Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 86

Преглед на хибрид режима

  1. #1
    Автор
    Регистриран
    18.03.2015
    Мнения
    141

    Нов пчелин - подреждане

    Здравейте !
    Започвам заграждането на едно място в близост до Нова Загора за изграждането на нов пчелин . Мястото е около 2 декара и се чудя кое как да наредя вътре . Местоположението му е на ръба на регулацията на селото (в нивите) .От югозапад е селото и що годе е завет но северната е открита и трябва да се мисли някаква защита от вятъра . Дайте съвети за дръвчета , растителност и разположението на всичко вътре , къде да е сянката за кошерите . Мога да отделям малко време за растителността но трябва да е между другото. тук съм нахвърлил един план но търпи всякакви промени (освен пътя)
    1.jpg .

  2. #2
    Автор
    Регистриран
    04.02.2016
    Мнения
    116
    Пчеларски район
    ЯМБОЛСКО
    добре на мястото на тия малини , защо не сложиш акация , а на мястото с растения до 1 метър малини с жасмин .Успех.

  3. #3
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Дай снимки на навеса,останалото са подробности
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    По спомен, на времето в училище ни учеха, че слънцето изгрява от изток и залязва на запад. Ти как мислиш, къде е удачно да бъдат дърветата, така че да изпълняват своята функция лятно време - сянка? Това за мястото на дърветата, но друг е въпроса какви да са те? Не е за предпочитане плодни дръвчета, защото е необходимо да се третират с препарати, да се кастрят и т.н. А и плодовете като започнат да презряват и да падат върху кошерите - сещай се как ще се чувстват пчелите. За предпочитане е бързо растящи видове, примерно акация.
    Що се отнася до северните ветрове, то има храстовидна растителност, която ще ти е от полза.

  5. #5
    Автор
    Регистриран
    18.03.2015
    Мнения
    141
    Цитат Първоначално публикувано от Лалов Виж публикацията
    Дай снимки на навеса,останалото са подробности
    Черната дупка със столовете е по-важното от навеса .
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    По спомен, на времето в училище ни учеха, че слънцето изгрява от изток и залязва на запад
    Тоя урок съм го пропуснал а зимата е добре сутрин да те напече слънцето , точно удачната растителност ме интересува . Плодни дръвчета дори и да има със сигурност няма да са над кошерите .

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от Cvetomir Виж публикацията
    а зимата е добре сутрин да те напече слънцето
    Учил сии. Имах в предвид и в югозападната част, да има дървета. Следобедното слънце през лятото е доста силно.

    П.С. Сутришното слънце е полезно и лятото. Жалко, че колегата се прави на сърдит, а той най-добре знае, все пак Соларис е.

  7. #7
    Заслужил Автор
    Регистриран
    01.01.2013
    Мнения
    286
    Цитат Първоначално публикувано от Cvetomir Виж публикацията

    Тоя урок съм го пропуснал а зимата е добре сутрин да те напече слънцето , точно удачната растителност ме интересува .
    Учудвам се, че никой не споменава Пауловнията, а аз съм толкова доволен от нея. Още първата година през август ще имаш сянка на кошерите (при сериозно поливане достигат до 3 метра). На следващата година всички дръвчета се изрязват през пролетта до земята и от поникналите издънки се оставя една, която до края на сезона е вече 4-5 метра и си прави сериозна светла сянка. На третата година се оставя да развие корона над четвъртия метър височина. Така кошерите хем са на светло, хем са на сянка. На четвъртата година започва цъфтежа ( 10-15 април). Садят се на 3 метра едно от друго, а редовете според кошерите. Успех!
    Този пост е редактиран от Камен Крумов; 24.03.2016 в 10:55.

  8. #8
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    [QUOTE=Cvetomir;90751 .

    Тоя урок съм го пропуснал а зимата е добре сутрин да те напече слънцето , точно удачната растителност ме интересува . Плодни дръвчета дори и да има със сигурност няма да са над кошерите .[/QUOTE]
    Щом този урок си пропуснал /а той е А–то / ,значи и много други си пропуснал. Цветомире, твоята отива към ''хем боли ,хем сърби '' .Искаш да ти се помогне ,а проявяваш неуважение към предложенията и препоръките на колегите .Това се нарича неблагодарност.Бих те оставил в небитието да си трошиш главата 5–10 години и да търсиш правилното решение .Впрочем, не си само ти ,много са , за твое успокоение !!!!.Това не е провокативно,просто вземи се в ръце и се вслушай /прочети и разтълкувай /предложенията на колегите .Отсей това което не е удачно за твоя пчелин и приложи това което ще ти е от полза т.е. за пчелите. Успех в устройването на пчелина .

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от Cvetomir Виж публикацията
    Здравейте !
    Започвам заграждането на едно място в близост до Нова Загора за изграждането на нов пчелин . Мястото е около 2 декара и се чудя кое как да наредя вътре . Местоположението му е на ръба на регулацията на селото (в нивите) .От югозапад е селото и що годе е завет но северната е открита и трябва да се мисли някаква защита от вятъра . Дайте съвети за дръвчета , растителност и разположението на всичко вътре , къде да е сянката за кошерите . Мога да отделям малко време за растителността но трябва да е между другото. тук съм нахвърлил един план но търпи всякакви промени (освен пътя) .
    Поогледай се наоколо да разбереш какво,кога цъфти и засаждай такива медоноси,които да цъфтят,когато раьона не предлага цъфтяща растителност.Демек да осигуриш цъфтящ конвейр.Най-лесно се маниполира(контролира) цъфтежа на тревните медоноси,като-детелина,фацелия,люцерна и др.Не бих се спрял на пауловнията,защото цъфти през първата половина на пролетта,когато природата предлага изобилие от цъфтяща растителност.Паоловнията бих заменил със софора или еводия.И изобщо бих се съсредоточил в късните медоноси,цъфтящи през втората половина на лятото....
    Този пост е редактиран от borislav aleksandrov; 01.04.2016 в 06:49.

  10. #10
    Автор
    Регистриран
    18.03.2015
    Мнения
    141
    Със сигурност не съм мислил да вадя мед от два декара място . Целта на въпросите ми беше конкретната растителност (храсти и дървета ) , като храстите са за живия плет а дърветата за сянка . Единственото нещо което гледам е възможно повече да са с ранен(пролетен) и късен (есенен) прашец . Ветровете също ме притесняват и това е нещото което може да ме изненада . Пчели имаме в това село от повече от десет години и що годе съм запознат с пашата .
    Събота и неделя сложихме коловете и мрежата и от нива се превърна в двор . Вече има и малко дръвчета - по две лешник и албиция и една акация , другата седмица още десет и така . Бяхте ми полезни с мненията си ! Темата за мен си свърши работата и ако модераторите преценят могат да я изтрият , ако пък решат , че за други би била полезна да остане .
    IMG_20160326_082144.jpg
    IMG_20160327_175820_HDR.jpg
    IMG_20160327_184718.jpg

 

 
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •