Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 36
  1. #21
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Значи сигурен съм защото казах че на един гаден кошер имам пити на 15ина години и той ми отвърна че попада на кошери в Канада в който има пити например 85г. но не всички пити в кошера са на тази възраст. Там гонят финансов резултат новите основи ги поръчват от САЩ пластмасови с восъчно покритие и струват долар и нещо.

  2. #22
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Ще ти копирам една статия
    Начало / Био / Широко използвани пестициди пречат на растежа на пчелите, излюпват се дребни


    Широко използвани пестициди пречат на растежа на пчелите, излюпват се дребни

    от GreenTech.bg на 22/01/2014
    Пчелите са жизнено важни партньори на човека в селското стопанство и то в продължение на векове – заради тяхната роля като опрашители. Въпреки това пестицидите, използвани за убиване на други видове насекоми, предизвикаха хаос в кошерите на пчелите през последните години. Едно скорошно проучване, публикувано от Съвета за научни изследвания на природната околна среда установи, че пиретроидните пестициди карат пчелите да се излюпват значително по-дребни, излизайки от своя ларвен стадий доста по-малки, отколкото е потребно за пчели-работнички. Това ги прави по-малко ефективни при носенето на нектар и цветен прашец.

    Много страни вече забраниха използването на неоникотиноидовите пестициди, за които е почти доказано, че вредят на пчелите. Ала в резултат на това започнаха да се използват алтернативни химикали като пиретроидите. Тези химически вещества са синтетични съединения, които имитират вещества, получени от цвета на хризантемата. Те действат чрез намеса във функционирането на нервите на насекомите. Група учени от Лондонския университет под ръководството на проф. Марк Браун е установила, че пчелите, изложени на такива пестициди, се излюпват от своя ларвен стадий значително по-малки от нормланото. Освен това те нарастват значително по-малко с течение на времето.
    „Пчелите са от съществено значение за нашата хранителна верига, така че е от решаващо значение да разбираме как пчелите биха могли да бъдат засегнати от химикалите, които изсипваме в околната среда. Знаем, че трябва да предпазваме растенията от увреждане от насекоми, но трябва да се намери правилният баланс и да се гарантира, че няма да навредим на нашите пчели в този процес“, казва професор Браун пред „The Guardian“.

  3. #23
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    @Георги
    Не ми се вярва, това за питите - имал съм проблеми със стари пити, пчелите, а не само майката, буквално ги игнорират, дори и прашец не слагат в тях. Освен, ако пчелите са някаква раса, която да има инстинкта описан от zapstojan, но поне не съм чувал/ чел за такова нещо. А дори сега се сещам, че преди години един начинаещ пчелар му избяга рой - беше го намерил в близост до къщата си, прибра го и след два дена избяга, като отидох да погледна, първото нещо, което ми се наби в очи, бяха ужасно старите пити и според мен, тъкмо поради тях семейството напусна кошера. Има нещо недоизяснено според мен - наистина не го вярвам, 30 години не са никак малко.

    @ves
    Не се притеснявай - щом семействата си се развиват, всичко е ок. Това по- скоро е инцидентно - ранна пролет и аз съм забелязвал дребни пчели.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  4. #24
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Тая думичка ме притеснява пиретроидните пестициди
    Някой препарати Вазтак,Децис Карате Нуруле и др. са пиретроиди ама да ли действат като пиретроидните пестициди не знам. характерно е за тях че се използват срещу насекоми пиретроидните се разграждат от 24 до 72часа. Има карантина от 1 до 28 дни .

  5. #25
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от kando Виж публикацията
    @Георги
    Не ми се вярва, това за питите - имал съм проблеми със стари пити, пчелите, а не само майката, буквално ги игнорират, дори и прашец не слагат в тях. Освен, ако пчелите са някаква раса, която да има инстинкта описан от zapstojan, но поне не съм чувал/ чел за такова нещо. А дори сега се сещам, че преди години един начинаещ пчелар му избяга рой - беше го намерил в близост до къщата си, прибра го и след два дена избяга, като отидох да погледна, първото нещо, което ми се наби в очи, бяха ужасно старите пити и според мен, тъкмо поради тях семейството напусна кошера. Има нещо недоизяснено според мен - наистина не го вярвам, 30 години не са никак малко.

    @ves
    Не се притеснявай - щом семействата си се развиват, всичко е ок. Това по- скоро е инцидентно - ранна пролет и аз съм забелязвал дребни пчели.
    Виж може да не съм го разбрал нещо но като се чуем ще го разпитам с подробности.

  6. #26
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Моето мнение е че малко пчели който са по дребни и сега ги няма едва ли е проблем.Също така подържам тезата за редовна смяна на пити по ред причини.

    Но ме гризе любопитството от какво се е получило дали наистина е от участък със стеснени килийки ако е така то би трябвало често да се сблъскваме с този проблем.

  7. #27
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от zapstojan Виж публикацията

    Иначе пчелите наистина оронват старите пити до основи и ги изграждат наново. - Личен опит.
    Това е УНИКАЛНО !!!! Ако ти си ги дресирал да правят това ,кандидатствай за книгата на Гинес .Караш ме да се смея. Добре че са били крадците ,та да ти ошушлят питите с мед до основи.Ама и ти имаш полза –изчистили са ти старите пити и са ти помогнали да живееш в заблуждение .Неведоми са пътищата божии. Леж на тая кълка и остави пчелите сами да се справят със черните пити .А пропо ,защо не споделиш този твой ''личен опит'' ,нека и ние да го научим ,да го приложим на практика и целия пчеларски свят на Синята планета ще ни свали шапка за тази иновация .Ще бъдем УНИКАЛНИТЕ БЪЛГАРСКИ ПЧЕЛОДРЕСИРОВАЧИ. Понякога ,понякога............знам ли? Вземи че се подготви ,пък вземи се малко в ръце .Жалко за титлата,там в полето ,под ник–а ти.За подготовката на другите не се кахъри .Всеки си носи трънния венец .

  8. #28
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    Това е УНИКАЛНО !!!! Ако ти си ги дресирал да правят това ,кандидатствай за книгата на Гинес .Караш ме да се смея. Добре че са били крадците ,та да ти ошушлят питите с мед до основи.Ама и ти имаш полза –изчистили са ти старите пити и са ти помогнали да живееш в заблуждение .Неведоми са пътищата божии. Леж на тая кълка и остави пчелите сами да се справят със черните пити .А пропо ,защо не споделиш този твой ''личен опит'' ,нека и ние да го научим ,да го приложим на практика и целия пчеларски свят на Синята планета ще ни свали шапка за тази иновация .Ще бъдем УНИКАЛНИТЕ БЪЛГАРСКИ ПЧЕЛОДРЕСИРОВАЧИ. Понякога ,понякога............знам ли? Вземи че се подготви ,пък вземи се малко в ръце .Жалко за титлата,там в полето ,под ник–а ти.За подготовката на другите не се кахъри .Всеки си носи трънния венец .
    Ще бъда по-точен.
    Питите бяха тъмни. На тях имаше участък с плесенясал прашец - виждаше се прехода от новоизградени килийки към оронени до основа килийки и накрая недооронени килийки с плесенясал прашец. Това на крайните пити в долния корпус.
    На дъното имаше две шепи восъчни стърготини, точно под тези пити.
    Убеди ме, че крадците ще дойдат да почистват негодния участък от питата, тогава може на теб да ти свалят шапка.

    Питите си ги подменям редовно, затова писах че лятните ми пчели се излюпват от новопостроени пити и т.н.- да не повтарям предния сипост N11.
    Прочети последните две изречения от цитата!

  9. #29
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Днес и аз видях такива пигмей 2бр. (малки пчели) ама много са бързи та не можах да ги поогледам и се в хранилката после вътре в кошера не можах да видя.
    Бях обещал да питам по подробно за старите пити в Канада да наистина има кошери в които има 20-30 годишни пити но разбира се не са преоблдаващ %. Човека казва че това не е добра практика но при положение че 1 човек се грижи за около 1200 кошера + 1 работник да помага лятото е разбираемо (гледат се за опрашване). Питах го за тези малки пчели каза че не е проблем и рано напролет е често явление проблем е ако са от някакво хронично заболяване. Каза че причините са няколко според него:
    1. Най главна стеснени килийки (в такава килийка няма как да стане голяма).
    2. Натравяне с разни пестециди и др. (тук може да са и препарати срещу акари)
    3. Самите кърлежи ебават ларвата рано напролет се фукнали в работническото пило.
    4. Осиротяло семейство на база стрес кърмачките не хранят добре личинките.
    5. Хронични заболявания ( но тук % е много голям надминаващ 50%)
    6. Гладуване на семейството.
    7. Просто така генетически при еденични бройки и при всякакъв вид стрес особено рано напролет.

    Каза че наистина пчелите ако са на зор прогризват и преправят килийките (често при пчели в тесни хралупи) но си личало питата била с удебелени стени на килийките в този участак.Категорично препоръчва честа смяна на питите заради стеснението и заради отровите задържащи се в тях акарацидни средства тежки метали пестециди и др.

  10. #30
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Днес и аз видях такива пигмей 2бр. (малки пчели) ама много са бързи та не можах да ги поогледам и се в хранилката после вътре в кошера не можах да видя.
    Бях обещал да питам по подробно за старите пити в Канада да наистина има кошери в които има 20-30 годишни пити но разбира се не са преоблдаващ %. Човека казва че това не е добра практика но при положение че 1 човек се грижи за около 1200 кошера + 1 работник да помага лятото е разбираемо (гледат се за опрашване). Питах го за тези малки пчели каза че не е проблем и рано напролет е често явление проблем е ако са от някакво хронично заболяване. Каза че причините са няколко според него:
    1. Най главна стеснени килийки (в такава килийка няма как да стане голяма).
    2. Натравяне с разни пестециди и др. (тук може да са и препарати срещу акари)
    3. Самите кърлежи ебават ларвата рано напролет се фукнали в работническото пило.
    4. Осиротяло семейство на база стрес кърмачките не хранят добре личинките.
    5. Хронични заболявания ( но тук % е много голям надминаващ 50%)
    6. Гладуване на семейството.
    7. Просто така генетически при еденични бройки и при всякакъв вид стрес особено рано напролет.

    Каза че наистина пчелите ако са на зор прогризват и преправят килийките (често при пчели в тесни хралупи) но си личало питата била с удебелени стени на килийките в този участак.Категорично препоръчва честа смяна на питите заради стеснението и заради отровите задържащи се в тях акарацидни средства тежки метали пестециди и др.
    Жорка ,защо трябваше да чуем становището на американците за да приемем че земята се върти около оста си . Тях ги люлее друга вълна –опрашването. Скутелатор беше обяснил някъде във форума за това. Дали пчелата е голяма колкото муха или комар ,тя ще си изпълни задачата –да опраши .А колко мед ще донесе ,въобще не е интересно .При нас е точно обратното .Човека ти е отговорил в 7 точки .№ 1 е кутията на Пандора в тази тема .Който е успял да си дресира пчелите ще е добре .Те си знаят какво да правят със старите ,черни пити .Пък и не харчат финикийски знаци за основи .Разрушават удебелените килийки и ........''Давай с начале '' .Сигурно го знаеш този виц .Тази тема е приключена за мен . Успех в разузнаването .

 

 
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •