непрочетени теми във форума и затова гладиаторския ми знак е палец надолу.Верният отговор на ребуса на колегата ves е в т. 5 .Всичко друго е фантасмагория .Приемам упреци със съответния отговор .
    Здравей адаш. Видях че си в темата и се надявах да пишеш (ценя мнението ти).

    Първия отговор който ти идва на ум е стари пити после се замислих че колегата задава въпроса интилигентно и обобщено въобще не като начинаещ от тук следва че не може да не знае за килийките.И казва че е имал в 2 кошера а после не. Дали пак ги има и не може да ги види.
    А за чистенето на килийките е от доцент Първулов но този доцент на зададен въпрос от мен чрез негов ученик дали може да се рой кошер с затворена прелка и ханеманова решетка и отворен вход над нея отговорил : Трябва да се експерементира.

  10. #10
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от zapstojan Виж публикацията
    По тая логика зимните пчели трябва да са най дребни. При мен обаче са по-едри от тези през лятото.
    Е защо ? Риторичен въпрос .– трябва да си зазимил с–вото на пити на които е отглеждано поне 10–12поколения от дъска до дъска .Догодина погледни къде ти е заложено зимното пило,и защо са ти едри зимните пчели .

 

 
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •