Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 9 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 86
  1. #21
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    Просто е невъзможно ДА ВАДИ МЕД . За защита от ветровете –ДА .Не панирайте момчето .От където са ветровете –там са постройките–височина 2.50–3.00 м.Всичко друго е фантазия на собственика .При мен –жив плет 25–30 м.,широчина 4–5 м.,поддържаща паша,мед –не .Изкорених го и построих базата си на тази страна –север–североизток .От там идваха бедствията ми .От север–северозапад ме пазят комшиита –отчитам им се на всяко центрофугиране с по 4–5 буркана мед.Съответно и мрежа висока 3.50 м.Така че,постройките да са от страната от която духа най –много.Всичко друго е импровизация на умствения багаж. Успех!
    Може би истината е някъде по средата, както и всеки, е прав за себе си.... не само, че не го изкоренявам, а се радвам, че завзема съседни изоставени дворове... то и 100 кг/мед са фантазия за едни и реалност за други... или доход от 300-500 лв. от пчелно семейство ....
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  2. #22
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    Здравейте,

    За мен, първото което трябва, е да решиш колко кошера ще разположиш. От там нататък всичко останало. Всички знаем, че не трябва да има струпване на много кошери. В селото колко са? Каква е пашата? Смяташ ли за в бъдеще да се занимаваш с подвижно? За мен това са въпросите на които трябва да си отговориш.
    Ако гледаш по-малко кошери, има възможност, и за плодни дръвчета (за семейството).

    Поздрави, и успех в начинанието. Г. Георгиев

  3. #23
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от Cvetomir Виж публикацията
    Здравейте !
    Започвам заграждането на едно място в близост до Нова Загора за изграждането на нов пчелин . Мястото е около 2 декара и се чудя кое как да наредя вътре . Местоположението му е на ръба на регулацията на селото (в нивите) .От югозапад е селото и що годе е завет но северната е открита и трябва да се мисли някаква защита от вятъра . Дайте съвети за дръвчета , растителност и разположението на всичко вътре , къде да е сянката за кошерите . Мога да отделям малко време за растителността но трябва да е между другото. тук съм нахвърлил един план но търпи всякакви промени (освен пътя) .
    Поогледай се наоколо да разбереш какво,кога цъфти и засаждай такива медоноси,които да цъфтят,когато раьона не предлага цъфтяща растителност.Демек да осигуриш цъфтящ конвейр.Най-лесно се маниполира(контролира) цъфтежа на тревните медоноси,като-детелина,фацелия,люцерна и др.Не бих се спрял на пауловнията,защото цъфти през първата половина на пролетта,когато природата предлага изобилие от цъфтяща растителност.Паоловнията бих заменил със софора или еводия.И изобщо бих се съсредоточил в късните медоноси,цъфтящи през втората половина на лятото....
    Този пост е редактиран от borislav aleksandrov; 01.04.2016 в 06:49.

  4. #24
    Автор
    Регистриран
    18.03.2015
    Мнения
    141
    Със сигурност не съм мислил да вадя мед от два декара място . Целта на въпросите ми беше конкретната растителност (храсти и дървета ) , като храстите са за живия плет а дърветата за сянка . Единственото нещо което гледам е възможно повече да са с ранен(пролетен) и късен (есенен) прашец . Ветровете също ме притесняват и това е нещото което може да ме изненада . Пчели имаме в това село от повече от десет години и що годе съм запознат с пашата .
    Събота и неделя сложихме коловете и мрежата и от нива се превърна в двор . Вече има и малко дръвчета - по две лешник и албиция и една акация , другата седмица още десет и така . Бяхте ми полезни с мненията си ! Темата за мен си свърши работата и ако модераторите преценят могат да я изтрият , ако пък решат , че за други би била полезна да остане .
    IMG_20160326_082144.jpg
    IMG_20160327_175820_HDR.jpg
    IMG_20160327_184718.jpg

  5. #25
    Заслужил Автор
    Регистриран
    01.01.2013
    Мнения
    286
    На човека му трябва сянка и завет, а всички го затрупват с предложения за медоноси. Медоносната растителност в един двор не стига за един кошер, та камо ли за цял пчелин.
    Този пост е редактиран от borislav aleksandrov; 01.04.2016 в 06:51.

  6. #26
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    Широколистните дървета, разположени зад кошерите на разумни разстояния едно от друго, трябва да засенчват кошерите през лятото, когато слънцето е високо и силно. През зимата, листата окапват и кошерите ще са максимално огрени от слънцето, което ще е ниско и ще ги грее отпред.

  7. #27
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Като гледам снимките ще стане хубав пчелин.При разположението му обаче едва ли проблема е -сянка и завет.Най-добре ограждане с маскировачна мрежа и зелен цвят на кошерите.В переспектива бързо растящ жив плет от всички страни.Също така молебен -да не вали от 25 юли ,до 15 август. Дано не изчезне мрежата още преди поставянето на кошерите.

  8. #28
    Автор
    Регистриран
    18.03.2015
    Мнения
    141
    За мрежата и аз имах притеснения но така реших , не ми се гледа бодлива тел . Коловете даже съм им оставил няколко тестови да вида дали някой ще се реши да пипне 70 кила е единия и ни се такова таковата докато ги пренесем . Последната къща е точно от където съм снимал 20-30 метра колкото е и черния път , предполагам за това си писал за валежите . За криене трудна работа по-скоро ще мисля за някаква охрана или застраховка за мое успокоение , а и е населено все пак за да се стигне до там трябва да се мине през къщи и т.н. което доста ще ги затрудни . Далеч съм от мисълта , че нещо може да се предпази ако някой е решил да краде но предпазвам до колкото мога и гледам да ми е кеф , като ида там .

  9. #29
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от Камен Крумов Виж публикацията
    ...На човека му трябва сянка и завет...
    Да, така е - на човека(пчеларя) му трябва сянка, а дали и на пчелите им трябва, докато за завета, защита от ветрове си е повече от препоръчително, особенно за пчелите...

  10. #30
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Taka, като гледам този двор на снимките, без сянка ще е тегава работа - виждал съм в големи жеги и пило да изхвърлят. Та конкретно за сянка силно препоръчвам пауловнията - това дърво ..... е най- невероятното дърво, което съм виждал, сеща ме за онази приказка, мисля че "Джак и бобеното зърно" се казваше.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

 

 
Страница 3 от 9 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •