Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 9 от 14 ПърваПърва ... 7891011 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 81 до 90 от общо 136
  1. #81
    Наблюдател
    Регистриран
    12.08.2013
    Мнения
    2
    здравейте колеги.купил съм мравчена киселина и ще я разредя до 60% не ми е не ми е ясно точната дозировка милилитри на семейство.един вика 16мл друг 20.добре ли ще е ако я постъавя както колегата е описал в капаче от винтов буркан с попшивна гъба вътре и колко мл.разтвор 60%да налея.мисля да го поставя около 19:00 часа и да ги махна сутринта към 9:00.и след колко дена да повтаря

  2. #82
    Автор
    Регистриран
    19.02.2013
    Мнения
    182
    Пчеларски район
    Петрич
    Цитат Първоначално публикувано от nestle Виж публикацията
    здравейте колеги.купил съм мравчена киселина и ще я разредя до 60% не ми е не ми е ясно точната дозировка милилитри на семейство.един вика 16мл друг 20.добре ли ще е ако я постъавя както колегата е описал в капаче от винтов буркан с попшивна гъба вътре и колко мл.разтвор 60%да налея.мисля да го поставя около 19:00 часа и да ги махна сутринта към 9:00.и след колко дена да повтаря
    Като я разредиш взимаш спринцовка, измерваш 25мл. МК и взимаш дамски превръзки. Изсипваш МК върху дамската превръзка равномерно навсякъде, слагаш дамската превръзка в най отдалечения край. Много важно е температурата да нее над 25 градуса. Два дни не пипаш нищо. На втория ден я изваждаш. Така повтаряш след пет дни същото.

  3. #83
    Наблюдател
    Регистриран
    31.03.2011
    Мнения
    14
    Това с дамската превръзка е интересно, но те са направени от вещества които абсорбират течността(превъщат я в гел) и съответно няма как да се изпари мравчената киселина, а си остава в тях!

  4. #84
    Автор
    Регистриран
    19.02.2013
    Мнения
    182
    Пчеларски район
    Петрич
    Цитат Първоначално публикувано от Dull Виж публикацията
    Това с дамската превръзка е интересно, но те са направени от вещества които абсорбират течността(превъщат я в гел) и съответно няма как да се изпари мравчената киселина, а си остава в тях!
    има и по обикновенни дамски превръзки, хем са и по евтени

  5. #85
    Заслужил Автор
    Регистриран
    31.01.2012
    Мнения
    481
    Пчеларски район
    Южен централен
    И аз тази година пробвах с превръзки. Много по удобно е отколкото с картона който ползвах.

  6. #86
    Наблюдател
    Регистриран
    31.03.2011
    Мнения
    14
    От мненията Ви за превръзките направих опит от любопитство.Купих най-евтините от магазина(пакет 50бр за около 4лв). След, като ги напоих с мравчена киселина 25мл претеглих 10бр и тежаха 290гр.След 2 дена ги извадих и претеглих отново тежаха...270гр...Повторих със салфетки на следващия ден.10бр - 270гр, след два дена 15гр.Извода, които аз си правя, е че киселината не се изпарява от превръзките.

  7. #87
    Автор
    Регистриран
    31.01.2011
    Мнения
    112
    За получаване на 1000 мл. 60% мравчена киселина от 85% към 420 мл. вода добавям 580 мл. киселина 85%. Водя се по стр. 132 табл. 31, от Здрави пчели XXI век на Й. Кантар. Над рамките от най-горния корпус в капаче за буркан без винт поставям малко памук/или парцалче от чаршаф/ което напоявам с 25 мл. 60% МК, ползвам спринцовка за точно отмерване. На дъното поставям тавичка пластмасова 15 на 10 см. пак с памук но с 50 мл. 60% МК. През 3-4 дена добавям МК общо 3-4 пъти.

    Държа разтвора в кофичка която побира 3 литра, от нея изливам по малко в бурканче от което вече е удобно да тегля със спринцовка.

    Всички ползвани съдове се изплакват задължително.

    Ползвам маска http://catalogue.3m.eu/pcimages/2683/item.jpg с подходящи филтри/не всеки е подходящ/, гумени ръкавици, и предпазни очила. Нужно е и някакво облекло което да защитава ако се полеете с МК.

    Киселината е много силна причинява жестоки изгаряния като попадне върху кожа. Личен опит от нищожно количество киселина! Предполагам вдишване ще доведе до нещо страшно!

    ВНИМАВАЙТЕ МНОГО С МК.


    Тази година постъпих както съм описал горе, ако някой намира, че подхода не е правилен, моля да пише.

  8. #88
    Потребител
    Регистриран
    17.04.2014
    Мнения
    61
    Пчеларски район
    с.Крушаре , обл.Сливен
    Аз купих едни малки изпарителчета,които се слагат между рамките и побират около20 мл.МК. Пълня ги догоре но след два дни отварям да погледна какво става и в парителчетата са бяха почти пълни

  9. #89
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от tanasko Виж публикацията
    Аз купих едни малки изпарителчета,които се слагат между рамките и побират около20 мл.МК. Пълня ги догоре но след два дни отварям да погледна какво става и в парителчетата са бяха почти пълни

    Така е защото площта от която се изпарява МК е много малка. Една плака от фурмитом, която е напоена с 20 мл киселина има приблизително размери 20х15 см -300 кв.см само едната страна и от другата още толкова е 600 кв.см без да отчитам ръбовете на плаката, защото сравнени с основната площ са нищожно малки, но вероятно площта на тези ръбове е по-голяма от тази на твоити изпарители, които са много неефективни за борба с акара. И още нещо МК е хигроскопична и какво става на практика, изпарява се малко киселина и в същото време се поема влага, която задържа същия обем на киселината, но със значително по-ниска концентрация

    В интернет пространството има клип на лектория с пчелари в Троян, където един биопчелар споделя
    опита си за третирането с МК с неколкократно използване на плаките от Фурмитом. Аз 2 години вече прилагам неговия опит и съм доволен. Третирам против акар само есен.

  10. #90
    Потребител
    Регистриран
    17.04.2014
    Мнения
    61
    Пчеларски район
    с.Крушаре , обл.Сливен
    Откъде мога да си взима такива плаки

 

 
Страница 9 от 14 ПърваПърва ... 7891011 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •